Recuperare folie/suport leduri smd

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Recuperare folie/suport leduri smd

Mesajde YO8RAA » Mie Mai 02, 2018 3:14 pm

Buna ziua
Cunoaste cineva cum se poate recupera folia/suport cu leduri smd de la un bec de iluminat alimentat la 230V?
La aceste becuri de obicei la socuri mari de tensiune/curent, se arde o componenta electronica de pe placa de baza sau cel mult 1-2 leduri, celelalte ramanand in stare de functionare.
Folia/cablaj pe care sunt ledurile smd este vopsita si lipita cu un adeziv de suportul de aluminiu.
Pana in prezent nu am reusit sa descopar o metoda prin care sa pot dezlipi folia ci doar sa recuperez led-urile unul cate unul prin dezlipire.
Ma gandesc ca trebuie sa fie totusi o metoda de a recupera ledurile cu tot cu folia de cupru suport.
Poate cunoaste cineva o metoda sau o descopera acuma.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
73 Mircea YO8RAA
Fişiere ataşate
suport_led.JPG
suport_led.JPG (53.9 KiB) Vizualizat de 4601 ori

Avatar utilizator
yo3fwl
Mesaje: 39
Membru din: Dum Apr 03, 2011 2:47 pm
Contact:

Re: Recuperare folie/suport leduri smd

Mesajde yo3fwl » Joi Mai 03, 2018 10:53 am

Salut,

Incalzesti tot cablajul pe o plita ori in lipsa pe talpa unui fier de calcat si apoi le poti dezlipi cu penseta, folia de cablaj este aplicata prin presare pe aluminiu si nu le poti separa.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Recuperare folie/suport leduri smd

Mesajde YO8RAA » Vin Mai 04, 2018 2:36 pm

Salut Cristi-YO3FWL si multumesc de postare.
Dupa cum am spus cine doreste sa recupereze doar ledurile o poate face si cu un simplu pistol de lipit sau cum ai dat tu sugestia prin incalzirea rondelei de aluminiu la o sursa de caldura adecvata.
Eu sper sa ne spuna totusi cineva daca nu putem recupera si folia de cupru (cablajul) pe care sunt montate aceste leduri. Trebuie sa existe o solutie. Problema este ca nu stim ce adeziv s-a folosit ...hi.
73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Recuperare folie/suport leduri smd

Mesajde yo5er » Vin Mai 04, 2018 10:46 pm

Sal, puteti incerca cu loctite 853360, sau cu banalul brake cleaner de la trw (cel rosu) sau poate merge chiar si cu alcool isopropilic. N-am folosit la becurile astea magnifice, dar in domeniul gsm se folosesc cu succes. Si pt dat jos componente ... aer cald de la suflanta, pt smd e cel mai la indemana.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recuperare folie/suport leduri smd

Mesajde YO3AOE » Sâm Mai 05, 2018 9:29 pm

Unde dai si unde crapa-hi!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Recuperare folie/suport leduri smd

Mesajde yo3gh » Sâm Mai 05, 2018 9:58 pm

Si eu am folosit Loctite 853360 este un foarte bun cleaner , un glue removal , am dezlipit multe items de pe circuite imprimate.

https://www.amazon.com/Loctite-853360-G ... B0001P0DKG

Numai bine,
Dan


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori