O scrisoare de la d-na Diana Rusanda

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo2btl
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:08 am
Contact:

Re: O scrisoare de la d-na Diana Rusanda

Mesajde yo2btl » Joi Apr 21, 2011 10:32 pm

De prin vara anului 1968, facand o vizita la radioclubul judetean Arad, pe langa yo2bt, yo2bz...l-am cunoscut si pe cel care era... cel mai scund din trupa de acolo, pe Tavi Rusanda. Ma invitat la el acasa sa-i vad receptorul. Nu voi uita apartamentul de la etajul unu, unde ne-a primit cu atata dragoste cea care-i era mama si care de nenumarate ori ne-a servit cate o prajiturica in timp ce ne pierdeam in discutii. Nu voi uita antena, legata de cosul baii orasenesti, care era alaturi, cearta care a primit-ode la mama lui, ca s-a hazardat sa urce pentru a-si intinde antena. M-a sedus cu cunostintele de telegrafie, atunci cand am fost rcrutati, in aceeasi unitate in armata, fiind in batalioane diferite.Pe undeva ii multumesc si azi, de dincolo de mormant, ca am optat calea cea grea de-a invata morse, in loc de a accepta calea cea usoara de a face parte din grupa de radiorelee, unde, datorita meseriei, puteam accede foarte usor. Dupa un an si doua luni, terminam amandoi armata si am intrat in viata de zi cu zi, fiecare cu meseria. Ne vedeam destul de rar, dar placerea de-a ne reintalni nu a disparut. Imi amintesc si azi de ziua in care a primit BUG-ul mecanic.O minune. Astazi, cand au trecut atatia ani, in care QSO-urile si QSL-urile care-i confirma legaturile, care se numara la zeci de mii, perioada in care acest ,,omulet" a reprezentat, la fel ca altii, alaturi de el, ROMANIA, pe glob. Da, nu vreau sa-l scuz de iesirile din ultimul timp, dar nu uitati... oricine poate ajungein situatii asemanatoare. Boala care i-a curmat viata nu i-o doresc nici dusmanilor. Suferinta lui numai cei de langa el au simtit-o. Poate ca unora nu le convine ceea ce am scris, dar, nu pot sa stau cu mainile incrucisate si sa las sa fie scoase in evidenta numai partile negative. A fost un OM, un HAM. 73 de yo2btl

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: O scrisoare de la d-na Diana Rusanda

Mesajde yo3cen » Joi Apr 21, 2011 10:32 pm

YO4PX scrie: Am vorbit cu mai multe persoane din redactie, inclusiv cu autorul reportajului, care mi-au confirmat acest lucru.
YO4PX[/b]


Eu nu sunt impresionat de activitatea "jurnalistica" a domnului Feri - YO4PX si de relatile pe care le are cu ziaristii: "Am vorbit cu mai multe persoane din redactie, inclusiv cu autorul reportajului, care mi-au confirmat acest lucru."
Nu ma intereseaza ca pentru Feri o parte a acestui acestui forum a devenit un fel de "info_blog-cluster" unde isi anunta ce "publica" pe blogul personal.

Am impresia ca acest "forum de radioamatori" derapeaza de la esenta - denumire - de multe ori si aluneca catre catre discutii care si-ar gasi locul mai curand in tabloide de scandal sau alte mediatizari asemenea.

Nu este in intentia mea de a cere forumistilor sa nu comenteze ce doresc/sa-si cenzureze si sa nu isi exprime parerile personale - asta este esenta "forumului" reinventat de romani dupa modelul "agora" al grecilor - dar poate ar trebui sa discutam pe acest forum si despre "ale noastre" intr-un mod mai activ/la obiect.

Eu nu sunt scriitor de bloguri de radioamatori dar daca vreti sa vedeti cum arata unul vizitati: http://blog.g4ilo.com/ precum si sectiunea "Best Ham Radio Blogs" de pe acelasi blog.

Cu stima,
de Gabi, yo3cen

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: O scrisoare de la d-na Diana Rusanda

Mesajde YO4PX » Vin Apr 22, 2011 12:06 am

@YO2BTL: Va mulţumesc pentru această evocare emoţionantă. Sper ca d-na Rusanda o va citi şi se va simţi oarecum consolată, după durerea pe care i-a provocat-o articolul din Evenimentul Zilei. Cu multă stimă,
Francisc Grünberg, YO4PX

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Care sa fie site-ul national al YO?

Mesajde yo9fmp » Sâm Apr 23, 2011 12:28 pm

@yo3cen...
De acord Gabi cu opinia ta!
Pentru a ma informa sau a imi posta punctul de vedere nu este nevoie de link-uri catre blogul personal.
Pot sa fac asta pe forumul,site-ul sau chatul unde se deschide discutia.
Cu tot respectul ptr activitaea de informare a d-lui Francisc dar am mai spus...notiunea de blog se refera la probleme personale,la evidenta unor amintiri,trairi,experiente proprii...personale si nicidecum comune.
As vrea si eu sa vad un site unic al nostru al radioamatorilor romani si as vrea sa fie acesta,si nu al FRR.
O spun cu raspundere si nu sunt vorbe in vant!
Intrati pe site la FRR si o sa vedeti ca nu este actualizat din 2006 chiar...
Nu e preocupare deloc ptr comunicare acolo/spre deosebire de acest site unde Ciprian se implica mult timp...
Nu trebuie ignorat si cei ce au facut filmari la Adunarea aia de pe 9 aprilie care de fapt nu a adus nimic nou privind reforma in radioamatorism.
Gust amar...sa vrei ceva nou cu aceleasi batranituri care au desfiintat zeci de radiocluburi.
Nu vreau sa mai aud de ei dar uite ca...daca noi nu-i vrem ei ne vor!
Oare peste cativa ani la urmatorul bilant ce carti sau reviste ne vor prezenta?

yo6ul
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Ian 01, 2011 4:15 pm
Contact:

Re: O scrisoare de la d-na Diana Rusanda

Mesajde yo6ul » Sâm Apr 23, 2011 12:59 pm

Pt. YO9FMP
Vad ca ai mereu o pozitie de "gigicontra" !
Vino si tu cu o noutate, infiinteaza "site-ul" respectiv, fa un club "national" sau "international" ca nu te opreste nimeni si lasa-i pe "batiniciosii" astia sa-si vada de statiile lor si de "nepoti" eventual.
Asa numai sa critici de pe margine e comod ( chiar daca romanii se pricep foarte bine la politica si la fotbal) .
Eu voi fii primul care voi comenta pe noul "site" al adevaratilor radioamatori romani.
73! Relu

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Gigi contra si site-ul FRR

Mesajde yo9fmp » Sâm Apr 23, 2011 5:18 pm

Vi se pare reprezentativ site-ul FRR http://www.hamradio.ro/ ?
Cititi si nu veti gasi nimic scris despre Apelul ala/poate nu a existat...sau despre ce s-a discutat in ultima Adunare.
Nimic nou despre noul Statut sau alocarea benzilor de frecvente.
Pe http://www.hamradio.ro/default.asp?id=1 ... nt=4&mnu=1 si acum figureaza ca Radiocluburi cele radiate(vezi si pozitia 28)
Nu gasesti nimic scris despre propagare sau informare on-line cum ar fi normal.
Traim in 2011 si citesc articole scrise in 2006.
Vi se pare normal?
Nu sunt gigi contra,dar cred ca este normal ca sa existe o informare corecta pe site-ul care pretinde ca ne reprezinta.
Maine/ poimaine o sa aflam noutati de pe vreun blog personal,ca doar se poarta blogosfera.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori