Lista ARRL DXCC

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Lista ARRL DXCC

Mesajde YO4BKM » Sâm Iul 13, 2019 9:20 am

Mi-am facut un editor de log CABRILLO care, dupa introducerea indicativului partenerului, afiseaza datele acestuia, in sucesiunea tara, continentul, zonele ITU si CQ, codul de tara. Ca baza de date folosesc listele ARRL DXCC, cea mai recenta fiind editia din februarie 2019, se afla la http://www.arrl.org/files/file/DXCC/201 ... eleted.txt in care notatii precum *, # sau cifre scrise intre paranteze rotunde nu se iau in considerare in procesul de identificare.
Am inteles algoritmul majoritatii codificarilor din lista (de ex. DA-DR sau FT/J,E,TO ori la statiile rusesti unde se complica foarte mult, UA-UI1-7,RA-RZ, dar are, totusi, o logica), pe care il programez in aplicatia de log, dar apar probleme in cazuri ca cele de mai jos:

EA-EH* Spain EU 37 14 281
EA6-EH6* Balearic Is. EU 37 14 021
EA8-EH8* Canary Is. AF 36 33 029
EA9-EH9* Ceuta & Melilla AF 37 33 032

PP-PY,ZV-ZZ#* Brazil SA (D) 11 108
PP0-PY0F#* Fernando de Noronha SA 13 11 056
PP0-PY0S#* St. Peter & St. Paul Rocks SA 13 11 253
PP0-PY0T#* Trindade & Martim Vaz Is. SA 15 11 273

din care nu rezulta cum se poate face o prelucrare automata, dupa un algoritm simplu, rapid si valabil pentru intreaga lista. De exemplu la EA8XXX cautarile succesive ar da ca prima solutie Spania, ca ultima solutie Canary Is, ce criteriu trebuie aplicat sa se alraga solutia corecta? Sau EA2XXX ar putea da patru solutii. Singura posibilitate ar fi cautari succesive, adica procedura sa identifice tarile testand primul carater din care se poate forma o lista (Spain, Balearic Is, Canary Is, Ceuta & Melilla, la care se adauga si FT/J,E,TO Juan de Nova unde E se interpreteaza ET/J), apoi testand primele doua caractere si restrangand numarul tarilor din lista, continuand pana cand ramane doar o singura tara, ceea ce lungeste cautarea.
Mai sunt si alte date de neinteles, de exemplu

FT/J,E,TO(17)* Juan de Nova, Europa AF 53 39 124

care arata ca entitatea Juan de Nova, Europa se afla in continentul AF.
Sa nu se poata folosi lista si pentru cautarea automata si sa lase loc unor analize ori adaptari subiective? Eu am incercat sa o adaptez pentru o cautare automata mai simpla si mai rapida astfel incat sa fie complet determinista, de exemplu in loc de EA-EH sa fie in lista EA0-EH0,EA1-EH1 etc, dar este un proces migalos si nesigur, o simpla descarcare de pe internet este cea mai sigura.
Aceste liste mai sunt folosite si de altii? Ma intereseaza sa aflu cum procedeaza cu situatile de mai sus.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Lista ARRL DXCC

Mesajde YO6EX » Sâm Iul 13, 2019 9:49 am

YO4BKM scrie:

FT/J,E,TO(17)* Juan de Nova, Europa AF 53 39 124

care arata ca entitatea Juan de Nova, Europa se afla in continentul AF.
Sa nu se poata folosi lista si pentru cautarea automata si sa lase loc unor analize ori adaptari subiective? Eu am incercat sa o adaptez pentru o cautare automata mai simpla si mai rapida astfel incat sa fie complet determinista, de exemplu in loc de EA-EH sa fie in lista EA0-EH0,EA1-EH1 etc, dar este un proces migalos si nesigur, o simpla descarcare de pe internet este cea mai sigura.
Aceste liste mai sunt folosite si de altii? Ma intereseaza sa aflu cum procedeaza cu situatile de mai sus.
73!


Europa de care vorbesti este in AF, deoarece este vorba de Insula Europa...

Eu utilizez un log electronic model AALog, care face toata treaba, lista DXCC, WAE,WPX, WAZ, IOTA, RDA, etc.
Cand apar modificari in una din liste, producatorul anunta si eu fac update.
.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Lista ARRL DXCC

Mesajde YO4BKM » Sâm Iul 13, 2019 4:04 pm

@YO6EX, de obicei insulele sunt notate cu I. pentru insula sau sau Is. pentru grup de insule ori arhipelag. In cazul semanlat de mine este vorba de doua insule, Juan de Nova si Europa, aflate intre Africa si insula Madagascar, fara sa aibe completarea I. ori Is. ca, de ex. 3D2 care indica Rotuma I. (insula, cod de entitate 460 ) sau E5 care indica North Cook Is. (arhipelag, partea de nord, cod de entitate 191). De mentionat ca acelasi prefix E5 mai indica si South Cook Is. (acelasi arhipelag, partea de sud, cod de entitate 234), asa cum 3D2 mai indica si Conway Reef (recif, cod de entitate 489).
Eu nu folosesc aplicatii "la gata" daca nu stiu cum au fost realizate si ce nivel de incredere ofera, chiar daca sunt larg folosite. Ar fi interesant de verificat ce arata AALog in cazurile prefixelor 3D2 ori E5, astfel de cazuri mai sunt in lista ARRL invocata mai sus, CE0 (trei entitati), H4 (doua entitati), HK0 (doua entitati) etc.
Nu se foloseste aceeasi sursa de date pentru prefixele entitatilor? Lista originala contine situatii care sunt rezolvate de anumite aplicatii in mod particular? Pentru ca o alta sursa a ARRL, http://ut7ut.com/index.php/dxcc-countries-list/, editie 2018 dar tot cu 340 de entitati ca editia din 2019, rezolva situatiile precum 3D2, E5, CE0, dar nu mai arata codurile entitatilor si mentine alte situatii confuze. Nu mi se pare cinstit sa se puna la dispozitie date diferite, din surse diferite, pentru acelasi lucru si care sa oblige la a achizitiona produsele altora chiar si cand le poti face singur si mult mai de incredere, cel putin pentru propria persoana.
.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Lista ARRL DXCC

Mesajde YO6EX » Sâm Iul 13, 2019 7:36 pm

@ YO4BKM:
Daca imi dai o adresa de e-mail trimit un fisier scos din AALog cu situatia mea la DXCC si WAZ.
Cred ca vei putea avea raspuns la intrebarile tale.

Cat priveste nivelul de incredere, acesta a fost verificat de mine de-a lungul celor zece ani de cand utilizez AALog.

73

PS. Lista DXCC corecta este aceea publicata pe saitul ARRL.
Celelalte pot avea erori.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Lista ARRL DXCC

Mesajde yo2loj » Sâm Iul 13, 2019 9:52 pm

Cel mai simplu ar fi de numarat cate pozitii din definitie se potrivesc pana la wildcard.
Si criteriul este un numar de prtivire cat mai mare, can cum e masca la retelele de calculatoare.
De ex. EA6ABC
Cu EA* are 2 "potriviri", cu EA6* are 3. Corect este EA6
Similar la
PP-PY,ZV-ZZ#* Brazil SA (D) 11 108
PP0-PY0F#* Fernando de Noronha SA 13 11 056
de ex. PY0F4A
La prima varianta da 2 potriviri
La a doua varianta da 5 (PY0F + # insemnand un numar...), deci Fernando de Nonha...
Asta e mai complicat ca nu inteleg complet notatia...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Lista ARRL DXCC

Mesajde YO4BKM » Dum Iul 14, 2019 10:15 am

@YO2LOJ, ai analizat corect si multumesc pentru idee, asta am si eu in vedere, dar ce ma deranjeaza este ca in lista ARRL DXCC din 2019 (deci mai noua), cu 340 de entitati, apare acelasi prefix (3D2) la trei entitati diefrite si cu cod de tara diferit (Fiji-176, Conway Reef-489, Rotuma I.-460), pe cand in lista din 2018, mai veche, dar tot cu 340 de entitati, aceleasi trei entitati au coduri diferite (3D2, 3D2/C, 3D2/R) dar nu da codul de tara. Asta la situatiile "descifrabile", mai sunt cateva cazuri ceva mai "ermetice".
In ce priveste caracterele * sau #, acestea nu fac parte din prefix ci sunt trimiteri la nite explicatii scrise la inceputul lietsi din 2019, care privesc doar pe membrii ARRL. Mai sunt si niste numere scrise intre paranteze rotunde, ele fac trimitere la note din subsolul listei. Nu ma incurca aceste notatii la realizarea aplicatiei soft, pot fi filtrate, ci lipsa unui tipar unic pentru toate prefixele, cea mai evidenta abatere aparand la statiile rusesti (U) care arata un tipar valabil numai pentru ele.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Lista ARRL DXCC

Mesajde YO9GJX » Dum Iul 14, 2019 1:22 pm

Poate a asta de folos. SD de la EI5DI

http://www.ei5di.com/sd/cty.zip

Fisierul cqww.cty

Spre exemplu:

https://pastebin.com/SGrvcySv

...........

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Lista ARRL DXCC

Mesajde YO4BKM » Dum Iul 14, 2019 4:23 pm

@YO9GJX, mii de multumiri pentru https://pastebin.com/SGrvcySv. Foarte detaliata, chiar mult prea detaliata, dar are si cateva contradictii cu celelalte liste DXCC sau cu ce se cunoaste deja. Contine prefixul generic de tara (DL, LZ, LU, YO, etc), corectia orei de iarna, dar nu si codul numeric al tarii. Nu stiu cu ce scop da coordonatele geografice ale unui punct imaginar situat intr-un centru geometric al tarii, dar cu longitudinile pozitive spre vest fata de meridianul zero. In alte cazuri, cum ar fi Germania, arata ca prefix D (precum I pentru Italia, F pentru Franta, G pentru Regatul Unit) pe cand, in realitate, Germania are prefixul DA-DR, adica toate combinatiile DA, DB, DC ... DQ, DR. Dar, cu ce mai am adunate, pot face o lucrare completa, ma si apuc sa programez un calculator sa identifice tot ce este comun in listele pe care le am, ce va fi diferit voi analiza si corecta manual, sper sa fie destul de putin.
Nu ma astept sa gasesc ceva mai bun, este stiut ca ce este bun ori nu se gaseste, ori este scump, ori inghrasa, HI! Dar, cu ajutorul tau, pot trece de la un indoielnic "probabil" la un mai optimist "posibil".
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Lista ARRL DXCC

Mesajde yo2loj » Dum Iul 14, 2019 7:57 pm

Inca niste resurse potential utile...

In interfata de cluster modificata de mine si care ruleaza de ceva ani, in partea finala a fisierului webcluster.pl se afla functiile necesare de a parsa fisierul cty.dat (dupa "</html>").
Pachetul este http://www.yo2loj.ro/hamprojects/webclu ... 1-2018.tgz

De asemenea, in pachetul spider (dx cluster) exista un fisier, scris tot in perl, unde este o corespondenta intre entitatea dxcc rezolvata de cty.dat si numarul entitatii respective, in ambele sensuri: prefix_data.pl

Poate te ajuta...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori