Galena

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Galena

Mesajde YO6EX » Joi Dec 28, 2017 8:15 pm

Cineva vinde un cristal de galena. (vezi anunt).
Eu imi amintesc ca galena o inlocuiam cu pirita.
Nu mai stiu daca erau diferente in functionare, dar mergea.
Ambele sunt minerale din clasa sulfurilor.
Cand eram copil pirita o cautam prin zone unde fusese exploatare de carbuni.
Pe undeva (nu mai stiu unde am pus cutiuta) am un cristal de galena si cateva bucatele de pirita.
Mai stie cineva cum se construia un aparat cu galena? :roll:

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: Galena

Mesajde YO2LEA » Joi Dec 28, 2017 9:31 pm

Ceea ce vinde omul este o mostra de cristal de Galena, nu este construita pentru radio.
Daca iti aduci aminte pe la noi erau in tub de sticla cu arc si cu un ac la capat.
Ani buni am vazut in fereastra unor batrani un aparat cu Galena, era facut industrial. Apoi batranii au murit si casa a fost vanduta. Am intrebat noii proprietari dar nu stiau nimic...probabil l-au aruncat...pacat. Primul receptor a fost cu autoalimentare stiu ca receptionam doar postul de radio Vocea Germaniei...probabil era cel mai puternic hi hi. Primul receptor pentru benzile de radioamatori l-am construit cu un tub 6F31, cu reactie...ce vremuri.
Un An Nou fericit!

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Galena

Mesajde YO8SKY » Joi Dec 28, 2017 10:13 pm

Acea mostra s-a cumparat impreuna cu revista Comorile Pamantului nr. 11. La fiecare numar de revista cumparata cu 10 lei se primea o casetuta de plastic cu o mostra dintr-un mineral. O sa caut si eu sa vad ce au copiii mei in colectie, probabil ca au si Galena.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Galena

Mesajde YO6EX » Joi Dec 28, 2017 10:26 pm

Doua receptoare cu galena fabricate de Cooperativa Radio Progres - Romania
in jurul anilor '50.
Fişiere ataşate
RX-galena-.jpg
RX-galena-.jpg (44.82 KiB) Vizualizat de 6081 ori

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Galena

Mesajde YO3AOE » Dum Dec 31, 2017 10:52 am

Pe la sfirsitul anilor '50,cind incepusem sa ma "molipsesc"-hi! si eu de constructii radio,nu prea se gaseau detectoarele alea cu galena facute de "comparativa" (R)adio! Progres-hi!.Mi-aduc aminte ca am gasit pe undeva aruncat sau pierdut un asemenea detector,dar care n-avea exact partea esentiala-cristalul de galena,asa ca am pus mina pe o carte de chimie si-am aflat de-acolo ce este si cum se poate face in casa.Astfel,dupa mai multe incercari ne-reusite si-mai ales!-urit mirositoare-hi! (N.B.-gazul respectiv era si toxic!) am ajuns sa-mi fabric propriile cristale de galena.Pina la urma ajunsesem ca variind fin proportia dintre sulf si plumb,sa obtin cristale din ce in ce mai bune,cu care se puteau detecta foarte bine chiar si undele scurte,bineinteles si cu circuitele acordate variabile potrivite.Activitatea asta chimica (ma refer la imputirea bucatariei cu un fum innecacios,fiindca se plinsesera bunicii materni ca-i intoxic-hi!) s-a intrerupt brusc cind taica-meu a facut rost-nu stiu de unde-si mi-a dat citeva diode detectoare punctiforme sovietice cu germaniu,aveau forma unui mic cilindru din sticla perfect transparenta cu doua capete metalice bombate si terminale din platbanda fina din tabla subtire de cupru cositorit,cred ca mai am si-acum citeva pe undeva printr-o cutiuta-hi!.Mergeau foarte! bine,cu mult! mai bine decit galena, asa ca am renuntat la ea definitiv,dar a fost si aia o etapa de invatare.Ce vremuri!...

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Galena

Mesajde yo3fhm » Dum Dec 31, 2017 2:20 pm

Un cunoscut de-al meu, pasionat de istoria antica a radioului, a vazut postarea dvs. si m-a rugat sa va intreb daca ii puteti fabrica si lui 2-3 cristale de galena. Desigur, se va recompensa intr-un fel sau altul.
Daca spuneti ca ati experimentat atat de mult cu proportiile respective, banuiesc ca ati putea incerca din nou, nu?

Un 2018 cu liniste, sanatate si impliniri pe toate planurile!
73! :)
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Galena

Mesajde YO9GJX » Dum Dec 31, 2017 2:24 pm

Adevărat Mircea, ăsta era procesul de fabricație pentru cine nu avea roca naturală. Știu din poveștile lui Niță-YO9WL, Lucian-YO9IF, iar Titi- YO9AFH chiar a realizat un receptor cu galenă perfect funcțional cu câțiva ani în urmă prezentat și la o televiziune locală, parcă Prahova-TV dacă-mi mai amintesc bine.
Eu am achiziționat câteva roci de galenă de la tarabele ambulante ce vând roci și fosile și chiar am mai găsit una prin lada cu piese. Acum ceva vreme am văzut una la YO9IF realizată industrial de către celebra cooperativă " 'adio Progres " vorba regretatuluii Mișu Tanciu- YO3CV.
Ba chiar în urmă cu 5 ani am scris câteva cuvinte pentru puștii cobstructori pasionați, însă le-am oferit pentru montaj diode cu germaniu. Hi.

http://yo9gjx.blogspot.ro/2012/10/galena.html
.................................

Imagine
..................................

Roca din poză este galenă sau sulfură de plumb, și doresc să o ofer gratuit oricărui pasionat cu o condiție:
-Să construiască cu ea un receptor funcțional și să scrie un articol, chiar câteva cuvinte despre asta, eventual un scurt video pe care să le publice pe Radioamator.ro
Este o provocare pentru anul ce vine, să vedem cine se încumetă dar aș fi bucuros să fie un radioamator începător.

73 și La mulți ani!

PS: aștept email, copiii au prioritate. ;)

yo6hoy
Mesaje: 11
Membru din: Dum Dec 30, 2012 7:32 pm
Contact:

Re: Galena

Mesajde yo6hoy » Dum Dec 31, 2017 8:55 pm

Salutare !
Mi-am amintit ca citisem undeva despre procesul de fabricatie artizanala al detectoarelor cu galena.
Nu-mi mai amintesc exact cartea, dar descria exact cum se confectioneaza intr-o eprubeta, prin incalzirea unui ameste de sulf si pilitura de fier. Cred ca era ceva carte adresata "pionierilor".

In rest,mai jos aveti o carte bine-cunoscuta.

http://89.120.105.111/htmlham/VER2/CARTI%20SI%20REVISTE%20HAM%20RADIO/carti%20romanesti%20si%20alte%20pdfuri/Ghidul%20radioamatorului%20constructor%20(Mihai%20Tanciu%20&%20George%20Racz)%20(1960).pdf

Cartea este foarte interesanta, iar intre paginile 98-111 este tratat subiectul "Detectoare".

Succes si lectura placuta !

'73 & HNY de Aurel

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Galena

Mesajde YO8SKY » Lun Ian 01, 2018 12:45 am

La Multi Ani!

@ YO6HOY, din cate mai tin eu minte de la chimie, fier + sulf = pirita si nu galena!

yo6hoy
Mesaje: 11
Membru din: Dum Dec 30, 2012 7:32 pm
Contact:

Re: Galena

Mesajde yo6hoy » Lun Ian 01, 2018 12:50 am

La multi ani 2018!

@ YO8SKY : Corecta observatie. Metalul e plumb.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori