Completare la ce am aratat la "Articole"

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Completare la ce am aratat la "Articole"

Mesajde YO4BKM » Dum Mai 10, 2020 10:17 am

Hallo!
Am promis la "Articole" ca voi arata aici cum se "vede" un cub construit in spatiul cu patru dimensiuni. L-am construit pur matematic, numai din varfuri si muchiile care unesc varfurile, apoi l-am proiectat perpendicular pe cele trei dimensiuni sintite de noi, folosind formulele universale ale proiectiei din oricate dimensiuni pe oricate dimensiuni dar mai putine decat cele din care se face proiectia. Asa cum un cub in trei diemsniuni are o diagonala mare si daca se proiecteaza in lungul ei pe un plan (doua dimensiuni) apare cea mai complexa figura (un hexahon cu raze care pleaca din centru spre varfuri), tot asa am ales ca proiectie a hipercubului directia hiperiagonalei sale mari. Apare o constructie in trei dimensiuni pe care, daca voi continua sa o proiectez (concret de data aceasta) pe un plan, duce la acelasi hexagon ca in cazul cubului precedent.
Mai arat ceva. Un obiect din mai multe dimensiuni se proiecteaza pe spatiul cu mai putine dimensiuni sub o singura forma precis definita. Invers, cunoscand proiectia acestuia, nu se poate sti ce anume a produs-o deoarece numarul de situatii posibile este infinit. De aceea, din universul nostru cu trei dimesniuni nu putem afla cum arata ce "vedem" noi dar care nu sunt decat proiectii ale altei lumi in spatiul nostru tridimensional. Nu putem face decat ipoteze care apoi sa fie mai mult sau mai putin confirmate de experimente.
Atasez patru imagini care cuprind cele aratate mai sus.
73 de tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Cuburi.png
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori