Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde yo3fhm » Mie Iun 27, 2018 10:19 am

Buna dimineata!
Anul acesta vreau sa incerc o vacanta in care sa pescuiesc si sa operez (cel mai probabil, VHF) din barca proprie. :D
Din pricina faptului ca voi locui o saptamana intr-un hotel din Mamaia, am nevoie de ajutor din partea unora dintre radioamatorii care au tangenta cu zona navigatiei sau agrementului nautic.
Ar trebui sa gasesc o solutie de pastrare pe timpul noptii a ambarcatiunii (barca cu chila gonflabila, 3.4m + motor) in siguranta, fie la un doc/chei/debarcader, fie pe remorca, in curtea cuiva care ar accepta acest lucru pentru 1 saptamana (ma voi recompensa, evident!).
Nu cunosc pe nimeni in zona respectiva si m-ar ajuta foarte mult chiar si un simplu sfat, o idee, etc.

Cu multumiri,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde yo3gh » Mie Iun 27, 2018 9:53 pm

Incearca in parcarea hotelului . Mamaia e un loc sigur.
Numai bine,
Dan yo3gh

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde yo3fhm » Joi Iun 28, 2018 8:53 pm

yo3gh scrie:Incearca in parcarea hotelului . Mamaia e un loc sigur.

Cand vad oameni asa de siguri ca tine, mai ca-mi vine sa cred ca ar fi sigur... :D
Vezi si tu : Furturi in Mamaia . Doar din 2017 daca te uiti, te iei cu mainile de cap ! :evil:

Asadar, cum e cu siguranta ?!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde yo3gh » Joi Iun 28, 2018 9:33 pm

Atata poate Politia in YO ;))) , am ales sa ramanem aici :))) deci traim in Romania cu PSD :))
Glumesc .
Vad insa ca nu iti raspunde nimeni din YO4 .
Oricum bafta multa ptr ca este sperb ce vrei sa faci , Mamaia e locul meu de suflet , desi iti recomand Positano - Italy in loc de Mamaia ( nu e diferenta de pret in final ;))) )
Sa fii iubit etern !
Dan yo3gh


YO4GSI
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 30, 2018 11:03 am
Contact:

Re: Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde YO4GSI » Sâm Iun 30, 2018 11:45 am

Salut, Cezar!
Nu-mi este clar daca vrei sa iesi pe mare sau pe lac. Daca e vorba de mare, lucrurile s-ar putea sa fie putin mai complicate dpdv al hartiilor.
Daca vorbim de lacul Siutghiol, exista doua rampe de acces private pe care ti le-as recomanda: la Pinguin (dl. Clipa, tel 0722 258 187) si la Scoica Land.
Pinguin este aprox in dreptul hotelului Riviera, iar Scoica Land este dupa iesirea din Mamaia inainte de fostul Han al Piratilor. Din cate aud in ultima vreme, a doua varianta s-ar putea sa fie mai buna pentru ca are mai mult spatiu de tinut barca. Nu am insa un numar de tel de acolo.
In ambele locatii poti servi o masa buna :)
Multa bafta!
73 Robert

P.S. Nu exista rampe “neprivate”, publice, de care sa stiu.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde yo3fhm » Sâm Iun 30, 2018 3:27 pm

YO6EX scrie:Sfatul meu, inscrie-te pe forumul Barcaholic.
Acolo mai sigur vei gasi un raspuns.

Buna ziua,
Multumesc pentru sugestie! Era si ea pe teava, dar am mai lasat-o putin sa astepte. Sunt oricum prezent pe celalalt, pe CapCompas . 8-)
Lucrurile au inceput sa prinda un pic de contur, intre timp.
Numai bine !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde YO5VAE » Sâm Iun 30, 2018 3:38 pm

@Cezar...in ce perioada vei fi in Mamaia? Poate ne intalnim la o poveste scurta!
73 de YO5VAE - Edy

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde yo3fhm » Sâm Iun 30, 2018 3:49 pm

YO4GSI scrie:Nu-mi este clar daca vrei sa iesi pe mare sau pe lac.
Salut Robert,
Multumesc pentru raspuns si informatii! Ma gandesc la ambele variante, atat Siutghiol, dar mai ales la mare.
Daca e vorba de mare, lucrurile s-ar putea sa fie putin mai complicate dpdv al hartiilor.
Asa am crezut si eu la inceput :lol:
Am vrut sa stiu daca am dreptul (fara permis de barca) sa pot naviga in scop de agrement, cu o barca pneumatica de 3.3m si motor de 5CP, pe Marea Neagra (pentru ca pe apele interioare era foarte clar ca se poate).
Intrucat parerile erau impartite, am decis sa ma adresez direct autoritatilor competente. In acest sens, am trimis o petitie catre Autoritatea Navala Romana, solicitand punct de vedere oficial in scris. Apoi, am sunat la Capitaniile porturilor Mangalia si Constanta, contactand Serviciul Siguranta Navigatiei din cadrul ambelor institutii. Am cerut un punct de vedere prin telefon, si din partea ambelor institutii am obtinut un raspuns afirmativ. DA, SE POATE !

Permisul de clasa C este necesar doar pentru ambarcatiuni care folosesc motoare cu puteri mai mari de 5CP. Actul legislativ care permite acest lucru este Ordinul nr. 527/2016 pentru aprobarea Regulamentului privind cerinţele minime de pregătire, precum şi condiţiile de obţinere a certificatelor internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement, care este in vigoare de la 11 august 2016 si e publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 523 din 12 iulie 2016 :
Art.3:
"(3) Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv, nu este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement. "

Inmatricularea barcii nu este necesara, atat timp cat lungimea sa este sub 7m, exista prevederi legislative foarte clare in O.G. nr. 47/1997 privind transportul maritim și pe căile navigabile interioare, care a fost ulterior modificata si completata inclusiv prin O.G.19/2012. Ultima, aprobata prin Legea nr.103/2013, stipuleaza urmatoarele aspecte:
Articolul 51^4 alin (2):
Nu se înmatriculează în registrele matricole prevăzute la art. 51.1 următoarele categorii de nave:
[....]
c) ambarcaţiunile de agrement, precum şi orice alte ambarcaţiuni cu o lungime mai mică de 7 m şi/sau cu o putere a motorului mai mică de 15 kW;
d) ambarcaţiunile propulsate prin forţa umană;

Datorita faptului ca nu e nevoie de inmatriculare, nu e cazul nici sa se plateasca taxe la Fisc.
Acest lucru e posibil datorita prevederilor din LEGEA nr.571 din 22.12.2003 privind Codul fiscal, in CAPITOLUL IV "Taxa asupra mijloacelor de transport" se stipuleaza la Art.261, alin(1):
"Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat în România datorează o taxă anuală pentru mijlocul de transport, cu excepţia cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel. "


Alte 3 precizari venite din partea celor doua Capitanii :
1) conform legii (Regulamentul de navigatie, inclusiv cel pentru Dunare), o ambarcatiune nesemnalizata vizual, nu are voie sa circule pe timpul noptii. Recomandarea lor este ca in cazul barcilor mici, mai ales a celor pneumatice, la care e problematic sa atasezi semnalizare vizuala, sa nu navigati dupa apusul soarelui.
2) lansarea barcii sa o faceti de pe zone special amenajate, cum ar fi culoarele balizate ale firmelor care ofera divertisment in zona plajelor ( cu care trebuie sa va intelegeti precizand ca aveti acordul Capitanei zonale) sau a amenajarilor din porturile turistice.
O alta varianta neoficiala este sa lansati barca la apa de pe o zona de litoral in care nu aveti turisti aflati in apa in imediata apropiere si nici prea multa asistenta in spate (pe plaja), pentru a evita filmarile si reclamatiile ce pot aduce autoritatile in zona.
3) faceti copii si pastrati la dvs. actele barcii si mai ales ale motorului, dar si legislatia aferenta (asta pentru cazul in care va intalniti cu unele capete patrate din zona autoritatilor, desi s-au mai relaxat si ei in ultima vreme, intrucat au mai invatat legislatia! ).

Asadar, Robert, chestiunea hartiilor este rezolvata :D
YO4GSI scrie:Daca vorbim de lacul Siutghiol, exista doua rampe de acces private pe care ti le-as recomanda: la Pinguin si la Scoica Land. [....]
P.S. Nu exista rampe “neprivate”, publice, de care sa stiu.

Am inteles. Banul la ban trage, iar primarii din zona au avut grija sa incerce sa-si recupereze spagile pierdute de la pescari (pentru ca pe Siutghiol se poate pescui fara taxa, doar cu permisul gratuit ANPA) prin manevra de a nu lasa vreun debarcader public pentru cei care ar dori sa-si lase moka la apa vreo ambarcatiune. Inteleg.
Totusi, nu am de gand sa umflu buzunarele patronilor respectivi. Cel mai probabil e ca daca voi pune barca la apa, o voi pune dintr-o multime de alte zone posibile. De exemplu, dinspre malul nordic, "La pietre", unde am pescuit anul trecut. Si nu are nimeni ce sa zica...

S-a umplut tara asta de pungasi care vor sa stranga banul gros pe spinarea tugulanului care munceste.
Ca sa te poti descurca, trebuie sa te iei cu legea de gat si sa "o porti in janta", dupa cum bine ai vazut ca am si exemplificat.

Multumesc pentru gandurile bune si sper sa ne si cunoastem atunci cand voi veni in zona !
Ultima oară modificat Sâm Iun 30, 2018 3:56 pm de către yo3fhm, modificat de 2 ori în total.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Caut radioamatori din zona litoralului, mai ales /MM

Mesajde yo3fhm » Sâm Iun 30, 2018 3:54 pm

YO5VAE scrie:@Cezar...in ce perioada vei fi in Mamaia? Poate ne intalnim la o poveste scurta!
73 de YO5VAE - Edy
Salut Edy! Undeva dupa mijlocul lunii August, cred ca dupa 20 sau 21.
Sigur ca mi-ar facea placere sa ne cunoastem si sa schimbam o vorba! Daca pana atunci reusesc sa-mi achizitionez toate cele necesare barcii, te voi invita pe apa ! Hi.
Multumesc pentru propunere !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori