Tunele secrete în Munții Bucegi.

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde YO9CHO » Dum Ian 06, 2019 10:18 pm

@ YO9GJX : Foarte interesant link-ul "Romania-natura"! Util radioamatorilor pentru cei ce lucreaza in WWF, cat si tuturor iubitorilor de informatie serioasa.

Referitor la "celebrul" Grl.Emil Strainul Imagine, este un cunoscut valoros propagator al pseudostiintei. Emisiunile domniei sale tin cu gura cascata o multime de telespectatori.

Referitor la Prof Constantin Bursuc [ RIP], pomenit in emisiunea "Voi cu Voicu" ca fiind cel ce a a atras atentia poporului televizoristic asupra tunelelor ce se intind sub Romania pana la Cairo, este mai cunoscut pentru racheta romaneasca care a ajuns in cosmos, inaintea celor de la ARCA, dar si mai cunoscut pentru OZN-ul Bursuc (vezi imaginea).De asemeni a fost primul roman care a produs energie electrica din "efectul de piramida". Imagine

@YO6EX: Cred si apreciez ca o foarte importanta informatie, cea cu tuica de Buzau. [Nu inteleg insa cum informatia asta nu a fost impartasita si radioamatorilor prezenti la celebra intalnire de la Buzau. Eu stiam ca aia de Pitesti e nemaipomenita. Buzoienii au tinut secreta informatia. :twisted: ]

73!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde yo2dno » Dum Ian 06, 2019 10:57 pm

@YO8TK Mare atentie ! Sintem in UE (inca) de 11 ani . La "priza" avem 230 v !

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde yo3hjv » Lun Ian 07, 2019 2:52 am

Am de vanzare niste sigurante automate pentru Panoul Energetic din Bucegi!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3gdi
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iul 19, 2010 10:09 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde yo3gdi » Mar Ian 08, 2019 12:17 am

Voi chiar nu aveti ce face cu timpul liber? Raman ca la dentist, cate aberatii se pot dezvolta in baza unui subiect care, oricum, nu are legatura cu radioamatorismul.

yo6itr
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 10:47 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde yo6itr » Mar Ian 08, 2019 1:20 am

yo6itr scrie:Emisiunea nu îmi aparține YO9CHO dar a atins doua subiecte sensibile pe care eu deja le-am filmat in Munții Bucegi și anume tunelul Grota Ursului care mi sa deschis la propriu în 18 mai 2014 apoi doi ani mai târziu un alt muntoman Marian Ivanov cerceteaza acelasi tunel filmarea lui există pe You tube și nimic.Tunelul Moroeni de asemeni este un subiect sensibil cu care vă sfătuiesc să petreceți un timp studiind oricum informațiile obținute de mine vor fi dezvăluite într-o emisiune viitoare cu subiect și predicat.Cat despre mine ca autor al filmărilor ele îmi apartin acestea fiind luate și puse în documentar care evident este o amestecătură de informatii.Important pt mine este faptul că mi-au afișat indicativul meu unic și personal așa cum trebuia inca de acum un an.Numai bine și 73 !

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde yo8rzz » Mar Ian 08, 2019 12:32 pm

yo3hjv scrie:Am de vanzare niste sigurante automate pentru Panoul Energetic din Bucegi!


Razi tu razi Adrian, dar eu stiu sigur ca acolo sus la Sfinx esteun camp electromagnetic variabil foarte puternic, cica pe vremuri daca deschideai o portabila acolo clipoceau toate beculetele ca la bradul de Craciun. Anumite surse zic ca ar avea legatura cu instalatia aia mare si urata de pe varful Costila.
Intre timp unii au inceput sa se duca acolo ca sa se incarce cu energie si asa a aparut notiunea de wireless power transfer.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde yo3hjv » Mar Ian 08, 2019 6:11 pm

yo8rzz scrie:Razi tu razi Adrian, dar eu stiu sigur ca acolo sus la Sfinx esteun camp electromagnetic variabil foarte puternic, cica pe vremuri daca deschideai o portabila acolo clipoceau toate beculetele ca la bradul de Craciun. Anumite surse zic ca ar avea legatura cu instalatia aia mare si urata de pe varful Costila.
Intre timp unii au inceput sa se duca acolo ca sa se incarce cu energie si asa a aparut notiunea de wireless power transfer.


Tu vorbesti serios sau esti pus pe glume? A fost ditai emitatorul de televiziune acolo cu suficienta putere sa aprinda neoane pe o distanta considerabila in jur...

Sigurantele pe care le vand eu nu cred ca tin si Costila, doar Panoul Energetic!

Iar uaierlesu a fost inventat de daci, care il si foloseau! Ce, a gasit cineva cabluri electrice la Sarmisegetuza?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde yo8rzz » Mar Ian 08, 2019 7:36 pm

Pai o fi fost releu TV dar daca oamenii il luau drept charger wireless, ce sa facem?
Cica intr-o vara cand erau multi acolo la incarcat, a trecut domnul Dorel cu un buldozer mic pe platou, si au fost oamenii suparati ca s-a luat energia.

Si apropos de spirale umane in Rarau, teoria mea e ca in prezenta unui camp electomagnetic extern, oamenii ca si cristalele lichide au tendinta de a se organiza spontan in forme geometrice, altfel nu-mi explic cum apar spiralele astea mai ales in apropierea releelor radio.

yo6itr
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 10:47 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde yo6itr » Mar Ian 08, 2019 9:12 pm

yo3hjv scrie:Am de vanzare niste sigurante automate pentru Panoul Energetic din Bucegi!



Maestre noi doi ne-am întâlnit la întâlnirea anuală din Campina.Ma așteptam totuși la mai multă înțelegere că sa nu spun minte din partea ta.........se pare că am greșit Adriane.De altfel ești liber să crezi ca și toți ceilalți ceea ce dorești.73 !

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Tunele secrete în Munții Bucegi.

Mesajde YO8TK » Mar Ian 08, 2019 11:12 pm

Am impresia ca lui ITR iau cam sarit sigurantele. :lol: :lol: :lol:
Sigur nu ai fost, pe timpuri, rapit de extraterestrii si ti-a fost rescris softul? :roll: :roll:
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori