Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde YO9IRF » Joi Iun 13, 2019 1:29 pm

Pentru urmatoarea intalnire a grupului pregatitor CEPT WRC-19 (17-21 Iunie in Praga), reprezentantii francezi au introdus printre propuneri discutarea alocarii segmentului 144-146MHz cu statut primar catre serviciul aeronautic.

Motivatia e ca deciziile anterioare au introdus restrictii dar numarul de obiecte zburatoare a crescut in ultimii 20 ani si e nevoie de o noua banda care sa acopere nevoile de comunicare bidirectionala de date care nu sunt esentiale pentru siguranta.

Detalii:
https://www.iaru-r1.org/index.php/88-ne ... enda-items
http://www.southgatearc.org/news/2019/j ... QIfXohKhGM

Cu alte cuvinte vor sa o foloseasca pentru comunicatii secundare pentru drone si poate aeronave, probabil telemetrie.

Nu cred ca propunerea poate fi luata in serios; prima ratiune ar fi ca ar perturba nu doar radioamatorii dar intra in conflict si cu proiecte stiintifice in valoare de miliarde de EUR (sateliti, echipele de la sol etc) in care sunt implicate zeci de tari si un numar mare de grupuri academice. A doua ar fi ratiunea practica, nimeni nu poate implementa statutul primar cat timp milioane de oameni au licenta si echipamente ce pot folosi banda respectiva iar un Baofeng e 25 de dolari. Cel mai probabil e o pozitie ultra-agresiva ce urmareste un compromis mai realistic, dar tot cred ca trebuie sa luam pozitie.

Apropo de luat pozitie, IARU a anuntat ca sunt foarte ingrijorati, vor fi foarte vehementi pentru a proteja banda de 2m si isi incurajeaza toate asociatiile membre sa isi informeze membrii despre aceasta problema. Din pacate n-am auzit inca nimic din partea reprezentantului Romaniei in IARU (FRR) legat de subiect desi e extrem de important si au trecut deja 4 zile de cand a aparut.

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo8rzz » Vin Iun 14, 2019 10:02 am

In spatele propunerii se afla firma Thales. Greu de crezut ca se va intampla asa ceva, printre altele datorita faptului ca banda e armonizata global, iar satelitii, ISS si tarile din vecinanatea CEPT nu ar respecta o eventuala decizie CEPT.
Cred ca propunerea a fost facuta de cineva cu foarte putina experienta in legislatia internationala si va fi scoasa rapid din calcule.

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo4lhr » Sâm Iun 15, 2019 2:43 pm

A vorbit si "nea Jean" ca si el e om
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram


YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde YO9IRF » Lun Iun 17, 2019 4:58 pm

Salut Dan,

de Thales auzisem si eu din alte sursa (inteleg ca sunt mai multe detalii in draftul propunerii). Si Uniunea Radiocluburilor din Franta tot pe Thales ii mentioneaza.

Edit: Pentru cine nu stie, Thales fabrica si drone de uz militar.
Fişiere ataşate
PTA(19)INFO07_Lettre ANFR sur les VHF.pdf
(38.15 KiB) Descărcat de 213 ori

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo3gh » Mar Iun 18, 2019 5:41 pm

Buna , stiu de Thales si ce fac ( au si o zona mica cu domeniul in care lucrez) , ma distreaza alegerea in 2 m, unde nu e “curat” sau e greu de facut curatenie , cred ca nu s-au documentat ce proiecte actuale si sigur viitoare sunt acum in banda. Doar daca au rabdare sa se elibereze total , e ciudata strategia lor, poate au proiecte care pot astepta ( imi aduc aminte de multe cazuri de relocari, partajari care au durat mult )
Numai bine tuturor

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo2loj » Joi Iun 20, 2019 7:44 pm

Îi credeți proști pe unii, dar nu sunt ăia plătiți anual cu sume cu 5 zerouri în coadă degeba.
Eu cred că aici e vorba de altă strategie.
Există două propuneri concomitente, cea nefezabilă, de realocare a benzii de 2m, iar în același timp o cerere de restrângere a benzii de 23cm.
A doua propunere este cea de urmărit: aici cineva a proiectat greșit conceptul Galileo și s-au trezit că sistemul e perturbat de activitățiile radioamatoricești din 23cm. Acești sateliți sunt deja pe orbită și în uz, neexistând soluții tehnice de remediere.
Acum, dacă această propunere ar veni singură, ar produce valuri mari în rândul comunității de radioamatori.
Însă dacă cuplați această propunere de restrângere cu amenințarea acaparării bezii de 2m, o să vedeți cum, la această conferință, se va adopta fără opoziție din partea radioamatorilor restrângerea din 23cm, în schimbul păstrării neatinse a benzii de 2m, ca o soluție de compromis.
Unii aparent vor fi fericiți și victorioși, iar ceilalți o să-și atingă scopurile.

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde YO9GJX » Dum Iun 23, 2019 4:54 pm

Primele rezultate.

https://amsat-uk.org/2019/06/21/144-and ... ms-update/

Foarte interesant:

Regarding new aeronautical frequencies (including 144-146 MHz), the proposal was not strongly opposed by administrations and has been carried forward to the higher level CEPT Conference Preparatory Group (CPG) meeting in August for final adoption.


The UK Microwave Group Tweeted:
“We hear only one admin (Germany) opposed the 144MHz proposal – no one else.”


https://twitter.com/UKGHZ/status/1142180732493803522


Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Franta propune realocarea benzii de 2m pentru serviciul aeronautic

Mesajde yo2msb » Lun Iun 24, 2019 11:48 pm

ESTE vorba si de Thales, dar mai sunt si altii care-si freaca fericiti mainile fara sa iasa in lumina reflectoarelor. Am inteles in sfarsit si DE CE tocmai banda noastra VHF ii intereseaza. Are o puternica logica comerciala.
Apropo de cererea Frantei pentru banda de 2m, s-ar putea sa apara curand o contra-propunere de realocare pentru alte frecvente. Am vazut zilele trecute documentul respectiv.
crocodil de munte


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori