Noi indicative acordate

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Noi indicative acordate

Mesajde yo8cln » Dum Sep 20, 2020 7:59 pm

Vad ca la actualizarea ANCOM apare ca indicativ nou yo3wl...era yo9wl nea Raduta ( odihneasca-se in pace)... Dupa yo8er , yo8dd si altii acum mai continuam ? 73 !

YO8STB
Mesaje: 90
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO8STB » Dum Sep 20, 2020 9:25 pm

E bataie mare pe 2 litere, sunt toti telegrafisti...

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO4SI » Lun Sep 21, 2020 12:06 am

YO4PT George Beaca mi-a fost mentor . Era trecut SK , dar cu numele eronat . I-am scris lui Ciprian sa faca corectia si daca se poate sa ataseze si o poza cu el . Ciprian a actionat imediat . Vad ca si nea Raduta apare cu poza . YO8ER fara poza . Nu-i bai . Dar YO8DD , Dem Dascalu nu mai apare de niciun fel . Cei din alte districte cu sufixe ale celor SK , trebuie sa fie musai activi . YO2DD este activ . YO5ER este activ . Sper ca si YO3WL sa fie activ . Si chiar trebuie in telegrafie ? Vad ca foarte multi se duc in digitale .... 73s Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
YO8ERSK.JPG
RIP Aurel ...
YO8ERSK.JPG (15.38 KiB) Vizualizat de 5401 ori
YO8DDSK.JPG
RIP Dem ...
YO8DDSK.JPG (16.45 KiB) Vizualizat de 5401 ori
YO4PTSK.JPG
RIP George ...
YO4PTSK.JPG (24.41 KiB) Vizualizat de 5401 ori

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO9GJX » Lun Sep 21, 2020 7:59 am

Motivaţia invocată de cei ce-şi schimbă indicativul în unul cu două litere este scurtimea lui, necesară în mod deosebit în concursuri, asta ca autojustificare. Vax!. Eu cred că e vorba doar de mândrie, un orgoliu exagerat. Până la urmă treaba fiecăruia, dar ce n-o să înțeleg, e de ce mama cucului trebuie să preiei indicativul unui mort, și asta justificabil dacă ți-a fost rudă. Nu ar fi o problemă nici dacă persoana ar fi fost un anonim puțin s-au deloc cunoscut, dar în cazul unei foste celebrități locale
s-au chiar naționale e realmente sinistru. Eu unul m-aș simți ca dracu știind că la fiecare ieșire în frecvență or să fie în mod sigur câțiva care o să-mi umple frigiderul de "urări" de bine.
Măi fraților, există un număr foarte mare de combinații cu două litere care n-au mai fost acordate niciodată, de ce nu vă interesați înainte? Dacă vă e lene să daţi un telefon sau să trimiteţi un email la ANCOM măcar încercați combinația cu șirul de cifre adiacent în Google.
Aștept să apară și IF, APG, RF ... etc.
Oricum o să fac o cerere la ANCOM pentru un indicativ cu șase litere - YO9SICTIR

Căutare YO3WL - https://www.google.ro/search?sxsrf=ALeK ... CAY&uact=5

Căutare YO9WL - https://www.google.ro/search?sxsrf=ALeK ... CA0&uact=5

PS: Nu știu cine e YO3WL dar îl invităm anul viitor să participe la concursul memorial YO9WL la categoria spiritism.

73!

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO8TK » Lun Sep 21, 2020 8:50 am

YO3WL a fost YO3IUL Cristi, care chiar face radioamatorism cu succes.Si mai face si pentru comunitatea radioamatorilor cate ceva.Vedeti pagina personala a lui.

http://www.yo3iul.ro

http://kiwisdr.yo3iul.ro:8074/

In rest povesti la spritz!!

Cristi YO3WL,felicitari pentru decizia luata si sa te bucuri de acest nou indicativ!! 73!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo9wf » Lun Sep 21, 2020 10:11 am

WL sau DD nu sunt indicative. Sunt sufixe. Indicative sunt YO9WL sau YO8DD.

YO3WL si YO2DD sunt alte indicative.

Chiar nu vad o problema in a exista YO2WL, YO3WL. YO4WL si tot asa pana la YO8WL.

In memoria lui, pastram YO9WL.

Alte exemple:
- exista NR4M si NR5M, cateodata active in acelasi concurs;
- exista LZ1WF, LZ2WF, LZ4WF si cred ca si LZ5WF, trebuie sa verific. O nebunie, nici nu-ti vine sa crezi!! Si cu toate astea, oamenii isi vad linistiti de treba lor.

Inca o data:: indicativul este YO?XYZ si nu XYZ.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo8cln » Lun Sep 21, 2020 12:40 pm

Unii nu prea ... (isi vad de treba lor )... dar boala se agraveaza ( nu de la spritz). 73 !

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3fhm » Lun Sep 21, 2020 7:35 pm

Ha ha, ce chestie, dom'le .
Subscriu ideilor si voturilor pozitive inscrise de YO4SI, YO8TK si YO9WF.
Ultimul a pus foarte bine punctul pe "I" :
yo9wf scrie:WL sau DD nu sunt indicative. Sunt sufixe. Indicative sunt YO9WL sau YO8DD.
YO3WL si YO2DD sunt alte indicative.
Chiar nu vad o problema in a exista YO2WL, YO3WL. YO4WL si tot asa pana la YO8WL.
[...]
Inca o data:: indicativul este YO?XYZ si nu XYZ.

Imagine

De asemenea, ca si YO8TK, mentionez ca il cunosc foarte bine pe Christian YO3WL (acum ex- YO3IUL), suntem prieteni de vreo 10 ani. E un om foarte corect si un radiotelegrafist foarte bun. Si chiar daca n-ar fi , nu vad vreo problema in faptul ca si-a schimbat indicativul de 3 litere intr-unul cu 2 litere.
Foarte bine ! Mai ales ca nu l-a luat pe cel al defunctului nostru coleg din YO9, Dumnezeu sa-i odihneasca spiritul !

Inca o chestie. Moral, da, ar trebui sa ne interesam daca indicativul respectiv a apartinut cuiva dintre radioamatorii foarte cunoscuti, care poate au reprezentat personalitati in domeniul hobby-ului nostru. Dar sunt si situatii in care n-ai timp. La fel a fost si in cazul lui Christian. I s-a pus la dispozitie o lista din care a trebuit sa aleaga intr-un anumit moment, in care n-avea cand sa foloseasca Google.
Asta e !

In incheiere, am pregatit si un soi de statistica, sa vedem cum se va incheia meciul de aici :lol:
NOI INDICATIVE ACORDATE: SUFIX de 3 LITERE vs 2 LITERE
:roll:
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo9igs » Lun Sep 21, 2020 8:29 pm

Radioclubul Municipal Câmpina - YO9KPB organizează de 15 ani Memorialul WL, pentru a comemora ziua de naștere a celui care a fost YR5AX,YQ5B,YO7WL,YO3WL,YO9WL - ing. Ion Răduță – Părintele radioamatorismului câmpinean  (N: 14.02.1919 - SK: 26.05.2005). Cu aceasta ocazie se operează și indicativul special YRØWL.
Era de bun simt pentru cel care si-a ales YO3WL ca indicativ care sa-l reprezinte sa se intereseze puțin și din respect pentru cel care a făcut istorie cu acest indicativ sa-si aleagă alt sufix. Asta intr-o lume normala desigur.


73! YO9IGS & Co

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3fhm » Lun Sep 21, 2020 9:39 pm

yo9igs scrie:Radioclubul Municipal Câmpina - YO9KPB organizează de 15 ani Memorialul WL
[...]
Era de bun simt pentru cel care si-a ales YO3WL ca indicativ care sa-l reprezinte sa se intereseze puțin și din respect pentru cel care a făcut istorie cu acest indicativ sa-si aleagă alt sufix. Asta intr-o lume normala desigur.

Depinde de cine stabileste "normalitatea" .
Dupa cum vezi, normalitatea ta nu e una si aceasi cu cea a altora.
Poate n-ai citit cum trebuie ceea ce foarte bine a punctat YO9WF, concetateanul vostru :
yo9wf scrie:WL sau DD nu sunt indicative. Sunt sufixe.
Indicative sunt YO9WL sau YO8DD.

YO3WL si YO2DD sunt *alte* indicative.
[...]
Inca o data: indicativul este YO?XYZ si nu XYZ.


Si are dreptate. Existenta lui YO3WL nu impieteaza cu nimic memoria lui YO9WL ; sau poate ca asta s-ar intampla in mintile unora pentru care componenta indicativului nu contine prefix si sufix, desi asta e stipulat prin regulamente.

Ar mai lipsi acum sa cereti ANCOM sa pastreze o baza de date cu cei defuncti si sufixele indicativelor acestora, astfel incat sa nu se mai poata face realocari pe timp de vreo juma' de secol !!! :roll:
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori