Viata bateriei de back-up

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Viata bateriei de back-up

Mesajde YO3AOE » Dum Mai 27, 2018 8:27 pm

M-ar interesa daca stie si poate sa-mi spuna cineva la ce tensiune o baterie cu litiu de 3V folosita ca sursa de back-up se considera epuizata si trebuie schimbata,si implicit pina la ce tensiune de sub 3V inca mai mentine programarile optionale,daca exista o asemenea limita?.Cu multumiri anticipate, Nelu

YO8CDQ
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 21, 2010 2:00 am
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde YO8CDQ » Lun Mai 28, 2018 10:32 am

Cand vezi ca laptop-ul nu mai poti sa-l stapanesti, adica o ia razna si nu mai raspunde la ce a fost programat, atunci sigur este bateria. Fara sa o masori cu instrumental, este un indiciu ca trebuie schimbata. Bateria poate sa-ti arate 3 volti si ea sa nu mai faca fata cerintelor. Din cate am schimbat eu la 2,7 sau 2,8 volti apar problemele.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde YO3AOE » Lun Mai 28, 2018 12:00 pm

Da,multam! pentru raspuns,nu este vorba despre un laptop,este vorba despre o statie radio mica-mobila de la Kenwood,tipul TS-50S care are o asemenea baterie,cred ca este chiar cea originara de/din fabrica. Deocamdata nu am probleme,inca nu face figuri,iar figura pe care ar putea s-a faca ar fi sa revina automat la pre-setarile initiale-de fabrica,nimic altceva prea deranjeant.Este lipita pe placa principala inferioara cu circuite imprimate,deci conectata direct in circuit,si pentru schimbarea ei sint necesare niste masuri de precautie specifice obligatoriu de luat,dar s-ar putea monta un suport de baterie din plastic,din acelea pentru schimbarea mai rapida si usoara,fara lipituri.La masuratoare arata doar 2,82V,de asta am si intrebat.73!,Nelu

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde yo3ggx » Lun Mai 28, 2018 12:15 pm

O posibila metoda este sa se pui o rezistenta de circa 500ohm in paralel si sa masori tensiunea. Pentru o baterie in buna stare nu ar trebui sa scada sub 2.5V.
Iata cum arata curba pentru un CR2016 de exemplu:
http://data.energizer.com/pdfs/cr2016.pdf
sau
https://www.sony.net/Products/MicroBattery/cr/pdf/cr2016.pdf

Dan YO3GGX

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde YO3AOE » Lun Mai 28, 2018 3:27 pm

Da,m-am gindit si eu la treaba asta,adica sa-i testez capabilitatea de curent actuala,fiindca este clar ca este destul de-daca nu chiar foarte!-veche.Este de tipul CR-2430 made in Japan,si este varianta cu terminale-lamele de lipire,mai mult ca sigur din considerente de rezistenta la socuri si vibratii,inerente in cazul montarii aparatului intr-un vehicul.Bine,multam! pentru sfaturi si idei,subiect lamurit si incheiat.73!,Nelu

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde YO3FZS » Mar Mai 29, 2018 9:55 am

Toate trx-urile Kenwood din acea generatie au baterii cu terminale lipite pe PCB, de exemplu TS950S(SD), TS950SDX, TS850, TS790 au -daca-mi amintesc bine- CR2430 cu terminale prin lipire in 3 puncte si asezare orizontala pe PCB.

Daca TS50 inca are bateria originala de acum 20 de ani, atunci investigatiile ultrasofisticate cu deschiderea aparatului, acces la baterie, montat de rezistente doar pentru asemenea masuratori, nu-si au rostul decat daca aparatul are deja alte probleme ce trebuiesc investigate.

Din experientele nefericite ale altora, problema legata de acele baterii vechi este aceea ca cel putin in unele cazuri s-a intamplat sa curga electrolitul si sa corodeze PCB-ul, altfel in niciun astfel de trx Kenwood pe care eu l-am avut de-a lungul anilor (si am avut vreo 8) bateria nu era atat de consumata incat sa se piarda continutul memoriei RAM, de obicei era la 2,5...2,8V si dpdv al mentinerii datelor in RAM erau ok.

Deci daca tot deschizi aparatul, ori cumperi deja o baterie noua identica si o montezi in locul celei vechi, ori verifici daca este posibil si montezi un CR2032 de exemplu (care este un model comun) cu soclu. Eu intotdeauna am optat pentru a doua varianta la toate trx-urile pe care le-am avut, dar atentie, nu orice soclu CR2032 se potriveste direct la terminale.


GL & 73!

Traian

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde yo5oft » Mar Mai 29, 2018 1:02 pm

CR2430 este o baterie high capacity, care poate fi folosita si dupa 8 ani de magazinaj. Rata de autodescarcare e 1%/an. Tensiunea la sfarsitul vietii: 2 volti.
In principiu, aceasta baterie rezista minim 15 ani in TS-50. Daca la masurare tensiunea pe ea e sub 2,8 volti, trebuie schimbata. Nu numai din cauza ca moare brusc, ci si din cauza ca va curge, distrugand traseele.
O baterie CR2032 obisnuita rezista cam 3-4 ani minim in transceiver. Cum au zis si colegii, se recomanda montarea unui soclu de tip placa de baza de computer.
Recomandare: verificati toate condensatoarele electrolitice SMD din TS-50. Ca toate transceiverele din generatia aia, au probleme cu electroliticile SMD, care incep sa curga.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde yo3hjv » Mar Mai 29, 2018 11:06 pm

Bateriile astea au o viata secreta! Noaptea pleaca prin discoteci! Unele sunt vandute de negustorii de sclavi si ajung prin tot felul de locuri imunde... :lol:
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde yo3ggx » Mar Mai 29, 2018 11:09 pm

Aveti grija ce cumparati. Bateriile chinezesti no-name sau chiar si cu branduri cunoscute dar cumparate din surse dubioase, se pot descarca singure, tinute in blister, dupa cateva luni. Asta in cazul fericit in care nu curg intre timp.

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Viata bateriei de back-up

Mesajde YO5PUY » Joi Mai 31, 2018 7:30 am

Încearcă sa masori direct curentul, de exemplu la cr2032 ar trebui sa ai undeva peste 225mA. Foloseam aceasta metoda la măsurarea bareriilor AA de 1,5 V care aveau undeva la 2.7-3A, dacă aveau sub 1,5A le aruncam.
Dacă cineva e împotriva măsurării directe aștept COMENTARII!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori