Achizitionare SDR ANAN

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3wl
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 28, 2014 3:23 pm
Contact:

Achizitionare SDR ANAN

Mesajde yo3wl » Vin Dec 14, 2018 9:12 pm

Buna seara,

Fara vreo intentie, la rubrica vanzari se gaseste un ANAN 10E.
https://www.radioamator.ro/mp/read.php?m=119454&a=1
Este versiunea 10 sa 10E?
Intreb asta intrucat intre versiunea 10 si 10E este o diferenta de o litera, si de numai 2 Bits!
La prima vedere , 2 Bits este mai nimic ( pentru necunoscatori).
Realitatea este mult mai dura!
@YO3DLL, poti sa fii mai explicit care model este cel spus la vanzare ?
Cei interesati trebui sa stie pe ce dau banii si ce pot sa faca cu acest SDR.
73,
Christian
Cine cumpara ieftin, cumpara de doua ori!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Achizitionare SDR ANAN

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 15, 2018 9:45 am

Dece nu-i dai un telefon sa intrebi?
Doar sunteti in aceiasi localitate...
Aici poate nici nu vede ce ai scris.

yo3wl
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 28, 2014 3:23 pm
Contact:

Re: Achizitionare SDR ANAN

Mesajde yo3wl » Sâm Dec 15, 2018 1:49 pm

Buna ziua,

@yo6ex, consider ca un anunt public , fiind de interes public, trebuie discutat in acelasi mod.
Nu trebuie sa comparam merele cu portocalele!

73,
Christian
Cine cumpara ieftin, cumpara de doua ori!


yo3wl
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 28, 2014 3:23 pm
Contact:

Re: Achizitionare SDR ANAN

Mesajde yo3wl » Sâm Dec 15, 2018 3:54 pm

Dupa cum am mentionat, nu am nici o intentie, pur si simplu am fost sunat ieri de o persoana care avea interes pentru acest produs , cerandu-mi o parere.
Din respect fata de comunitate, am considerat ca mai sunt persoane interesate de achizitia si o descriere tehnica ar elimina eventuale discutii.

73,
Christian
Cine cumpara ieftin, cumpara de doua ori!

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: Achizitionare SDR ANAN

Mesajde YO3DLL » Dum Dec 16, 2018 3:23 pm

Buna ziua,

Intamplator am vazut mesajul aici si trebuie sa recunosc ca am ramas surprins de modalitatea de abordare a subiectului, mai ales Cristi ( apropos, Cristian sau Christian cum semnezi ?? ) .. In fine, poate asa se procedeaza prin zona Olteniei si eu nu stiu fiind crescut in Bucuresti. Ma gandeam ca mai simplu , elegant dar si la obiect ar fi fost sa ma suni tu pe mine sa ma intrebi sau amicul care era interesat, altfel ca si amicul YO6EX care s-a sesizat poate da interpretare care nu stiu cat de adevarata este dar asa pare..Mai ales ca ne cunoastem bine insa nu am sesizat ca esti si carcotas...Am lipsuri insa aici.
Revenind la subiect, acum, trebuie sa spun pentru necunoscatori ( suna aiurea dar trebuie sa corectez lipsita ta eleganta in exprimare ) ca tu care esti un exceptional constructor dar un novice in trafic sau experimantari echipamente , ca diferenta asa cum ai spus intre 10E si 10 este la procesorul care la E lucreaza pe 14 biti si la 10 pe 16 biti..Atat nimic mai mult.. In practica insa 10 permite 7 receptoare simultan ( cui ii trebuie ??? ) iar E permite numai doua.Deasemenea se mai zice pe mapamond in cateva discutii ca ar exista teoretic 2 db castig la sensibilitate la cel cu 16 biti fata de cel pe 14biti, in fapt este 0 ( zero ) diferenta asta eventual teoretica tinand cont de zgomotul benzii, puterea computerului folosit la el dar si interferentele lumii moderne, oricum atenuarile trebuiesc bagate pentru a nu face overload pe receptie..Apoi inca un amanunt...Diferenta de 2 biti costa in plus intre 500-700 euro sau dolari...

Cele pe care le spun sunt adevarate din trafic si exprerimente practice si nu teoretice ca de la altii...Faptul ca ai construit un Hermes este total neelocvent la apreciarea aceasta...Puteam vorbi mai la obiect numai daca l-ai fi avut si tu pe masa un Anan complect.

Ca o concluzie este EXCEPTIONAL si ma despart cu greu de el..Recomand la cei interesati.
Numai bine.
73 de YO3DLL - Liviu

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: Achizitionare SDR ANAN

Mesajde YO3DLL » Lun Dec 17, 2018 7:32 pm

Buna ziua,

Intamplator am vazut mesajul aici si trebuie sa recunosc ca am ramas surprins de modalitatea de abordare a subiectului, mai ales Cristi ( apropos, Cristian sau Christian cum semnezi ?? ) .. In fine, poate asa se procedeaza prin zona Olteniei si eu nu stiu fiind crescut in Bucuresti. Ma gandeam ca mai simplu , elegant dar si la obiect ar fi fost sa ma suni tu pe mine sa ma intrebi sau amicul care era interesat, altfel ca si amicul YO6EX care s-a sesizat poate da interpretare care nu stiu cat de adevarata este dar asa pare..Mai ales ca ne cunoastem bine insa nu am sesizat ca esti si carcotas...Am lipsuri insa aici.
Revenind la subiect, acum, trebuie sa spun pentru necunoscatori ( suna aiurea dar trebuie sa corectez lipsita ta eleganta in exprimare ) ca tu care esti un exceptional constructor dar un novice in trafic sau experimantari echipamente , ca diferenta asa cum ai spus intre 10E si 10 este la procesorul care la E lucreaza pe 14 biti si la 10 pe 16 biti..Atat nimic mai mult.. In practica insa 10 permite 7 receptoare simultan ( cui ii trebuie ??? ) iar E permite numai doua.Deasemenea se mai zice pe mapamond in cateva discutii ca ar exista teoretic 2 db castig la sensibilitate la cel cu 16 biti fata de cel pe 14biti, in fapt este 0 ( zero ) diferenta asta eventual teoretica tinand cont de zgomotul benzii, puterea computerului folosit la el dar si interferentele lumii moderne, oricum atenuarile trebuiesc bagate pentru a nu face overload pe receptie..Apoi inca un amanunt...Diferenta de 2 biti costa in plus intre 500-700 euro sau dolari...

Cele pe care le spun sunt adevarate din trafic si exprerimente practice si nu teoretice ca de la altii...Faptul ca ai construit un Hermes este total neelocvent la apreciarea aceasta...Puteam vorbi mai la obiect numai daca l-ai fi avut si tu pe masa un Anan complect.

Ca o concluzie este EXCEPTIONAL si ma despart cu greu de el..Recomand la cei interesati.
Numai bine.
P.S. C-am asa scrie pe Ananul meu..Numai pentru "cunoscatori" insa .
Fişiere ataşate
1 140.jpg
73 de YO3DLL - Liviu

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Achizitionare SDR ANAN

Mesajde YO9IRF » Lun Dec 17, 2018 8:14 pm

Ca sa lamuresc eu ce n-a lamurit vanzatorul cu o poza si multe sute de cuvinte, modelul de vanzare e un ANAN-10E. Nu cred ca apreciaza nimeni ambiguitatea intentionata din anunt si din explicatiile oferite aici.

Diferentele in specificatii si optiuni se gasesc aici. In principiu e vorba de un FPGA mai mic (25k vs 40k LE) si de un ADC mai slab (14 vs 16 bit) care reduce putin performanta RF (in special gama dinamica) precum si numarul maxim de receptoare simultane disponibile. In opinia mea, daca nu ai o statie contest probabil n-o sa observi diferenta.

Razvan.

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: Achizitionare SDR ANAN

Mesajde YO3DLL » Lun Dec 17, 2018 8:35 pm

Esti foarte tare dar aprope ca m-ai dat cu curul de pamant de emotie..
Exact acelasi lucru ca si la mine Razvane dar in doar cateva zeci de cuvinte la tine si un link.BRAVO !

Acum banuiesc ca ai si tu un Anan pe masa ca prea le stii tu pe toate asa de bine si nu numai de pe net, incat ..

In rest unde vezi tu ambiguitate mai prietene ???
Citeste titlul anuntului meu unde scrie10E iar pe ele scrie doar 10..
Iar in rest chiar nu pot intelege de ce mor unii de grija altora, asta nu pot intelege...
Hai ca nu vreau sa polemizez ca ma apuca asa o stare de ...nu pot aici...

10E 10 1000 2000 100000.... Ideea este ca un simplu telefon sau mail ar fi fost deajuns, insa binevoitorii totdeauna sunt printe noi..
Hai sa fi sanatos si tu !!!
73L
73 de YO3DLL - Liviu


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori