Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo6itr
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 10:47 pm
Contact:

Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde yo6itr » Lun Iun 01, 2020 8:54 pm

Organizez Expediție pt accesarea Tunelului Sinaia Izvor prin Moroeni.Am nevoie de suport radio profesional pe toată perioada accesării tunelului cat și colegi interesați de proiect.Daca doriți să radeți ori sa glumiți pe seama proiectului Feel Free încă mai caut siguranțe de la tabloul energetic din munții Bucegi cum râdea yo3hjv Adrian !

https://incomod-media.ro/2020/05/26/un- ... ecuritate/

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde YO6EX » Lun Iun 01, 2020 9:34 pm

In ce priveste radiocomunicatiile in tunele, stiu pe cineva care s-a ocupat multi ani de acest lucru.
Este vorba de: John Rabson G3PAI
Adresa:
LIMES FARM HOUSE EYKE WOODBRIDGE
Eyke, WOODBRIDGE IP12 2QG
England

Dar ultimul domiciliu a fost:
Mare le Bas
58800 Cervon
France

Tel. 03 86 20 2550
avea si adresa de mail:
john.rabson@wanadoo.fr

Nu mai stiu nimic de el, de cati-va ani, dar poti incerca.

73 & GL
YO6EX


Icom have recently supported a series of underground propagation tests taking part in the Standedge tunnels between Manchester and Sheffield on the 25th April 2004. The purpose of the tests was to find out what sort of range could be achieved in the tunnel without using repeaters or talk-through units. The company supplied an IC-910H UHF transceiver to aid the test.

The propagation tests were run by a mixed party of Cave Radio and Raynet people and in conjunction with Network Rail. John Rabson G3PAI Cave Radio & Electronics Group and Suffolk Raynet said, 'Previous tests at VHF and UHF have indicated that higher frequencies give greater range, but far less than we could expect in free space. At VHF the best we could achieve was only a few hundred metres. Using PMR 446 handhelds with a nominal range in open country of 3 km, we have achieved a range in the tunnel of 1km. It therefore seemed worth trying 1.3GHz to see how far we can get. As the tunnel is nearly 5km long, a range of 2-1/2km would allow us to communicate with anywhere in the tunnel from one or other portal.'

John Rabson G3PAI said, 'I managed to borrow a IC-T81 handheld from a local microwave enthusiast. I had to find another radio to allow me to do these tests so I was very pleased when Icom stepped in and supplied me with an IC-910H.'
He added, 'The tests were a success. With about 1W output from the transmitter at each end we communicated right through the 5-km length of the tunnel and signals were still S9+60dB on the 910. Moving about 10 or 20 m out of the tunnel at both ends simultaneously, signal strength was down to about S7 but copy was still perfect.'

yo6itr
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 10:47 pm
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde yo6itr » Lun Iun 01, 2020 10:12 pm

Mulțumesc foarte mult pentru răspunsul foarte bine detaliat și exemplificat YO6EX.Intradevar sunt 6 km de străbătut și nu numai plus foarte posibil interferente ori anomalii electromagnetice și atunci întreaga expediție trebuie foarte bine pusă la punct.Deocamdata incerc sa organizez o echipa iar din propriile mele teste pot sa confirm că într-adevăr în UHF semnalul este puternic și comunici fara probleme cu exteriorul.
Mulțumiri încă o dată pentru efortul depus de a îmi răspunde acestui apel care sincer nu mă aștept să aibă vreun ecou dar eu am fost consecvent in proiectul meu iar astăzi a venit momentul sa îmi găsesc Colegi care vor sa participe la proiect alaturi de mine când va fi decopertat integral.Multumesc încă odată și 73 !

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde yo5er » Mar Iun 02, 2020 11:25 am

Ce spun autoritatile legat de actiunea asta, care banuiesc ca este pe punctul sa ia startul? Sunt de-acord? Pun o echipa de arheologi sa insoteasca "expeditia"? Totusi e un patrimoniu national. Daca da, cum se va realiza comunicarea cu aceste echipe, prin intermediul radioamatorilor sau direct in PMR?

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo6itr
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 10:47 pm
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde yo6itr » Mar Iun 02, 2020 1:34 pm

YO5ER Deocamdată deși am informat autoritățile încă de acum 2 ani nu am primit nici un răspuns la fel și în februarie 2020 din nou.In mod normal am aprobare tacită și implicit neexistând nici o interdicție legală de explorare a acestuia eu alaturi de alți profesioniști îmi pot vedea de lucrări.Este într-adevăr un proiect național dar vândut portalul din Sinaia lui Radu Timiș patronul Cris-Tim iar în Moroeni aparține de Ocolul silvic Dâmbovița care de altfel nu doar că nu este interesat ba la și astupat cu și mai mult pământ și cărămizi.
In concluzie eu am inceput demersurile proprii de explorare a acestuia.La momentul in care echipa va fi constituită din câțiva colegi voi avea siguranța comunicațiilor profesionale indiferent de situațiile întâlnite în interior nu cu PMR .
73 ! De la YO6ITR.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde YO6EX » Mar Iun 02, 2020 1:40 pm

yo6itr scrie:
In concluzie eu am inceput demersurile proprii de explorare a acestuia.La momentul in care echipa va fi constituită din câțiva colegi voi avea siguranța comunicațiilor profesionale indiferent de situațiile întâlnite în interior nu cu PMR .
73 ! De la YO6ITR.


Atentie:
Doar comunicatiile pe frecventele CB si PMR sunt libere.
Orice alte frecvente profesionale sau comerciale necesita autorizatie.

yo6itr
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Oct 28, 2017 10:47 pm
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde yo6itr » Mar Iun 02, 2020 2:45 pm

YO6EX Nu cred din moment ce suntem și Radioamatori in interior.Eventual se pot pune la dispoziție Pmr pt celelalte persoane participante la Explorare implicit Expeditie ! :roll:

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde YO6EX » Mar Iun 02, 2020 3:29 pm

yo6itr scrie:YO6EX Nu cred din moment ce suntem și Radioamatori in interior.Eventual se pot pune la dispoziție Pmr pt celelalte persoane participante la Explorare implicit Expeditie ! :roll:


Regret ca trebuie sa te contrazic.
Ai spus comunicatii profesionale. Pentru astea trebuie autorizatie de la ANCOM.

Daca lucrezi in benzile de radioamatori, atunci este altceva, dar nu profesional...

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde yo3fff » Mar Iun 02, 2020 3:35 pm

Salut,

Uite un proiect interesant folosit in mine.
UHF in subteran este poate o poveste dar doar line of site! La primele curbe s-a pierdut semnalul.

Ai mentionat ca oricum proiectul va fi sustinut de comunicatii profesionale deci nu vad la ce mai ai nevoie de parerea unor amatori?

Ceva nu se leaga aici.
Cum spune si cuvantul profesionist, este cineva care stie ce face iar amator este cineva care se joaca stiind mai mult sau mai putin ce face.

Succes!

Cristi

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Tunelul Sinaia Izvor Moroeni

Mesajde yo3fff » Mar Iun 02, 2020 3:41 pm



Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori