Intrebare ref. autorizatie conf. CEPT in YO

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
DO8OD
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 12, 2018 10:22 pm
Contact:

Intrebare ref. autorizatie conf. CEPT in YO

Mesajde DO8OD » Sâm Oct 13, 2018 1:41 pm

Salutari tuturor!

prima postare in forum-ul asta, asa ca inep cu o mica introducere:
ma numesc Razvan, QTH temporar Bucuresti, sunt radioamator (autorizatie germana) de aproape un an, asa ca ma consider inca, cu toata sinceritatea, incepator.
Momentan operez doar cu portabile (70cm/2m) analogic si DMR, daca am noroc imi aduce mosu un FT-891 sa ajung si in undele scurte. Pana acum ma limitez la ascultarea RoLink si ocazitional participarea la Checkin pe DMR-BM.

Dupa ce am trait 33 de ani in Germania, s-a schimbat situatia mea personala, si ma regasec din ce in ce mai des in Romania. Desigur, imi doresc sa continui (si sa extind spre SOTA) hobby-ul de radioamatorie si aici, asa ca vreau sa incep cum trebuie, si sa ma asigur ca operez conform legii.

Acum apare problema: din pacate inca nu sunt sigur ca ma descurc in totalitate cu libajul legal (sau general, vedeti ortografia acestui text), si ca am toate informatiile care le-ar avea un radioamator care si-a pregatit si facut examanul aici. As avea nevoie de ajutor si/sau parerea voastra, daca interpretarea mea care urmeaza este corecta sau nu.

Asadar, incep cu situatia mea personala:
  • sunt cetatean german (aka strain) si cetatean roman (cu domiciliu in strainatate = pasaport CRDS, cu resedinta Bucuresti)
  • pentru un timp inca nedeterminat (minim 2 ani) o sa ma aflu fiecare luna aprox. cate 2 saptamani in Bucuresti, respectiv prin Romania
  • detin certificat si autorizatie germana echivalent CEPT Novice, emise conform CEPT ECC 05(06)
  • din motive de simplificare (si lipsa de timp si motivatie printre altele), [inca] nu intentionez sa obtin autorizatie (si prin urmare indicativ) YO, cu toate ca probabil e (destul de) simplu.

Citind atent Decizia Ancom 245/2017 interpretez aplicatia la cazul meu in felul urmator, si va intreb daca este, dupa parerea voastra, corect sau incorect:
  • autorizatia mea de CEPT Novice => echivalent clasa III-a in YO
  • pot sa operez o statie conform conditiilor de utilizare din anexa, clasa a III-a (de ex. toate benzile de la 6-160m cu 100W)
  • Conform Art. 26 pot sa operez instantaneu (fara orice notificare sau cerere!), pentru ca Art. 27 nu se aplica, fiind dedicat radioamatorilor care sunt din tari straine care au conventii de reciprocitate (pentru ca nu au implementat recomandarea CEPT)
  • aspectele de sus se aplica fiecare data cand sunt in YO, fiind deplasare "temporara" conform CEPT, (chiar daca asta nu a fost inventat sa imi intretina lenea, HI)
  • cat timp pun cuminte un YO/ in fata indicativului, n-ar avea cine sa se supere pe mine

Mai exista alte legi/decizii/documente care sunt relevante, pe care nu le-am mentionat (insemnand ca nu stiu de ele)?
Nu ma astept la consultare juridica, dar ma bucur de pareri, care poate sunt si sustinute de linkuri sau alte informatii. Da, stiu ca as putea intreba la Ancom direct, dar nu vreau sa ii trezesc pentru moment.

Va multumesc in avans!

73, [YO/]DO8OD
Razvan

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Intrebare ref. autorizatie conf. CEPT in YO

Mesajde YO4SI » Dum Oct 14, 2018 12:30 am

Lucreaza linistit draga Razvan. Nu le am cu birocratia, dar sigur cu YO/DO8OD nu ai probleme. Si suna fain. Ca sa ma laud si eu, acum cativa ani am fost in Franta si am mai strigat si eu cu F/YO4SI si am fost primit cu amabilitatea specifica francezilor. Am facut sute de kilometri cu un VX8G cu APRS prin Bretania cu YO4SI-7. Nimeni nu m-a intrebat cine sunt de unde vin si unde plec. M-am simtit un om liber. Sper ca si dumneata sa te simti la fel in YO. Succes in tot ce faci ! 73s ! Mircea = yo4si.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Intrebare ref. autorizatie conf. CEPT in YO

Mesajde YO3JW » Dum Oct 14, 2018 12:08 pm

Salut Razvan
De retinut:
1 Sa ai permanent autorizatia CEPT la tine
2. In zona de granita este recomandat sa anunti prezenta la Politia de frontiera!
Cativa colegi din HA au avut astfel de probleme>
In rest, sa ai timp sa fi in banda!
73
Pit
YO3JW

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: Intrebare ref. autorizatie conf. CEPT in YO

Mesajde yo3gcl » Dum Oct 14, 2018 2:00 pm

Si hai cu YO8OD
Nu schimbi decat prefixul. HI!
Daca este liber, desigur.
73!

DO8OD
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 12, 2018 10:22 pm
Contact:

Re: Intrebare ref. autorizatie conf. CEPT in YO

Mesajde DO8OD » Mar Oct 16, 2018 7:55 pm

Multumesc tuturor pentru incurajare!

YO3JW scrie:Salut Razvan
De retinut:
1 Sa ai permanent autorizatia CEPT la tine
[...]

Bine ca mi-ai amintit, multumesc! Se recomanda tuturor radioamatorilor pentru calatorii in strainatate sa aiba originalul la ei, indiferent de alte acte necesare. Mi-a scapat total aspectul asta.


yo3om wrote
Si hai cu YO8OD
Nu schimbi decat prefixul. HI!
Daca este liber, desigur.
73!

O idee frumoasa, sigur. Dar trebuie sa am clasa I-a sau a II-a pentru indicativ cu doua litere... Ca sa o spun asa: inca nu sunt convins ca proportia efort/beneficiu e mai mica de 100


In privinta intrebarii initiale - daca ma uit la nr. de vizualizari vs. raspunsuri, interpretez ca nu e prea gresit ce am scris, deoarece nu m-a contrazis cineva (inca)...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 16 vizitatori