Memoria inaintasilor din nou intinata

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO6PMX » Mie Noi 07, 2018 12:57 am

Acuma, din fericire, in societatea actuala institutiile statului se ghideaza (sau incearca sa se ghideze) dupa criterii clare si publice cand iau o decizie. Din fericire ANCOM-ul nu este in postura de a "pleca urechea" la soaptele sefilor de radioclub, asociatii sportive, federatii de pasionati pasionali sau adunari de croitorese la sezatoarea de miercuri (sau cand o fi slujbe la biserica). Nu contest ca exista oameni care au merite deosebite in radioamatorismul romanesc, dar daca se doreste "conservarea" unor indicative, acest lucru nu se poate face "la recomandarea" lui 'nea X sau Y, care poate fi si este subiectiv. Acest lucru se poate face doar pe baza unor criterii clare si publice, gen numar de carti publicate, numar de articole scrise, numar de inventii brevetate. Restul sunt povesti de adormit copii si de sporovait in 80m. Culmea e ca de fapt, constat ca vizati nu sunt cei care chiar au lasat ceva in urma (si nu poti lasa in urma o antena pe o sonda sau 3 QSO-uri in AM, trebuie sa lasi in urma ceva de referinta, adica niste cari publicate la care posteritatea sa se raporteze). Hai sa stam stramb, dar sa judecam drept! La cine se raporteaza un radioamator cand discuta despre o antena? Primul invocat e I. Remete! La cine se raporteaza un radioamator cand discuta despre propagare? La Florin Cretu! De facut QSO-uri facem toti, asta e scopul radioamatorismului. Daca traim suficient de mult, apucam sa facem peste 300 de tari si sa avem peste 3000 look-up-uri in QRZ.com, dar asta nu inseamna ca vom fi sfinti si vom fi expusi ca moaste la YO3KAA. Imi pare rau sa va dezamagesc, chiar nepotii vostri vor uita de voi in 5-10 ani. Singurii care vor ramane sunt cei care si-au lasat numele pe o carte...

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo8cln » Mie Noi 07, 2018 8:35 am

Tnx OM Vasile (yo6ex) ! Tnx si Pit (yo3jw ) tocmai m-ai determinat sa nu particip la "Memorial YO3APG "
(nu ma pot asocia cu indivizi care sustin ca inaintasii nostrii nu au nicio o valoare ). Nici eu si nici Dorna dx ... nu vor intreprinde niciun demers pt. a stopa realocarea indicativelor celor care au fost "cineva" in radioamatorismul YO (din contra ). Traiasca populatia Romaniei ! 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO8TK » Mie Noi 07, 2018 11:25 am

Traiasca populatia Romaniei!!! SUPERRRR TARE!!!! Hi! Hi! Hi! Ha Ha Ha!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo8cln » Mie Noi 07, 2018 11:41 am

Copy-paste din materialul postat anterior :
“Populaţia României” îşi trăieşte viaţa între un mic şi o bere, între o manea şi o telenovelă.
- “Poporul român” îşi duce existenţa cu un ochi aţintit asupra valorilor trecutului şi cu celălalt scrutând viitorul,
- “Populaţia României” este şmecheră şi hoaţă, dispusă oricând la compromisuri.
- “Poporul român” crede în cinste şi dreptate şi îşi doreşte o viaţă fără compromisuri.
- “Populaţia României” nu are nici o identitate şi nici nu o interesează aşa ceva.
- “Poporul român” luptă să îşi apere identitatea, înţelegând necesitatea şi beneficiile acesteia.
- “Populaţia României” este centrată cu disperare pe verbul “a avea”.
- “Poporul român” trăieşte în spiritul verbului “a fi”.
Mai mult "super trist" ... pt. cine pricepe...73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO6EX » Mie Noi 07, 2018 12:25 pm

Ca veni vorba de YO2DD vs YO8DD:
YO8DD a fost autorizat ca radioamator cand cei mai multi dintre noi nici nu eram nascuti, iar altii dintre noi nici macar proiectati...
In anul 1933 are indicativul CV5DD apoi YP5DD si YR5DD.

Prin anii 1957-1958 era cunoscut pentru traficul in banda de 80m cu numai 1,2 w out, folosind un aparat RBM-1, alimentat de la baterii. Mai tarziu a adaugat un amplificator de 5w...
A fost un operator si radiotelegrafist de exceptie, DX-man si contest-man cunoscut in lumea larga.
A fost membru YO-DX-Club si Maestru al Sportului.
N-a scris nici-o carte, dar este inscris in cartea radioamatorilor care au facut cinste radioamatorismului romanesc.
Fişiere ataşate
YO8DD.jpg
RBM-1-.jpg
RBM-1-.jpg (130.67 KiB) Vizualizat de 5517 ori

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO4BKM » Mie Noi 07, 2018 12:52 pm

Încă nu suntem obișnuiți cu niște reguli destul de simple ale jocului democratic. Poate că cea mai importantă este cea care arată că „este permis orice nu este interzis de lege”. Este adevărat că pe vremuri era invocat argumentul că „nu este în lege să fac cutare lucru” și ni se refuzau servicii din cele mai banale dacă ofertantul nu era mulțumit de cât primea (pe sub masă), nu că „legea interzice să fac cutare lucru” cum ar fi fost normal. La aceste reguli aș mai adăuga una, sau un anasmblu, anume pe cele care caracterizează un anumit spirit de a înțelege vremea și vremurile în care trăim.
În ce privește exceptările de la regulile existente (inclusiv regulile prezervării indicativului timp de 5 ani precum și acordarea indicativelor din lista celor nealocate sau care nu mai beneficiază de prezervare) lucrurile se complică și deoarece orice dorință poate deveni motiv de exceptare (pot fi chiar sute) și vom avea mai multe prevederi de acest gen decât cele din reguamentul general, prevederi care, spre deosebire de regulamentul general, au o mare doză de subiectivism chiar și prin numărul redus de susținători raportat la întreaga colectivitate.
Revenind la indicative și la nemulțumirile pe care chiar le cred îndreptățite în sufletul fiecăruia dar insuficient de puternice încât să impună schimbări legislative pe ansamblu, nici eu nu înțeleg interesul de a cere indicative „exotice” (din două litere, inițialele numelui, combinații atrăgătoare etc) care tare mult seamănă cu vechile pasiuni de a avea număr mic la autoturism. În ce privește indicativele de două sau trei litere care au aparținut unor personalități, realocarea lor nu o consider a fi o lipsă de respect, din mai multe motive:
- Pe lângă indicativ radioamatorul a mai avut și un „nickname”, plus un nume complet pentru corspondență, etc, deci o identitate și identificare clară;
- Există persoane care poartă numele de familie și de botez al unor personalități cu mult mai mare merit în plan social, cultural etc decât în plan radioamatoricesc, cum ar fi Avram Iancu, Șerban Cantacuzino, Ion Creangă etc, fără ca cineva să se simtă deranjat. Chiar și când cineva, purtător de un astfel de nume trece pe o stradă care poartă numele personalității care a fost în trecut. Ar trebui ca asfel de nume să fie interzise? Întinează cu ceva că astfel de nume sunt folosite de foarte multe alte persoane mai mult sau mai puțin anonime? Dar, tot ca un joc al întâmplării, pot apare și persoane cu același nume și cu merite deosebite, orice este posibil.
- Memoria unei personalități a radioamatorismului se poate păstra, ca și la celelalate personalități, prin asocierea indicativului, a numelui, a ambelor, cu activitățile noastre, radiocluburi, competiții, emisiuni, care să se caracterizeze domeniile de performanță ale celui dispărut. Și nu ar trebui să deranjeze pe nimeni când un tânăr și neexperimentat YONXXX intră în clubul cu numele YONXXX, așa cum cineva pe care îl cheamă Creangă Ion (care, poate, nici nu a învățat încă să citească) merge pe strada Ion Creangă. Cu ce întinează acest lucru?
- Dacă se pare că totuși astfel de practici întinează, cel puțin moral, nu este nimeni împiedicat să le arate, să le explice, așa cum nu va trebui nici să se simtă lezat dacă nu reușește să impună schimbări sau dacă mai sunt și alte păreri. Practicăm același joc democratic din care trebuie să lipsească brutalitatea.
72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO6EX » Mie Noi 07, 2018 2:24 pm

Inca un caz referitor la foste indicative.
YO6AL a fost primul radioamator autorizat dupa razboi, din Sibiu prin anul 1952.
A fost foarte activ in trafic.
A fost initiatorul infiintarii Radioclubului Sibiu si dupa multe peripetii,
in 1956 a aparut si statia de club YO6KAL, indicativ binecunoscut in concursurile interne si internationale.
A fost seful PNA la Aeroportul Sibiu.
Pe la inceputul anilor ’70 s-a mutat cu serviciul in YO3, la Aeroportul Otopeni.
A decedat pe la mijlocul anilor ’80.

Acum exista un alt YO6AL care desigur habar n-are de istoria acestui indicativ.

YO6AL MENYEI ALEXANDRU 2 REGHIN MUREȘ

.
Fişiere ataşate
YO6AL.jpg

YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO2LOG » Mie Noi 07, 2018 3:00 pm

Subscriu la ceea ce spunea YO9GJX: "Cred că e doar o moda si, indiferent de explicatiile oferite, motivul e unul singur si tine de o latură urata a naturii umane."

Am o intrebare: odata vacantate, vechile sufixe ale celor care n-au mai "suportat" trei litere la coada in indicativ vor fi reatribuite? Cum e sa te intalnesti in trafic cu fostul tau sufix, de care se leaga - in cazul unora - rezultate, performante, diplome si... amintiri?

Adaug ceva, cu riscul sa supar multa lume: oameni buni, v-a fost rusine de indicativul vostru, ala primit ca incepator? Sau va e, deodata, greu sa transmiteti trei litere? Cunosc radioamatori care au combinatii imposibile in sufix, care le dau dureri de cap in pile-up si totusi au realizat performante! Nu haina sclipitoare sau indicativul scurt face omul sau radioamatorul.

Nimeni nu spunea nimic daca unii se limitau a lua sufixe care nu aveau nicio rezonanta, dar s-a sarit calul si s-au luat / acordat sufixe care devenisera sinonime cu personaje emblematice din acest domeniu...

Vorba cuiva, cum Dumnezeu sa iesi in trafic cu un indicativ ca YO2AC?

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo9wf » Mie Noi 07, 2018 3:41 pm

YO2AC nu e nici o problema. YO3AC e cu Doamne fereste.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO8TK » Mie Noi 07, 2018 4:03 pm

Pentru YO6EX.

QSL-ul de la YO8DD mi se pare in neregula.Oare cine la modificat scriind cu negru indicativul YO6EX?
Si totul in limba engleza pentru un QSO intre doua statii YO.Suspect,cineva a facut o farsa...nu?
Chiar nu e cu rautate.....dar cam suspect.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori