Memoria inaintasilor din nou intinata

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO5AVN » Lun Noi 05, 2018 10:57 pm

Stimatilor - daca NU stiti - NU scrieti / NU vorbiti!
Atat YO8DD cat si YO%LC au fost - din pacate numai au fost - radioamatori deosebiti! - printre primii membrii in YO-DX-Club. Activi - cu echipament 100% home made - cu activitate de traffic remarcabila (apreciata si citata pe plan mondial) inca din perioada interbelica - adica inainte de 1940!
Realocarea acestor indicative este o BLASFEMIE!
De altfel ce sa ne mai miram - din cauza neplatii taxei anuale, acum cca. 10 ani chiar si indicativul YO3KAA a fost disponibilizat si realocat la un club sportiv din ighetu Marmatiei. Dupa ce am sesizat problema a fost remediata - inainte de a trece baietii in traffic.
Da - are dreptate YO8RAA - unele sufuxe trebuiesc protejane - adica sa nu se realoce! Problema este - cine sa faca si sa dea lista la ANCOM??? Are cineva din FRR aceasta calitate morala??? Poate ar fi o solutie ca indicativele / sufixele membrilor YO DX Club sa fie "tabu" (adica nerealocabil).

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo8cln » Mar Noi 06, 2018 8:34 am

Ai dreptate Ionut (yo9wf) , numai ca masinile sint niste "fieratanii " (cel putin pt. mine ) pe cind operatorii sint (au fost ) niste oameni... Unii cu O Mare ! Ce ziceti daca peste o luna doua apar in loc de yo8cln cu yo8ac ...Eu as muri de rusine. 73 ! de yo8cln.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO3JW » Mar Noi 06, 2018 10:10 am

Stimati colegi!
Ieri a fost o intalnire de suflet.
Memorialul YO in 80m.
Nu am auzit nici una din indicativele celor care scriu pe aici.
Pe YO2DD l-am auzit !
In 120 minute au fost numai vreo 40-45 de indicative!

Pe 12 noiembrie va fi Memorialul YO3APG.
Spre stiinta...
73
Pit
PS FRR a inaintat cu ani in urma o lista cu sufixele care nu ar trebui relocate. Intre timp la Directiile ANCOM s-au mai schimbat angajatii. Unii sunt pensionari azi...cei noi nu verifica arhivele!

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO8TK » Mar Noi 06, 2018 10:23 am

Buna ziua D-nul Pit,

Cand va referiti ,nu am auzit nici UNA din indicativele de pe aici, va referiti la bocitoarele care-si plang inaintasii?
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO3JW » Mar Noi 06, 2018 11:22 am

" Poate ar fi o solutie ca indicativele / sufixele membrilor YO DX Club sa fie "tabu" (adica nerealocabil)."
Spre stiinta si studiu:
https://www.radioamator.ro/yodxclub/sk.php
Ce ar trebui facut daca s-au dat unele dintre ele?
73
Pit

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde yo7mr » Mar Noi 06, 2018 12:09 pm

Salut voios de radioamator !

Dragi colegi si prieteni in ale pasiunii radio,

in existenta regnului viu de pe Terra,
Viata si Moartea sunt conditii ale existentei,
desigur, ultima varianta nu ne convine,
insa aceasta poate sa fie conditia unei noi vieti...

important este ce facem cand suntem in viata,
faptele noastre ne definesc si nu numele - oricare ar fi acela,
evident, numele poate sa devina renume sau nu,
cunoscut sau ignorat...


Indicativele de radioamator,
se numesc indicative de Apel - spre folosinta in traficul radio - pentru identificare,
similar cu numerele de Apel telefonice sau numarele de inmatriculare al unui autovehicul, etc.
acestea se pot schimba din diverse motive,
cunoscand fiind ca cele de radioamator se prezerva timp de 5 ani.

referitor la autorizarea indicativelor de radioamator,
acestea s-au alocat firesc, intr-o ordine fireasca, existand combinatiile acelor inceputuri,
atunci neexistand categoria artificila de... 2 litere in sufix ...!

oare ce ne-am face,
daca ar exista si la noi sistemul cunoscut in alte locuri de pe planeta,
ca odata cu schimbarea clasei de aurorizare, sa trebuiasca sa folosim alt indicativ,
total diferit de primul alocat ?
- dupa logica unor colegi de pe forum, multi ar ramane incepatori, de dragul indicativului primit la inceputul autorizarii
in schimb altii accepta sa devina...continuatori si din nou...incepatori...

cred ca timpul si energia noastra trebuiesc canalizate in directii pozitive si constructive,
si aduceti-va aminte ca - viata este foarte scurta ! - cu drag si prienie, MaRian - Targu Jiu - Gorj
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...


YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO9GJX » Mar Noi 06, 2018 9:42 pm

Exemplele date sunt proaste. Țările au tipuri de alocări diferite. Sistemul YO cu sufix unic este la fel cu cele din F, SM, LA, SV, OH...etc. Spre exemplu în F este un singur F4DGV și niciodată nu va exista un F2DGV sau F7DGV decât dacă persoana se mută în arondismentele respective. La fel și în alte țări, iar acest sistem de alocare mie personal mi se pare cel mai bun. E ca amprenta digitală sau seria din buletin. Un exemplu simpatic ar fi HB9. Acum fiecare cu gustul lui, dacă vi se pare normal să mai existe și alți YO5JW, YO7WF sau YO8JW, YO6WF e treaba voastră. Gusturile nu se discută dar nici legea. În cazul sufixului IVA a fost o greșeală a ANCOM corectată ulterior.
Se pare că de ceva timp e la modă alocarea unor sufixe cu 2 litere pe diverse motivații. Dacă combinațiile de litere nu au mai fost alocate în trecut cuiva este OK dar ca să iei sufixul unui tip decedat mai ales al unei personalități cunoscute în domeniu e realmente sinistru.
Ca o observație, au apărut și în zona 9 multe indicative noi cu 2 litere majoritatea preluate de indivizi noi autorizați, care în general fac emisie foarte rar sau deloc. Cred că e doar o modă și indiferent de explicațiile oferite motivul e unul singur și ține de o latură urâtă a naturii umane.

https://youtu.be/jxGBsU5RBH4?t=3s

................

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde n2yo » Mar Noi 06, 2018 11:08 pm

Cred ca ar fi foarte dificil in Franta sa exista o regula a sufixului unic. Considerand ca in Franta prima litera din indicativ are semnificatie speciala daca este V, X, K. Sursa: https://www.qsl.net/f5pzk/frenchies.html
Alfabetul francez are 26 de litere, iar daca eliminam V, X, K pentru prima litera care este rezervata, avem 23*26*26 = 15548 combinatii. Se adauga "old timers" de 2 litere adica 26*26=676 combinatii si totalul rezulta 16224.
Conform Wikipedia Franta ar avea 14160 indicative autorizate ceea ce face putin plauzibil ca sufixele sa fie unice, considerand cele de mai sus.
De altfel am facut o cautare sumara si am gasit F4ABC si F6ABC, persoane cu nume si adrese diferite.
https://amatpres.anfr.fr/presentation.d ... e=annuaire

73 de Ciprian N2YO

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Memoria inaintasilor din nou intinata

Mesajde YO9GJX » Mar Noi 06, 2018 11:36 pm

Cred ca ar fi foarte dificil in Franta sa exista o regula a sufixului unic.


Înseamnă că m-am înşelat cu Franţa, eventual şi cu alte țări, dar nu asta e ideea. Nu degeaba se zice că femeia ne încurcă în fuste și dracu' în detalii. :D


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori