Fisiere pdf protejate la "selectable text"

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Fisiere pdf protejate la "selectable text"

Mesajde YO8RAA » Lun Mai 06, 2019 5:26 pm

Buna ziua
Cum se poate face ca un fisier in format pdf care este protejat la "selectable text" sa poata fi editat in format doc/docx?
Sau cum se poate scoate protectia de SELECTABLE TEXT?
Mai de demult am avut un programel care stia sa faca asta si multe altele dar nu mai dau de el.
Ce am gasit pana acum la o cautare pe net...nu am reusit sa scot protectia.
Eventul daca cineva are un program mai pricopsit care stie sa faca asta, ii pot trimite documentul pentru a fi convertit in doc.
Va rog raspuns aici sau pe email (yo8raa@yahoo.com). Multumesc anticipat.
73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Fisiere pdf protejate la "selectable text"

Mesajde YO4BKM » Lun Mai 06, 2019 7:10 pm

Buna ziua,
Sunt mai multe cazuri cu fisierele pdf.

Daca textul este selectabil, adica se vede cum se marcheaza cu alta culoare campul selectat, de aici se desprind doua variante:
- Se incearca "paste" intr-o pagina goala "doc" si textul selectat poate sa apara;
- Daca nu apare textul selectat si transferat cu copy-paste, dai "select all" in fisierul doc cu text invizibil apoi setezi pe negru culoarea fontului. De multe ori textul transferat apare cu culoarea fondului din doc si nu este vizibil imediat dupa "paste".

Daca textul este neselectabil in sensul aratat mai sus, cum cred ca este cazul cu care te confrunti, trebuie incercat altceva, eu nu am intalnit cazuri de acest fel dar o sa caut vreo solutie daca am o mostra de text in pdf neselectabil. Adresa mea este oproescu.gheorghe@yahoo.com
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Fisiere pdf protejate la "selectable text"

Mesajde YO8RAA » Lun Mai 06, 2019 7:43 pm

to YO4BKM
Am scris clar mai sus: fisierul are protectie la "SELECTABIL TEXT"
Poti copia cat vrei, o fractiune de pagina, o pagina, 10 pagini, tot fisierul....dar ca imagine (selectabil image) ceea ce nu ajuta la nimic. Eu vreau sa-l transform in word nu in imagini jpg.
Sunt cateva convertoare online care se chinuie sa-l converteasca dar pentru ca fisierul este mai mare ma anunta ca am depasit cele 10 minute cat este permis online. Transformarea imaginei in text simplu dureaza destul de mult si e de recomandat un program instalat si nu conversie online. Am avut un asemenea program dar l-am pierdut odata cu laptopul unde era instalat.
73 de YO8RAA

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Fisiere pdf protejate la "selectable text"

Mesajde YO9GJX » Lun Mai 06, 2019 8:26 pm

Uite cum procedezi mai simplu, fără programe adiacente:

Deschide fișierul și alege opțiunea Print, pentru tipărire. La deschiderea ferestrei pentru Print, în loc de imprimantă alege să-l tipărești ca PDF cu opțiunea Print as Pdf file.
În noul fișier creat poți selecta și copia textul fără probleme.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Fisiere pdf protejate la "selectable text"

Mesajde YO8RAA » Mie Mai 08, 2019 1:34 pm

to yo9gjx
Nu se poate. Fisierul are interdictie de printare.
Si chiar daca inlaturi protectia... daca fisierul original a fost scanat "only image" nu obtii nimic.
Dupa o retiparire pe imprimanta virtuala obtii acelasi rezultat la maracare.
Adica obtii tot numai "copy image" .

Solutia pentru pdf-uri scanate "only image" consta (dupa indepartarea protectiei daca o are) in conversia OCR urmata de salvarea in pdf sau direct in word.
Salvat in pdf ai acum acces la "selectable text". Din pacate programele serioase de OCR-izare sunt cu licenta platita. Sunt si cateva free dar nu fac fata la fisiere mai mari sau pierd foarte mult text la conversie.
Multumesc frumos celor care au dat o mana de ajutor in rezolvarea problemei.
Multumiri speciale celor care m-au ajutat prin telefon sau prin email.
Asa cum ini spunea cineva la telefon...printre noi se afla multi colegi priceputi!
Multumesc. 73 Mircea YO8RAA

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Fisiere pdf protejate la "selectable text"

Mesajde yo3hjv » Joi Mai 09, 2019 2:12 am

Mircea, ti-am trimis ce ai tu nevoie. E mai vechi, sper sa mearga...
Daca nu merge, sa imi scrii pe email si iti trimit altceva.
Dupa scoaterea parolei, fisierul pdf scanat ca imagine poate fi facut text selectabil daca ai versiune de Adobe Acrobat full, nu cea "reader". OCR este inclus in Adobe Acrobat.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

ve7lcg

Re: Fisiere pdf protejate la "selectable text"

Mesajde ve7lcg » Mar Mai 14, 2019 4:38 am

Trimite-mi fisierul pdf si voi vedea ce pot sa fac cu el. Iti voi trimite un .doc la ce reusesc. Depinde si cate pagini are. danielromila@gmail.com VE7LCG


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori