Casă de radioamator abandonată.

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Casă de radioamator abandonată.

Mesajde YO6EX » Mie Mai 27, 2020 2:05 pm

Pe blogul lui YO4PX a apărut un articol referitor la o casă de radioamator din Portugalia, abandonată. Mai întâi citeşte aici şi vezi filmuleţul:
https://yo4px.blogspot.com/2020/04/mela ... .html#more

După citirea articolului şi ne-având ce face într-o după-amiază, m-am gândit să fac pe detectivul, poate aflu ceva despre soarta radioamatorului respectiv. Mi-a venit ideea să cercetez saiturile portugheze şi iată ce am aflat:

Casa respectivă (arată ca un palat mai mic…) a aparţinut lui Vasco Aguas de Alvega - CT1ZB, care a fost un radioamator foarte activ în trafic şi un DX-man cunoscut. Casa este situată în mica localitate Alvega, aparţinând de municipiul Abrantes, situat în Portugalia centrală.
Radioamatorul portughez CT1DBS, crede că a identificat casa lui CT1ZB, vezi foto-3.

În anul 1974 în timpul loviturii de stat militare, CT1ZB pleacă din ţară şi se stabileşte în Brazilia în localitatea Cabo Frio, regiunea RJ, (o cunoscută staţiune balneară) unde a fost autorizat şi activat cu indicativul PY1ZBS. Se întoarce în Portugalia la sfârşitul anilor ’70 după instalarea guvernului ales democratic.
După moartea lui casa intră în proprietatea ginerelui său, Jose Santos Ruivo Matafome - CT1BU. În anul 1998 acesta o vinde unei familii de englezi. Nu am aflat dece casa a fost abandonată.

Extras din logul YO6EX:
26/10/1972 - 09:20 - CT1ZB – SSB - 14MHz - 59 / 59

73’s
YO6EX
Fişiere ataşate
QSL-CT1ZB-foto.jpg
QSL-CT1ZB-PY1ZBS.jpg
QSL-CT1ZB-PY1ZBS.jpg (26.53 KiB) Vizualizat de 2752 ori
QSL-CT1ZB-harta.png

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori