Noi indicative acordate

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo9igs » Lun Sep 21, 2020 10:10 pm

Normalitatea e una singura ca și adevărul. Am citit ce spune YO9WF, numai ca nea Niță, ce sa vezi, a avut și YO3WL, dar se vede ca avocatul d-lui Cristi n-a băgat de seama.
E haioasa ocupația asta în a prelua indicativele morților, chiar interesanta, mi-ar plăcea YO9FHM :D dar trebuie sa mai aștept vreo suta de ani... în rest, sănătate!

73! YO9IGS & Co

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3fhm » Lun Sep 21, 2020 11:11 pm

yo9igs scrie:E haioasa ocupația asta în a prelua indicativele morților, chiar interesanta, mi-ar plăcea YO9FHM

Inteleg, ma vrei rece. Nu ma deranjeaza, desi cred ca ai fi primul radioamator care isi exprima o astfel de dorinta. La urmatoarea reuniune de la Campina te voi intreba personal daca iti vei mai dori lucrul respectiv si voi fi chiar foarte interesat sa aflu raspunsul fix de la tine. Fii sigur ca stiu sa gasesc pe cineva in multime, chiar daca nu emite CW.

La fel de haioasa e ocupatia unora de a transforma indicativele defunctilor in simboluri absolute.
Tin sa mentionez public ca nu m-ar deranja cu nimic daca ar exista YOxFHM, unde x = [4...9].
De altfel, exista multe INDICATIVE care contin sufixul FHM, fara sa aiba legatura cu mortii sau cu viii.
Ex: VE3FHM, WA3FHM, PA3FHM...

yo9igs scrie: dar trebuie sa mai aștept vreo suta de ani...

Depinde de ce dorinte iti mai pui. Daca vor fi la fel de pragmatice ca si prima pe care ti-am citat-o, atunci e destul de putin probabil sa reusesti. Cat despre asteptarile centenare, ai grija ca astea sunt dureroase...
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3hjv » Mar Sep 22, 2020 2:42 am

Parca s-a mai dezbatut problema acum niste ani...
Cred ca este loc pentru toti, intocmai cum radioamatorismul ne "acomodeaza" toate variatiunile pasiunii.
Chiar daca este usor derutanta schimbarea indicativului cuiva, nu numai acesta il defineste. Mai e si vocea, mai sunt si realizarile in bucatica lui/ei.
Cei care l-au cunoscut pe titularul indicativului, cu siguranta nu il confunda in amintirile lor cu noul detinator.
YO9WL ramane in amintirea celor care l-au cunoscut precum si intr-un concurs memorial care ii cinsteste urmele iar YO3WL este cine este si are un cuvant de spus in prezent. Nici unul nu este un anonim si nici nu pare ca YO3WL se "foloseste" cumva de prestigiul altui detinator al aceluiasi sufix.
Am mai zis prin alte locuri, dupa ce ca suntem o mana de oameni, ne mai si rafuim pe subiecte marunte!
73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo9igs » Mar Sep 22, 2020 7:22 am

yo3fhm scrie:Inteleg, ma vrei rece. Nu ma deranjeaza, desi cred ca ai fi primul radioamator care isi exprima o astfel de dorinta. La urmatoarea reuniune de la Campina te voi intreba personal daca iti vei mai dori lucrul respectiv si voi fi chiar foarte interesat sa aflu raspunsul fix de la tine. Fii sigur ca stiu sa gasesc pe cineva in multime, chiar daca nu emite CW.

La fel de haioasa e ocupatia unora de a transforma indicativele defunctilor in simboluri absolute.
Tin sa mentionez public ca nu m-ar deranja cu nimic daca ar exista YOxFHM, unde x = [4...9].
De altfel, exista multe INDICATIVE care contin sufixul FHM, fara sa aiba legatura cu mortii sau cu viii.
Ex: VE3FHM, WA3FHM, PA3FHM...


Ce te-ai aprins asa? Era o gluma dl avocat. Degeaba dați exemple de indicative cu același sufix din alte tari, noi suntem în YO iar alocarea la noi se face după un alt regulament. Apropo de regulament, cum a alocat ANCOM YO3WL, fiind deja existent indicativul YR0WL?
Ma retrag din discuție, am spus ce-am avut de spus. Sănătate!

yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo9dl » Mar Sep 22, 2020 7:34 am

O ciorba a fost reincalzita pentru ca Ancom a aprobat, legal, schimbarea indicativului unui radioamator, mai exact sufixul indicativului. Suntem indreptatiti sa ne revoltam ca respectivul radioamator si-a dorit asta sau avem dreptul sa-l intrebam de ce a facut-o? Fireste ca nu, dar unii nu pot trai in afara chestiunii, din diverse motive, unul din acestea fiind invocarea unui soi de patriotism local cu tendinta de generalizare.E dreptul fiecaruia sa valorizeze un eveniment, o persoana, dupa cum doreste, dar macar sa fie consecvent si sa dovedeasca ca o face.
Asa ca m-am uitat pe site ul YO9KPB cu speranta ca voi gasi ceva despre viata si activitatea fostului YO9WL. Nimic. O scapare zic, poate regulamentul concursului memorial este mai generos in informatii. As! Ba nu, o singura poza in sectiunea galerie. Memoria internetului are cateva poze in plus. Atat.
Era obligat noul posesor al indicativului YO3WL sa stie ceva despre YO9WL?

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3fhm » Mar Sep 22, 2020 8:57 am

yo9igs scrie:Ce te-ai aprins asa? Era o gluma dl avocat.

Mi-ai gresit profesia, stimabile. Daca eram avocat, as fi exemplificat mult mai concis.
Dar Adrian a completat excelent ceea ce ar fi trebuit adaugat.
yo9igs scrie: Degeaba dați exemple de indicative cu același sufix din alte tari, noi suntem în YO iar alocarea la noi se face după un alt regulament.
In "regulament" nu se stipuleaza nimic in acest sens. Care "alt" regulament ?! Posteaza date concrete, art. si alin. , sa vedem si noi unde si-a expus ANCOM procedura dupa care aloca ei indicativele. Dar ai grija sa nu fie chestiuni generice si suave, ca de astea lumea e satula.
yo9igs scrie: Apropo de regulament, cum a alocat ANCOM YO3WL, fiind deja existent indicativul YR0WL?

Pai, de ce nu suni acolo ? De ce nu pui de-o petitie, daca tot ai facut una pentru radioamatorismul romanesc? Chill out, ca la aia nu e cazu' de spagi ptr alocarea unui amarat de indicativ. Sunt baieti foarte cool si destul de rafinati in comparatie cu altii pe care i-am cunoscut.
yo9igs scrie:Ma retrag din discuție, am spus ce-am avut de spus.

Iata o decizie cu adevarat benefica pentru comunitate !

yo3hjv scrie:Cei care l-au cunoscut pe titularul indicativului, cu siguranta nu il confunda in amintirile lor cu noul detinator. YO9WL ramane in amintirea celor care l-au cunoscut precum si intr-un concurs memorial care ii cinsteste urmele iar YO3WL este cine este si are un cuvant de spus in prezent.

yo9dl scrie: Suntem indreptatiti sa ne revoltam ca respectivul radioamator si-a dorit asta sau avem dreptul sa-l intrebam de ce a facut-o? Fireste ca nu, dar unii nu pot trai in afara chestiunii, din diverse motive, unul din acestea fiind invocarea unui soi de patriotism local cu tendinta de generalizare.
[...]
Memoria internetului are cateva poze in plus. Atat.
Era obligat noul posesor al indicativului YO3WL sa stie ceva despre YO9WL?


@YO3HJV, YO9DL: Chapeau bas, domnilor !
Imagine
NOI INDICATIVE ACORDATE: SUFIX de 3 LITERE vs 2 LITERE :roll:
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3gh » Mar Sep 22, 2020 9:27 am

Tipic romanesc, hai sa facem o revolutie sa nu se mai realoce niciun indicativ (sau sufix) folosit de altcineva, dar de ce sa nu se interzica realocarea numerelor auto sau a numerelor de telefon deja folosite? Nu mai avem ce discuta se pare, lol. Am mai auzit acum un an alta in alt debate, nu cumpar acea casa ptr ca a stat cineva acolo si a murit. Eu as zice D-zeu sa il ierte pe respectivul si sa mergem inainte, nu poti face muzee din toate casele unde a murit cineva, chiar daca respectivul in viata lui a facut ceva, poate nu la nivel national. Chiar si casele unde au stat personalitati se vand si ramane pe exterior o placheta cu datele istorice.
Revenind, l-am cunoscut pe yo9wl , respect memoria lui dar viata merge inainte. Sunt sigur ca acolo sus este mandru ca sufixul lui reapare in etern.

73 de YO3GH ( am indicativul de 34 de ani, nu stiu daca l-a avut altcineva inaintea mea, nu era Google atunci, lol )

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo2lsp » Mar Sep 22, 2020 9:37 am

Salutare,

Sunt f curios daca si pentru placutele de inmatriculare de la masini se pune aceasi pasiune in pastrarea lor :))
A doua propunere ar fi sa fie proba obligatorie la obtinerea certificatului de radioamator si o noua materie "Istoria radioamatorismului romanesc" sa nu ne scape vreo celebritate locala sau nationala - (o gluma usor exagerata, pentru a evidentia situatia la fel de exagerata...).

Tot respectul pentru ce au facut ei, dar mi se pare mult mai important NUMELE persoanei, decat indicativul statie . Pentru mine important va fii intotdeauna mai important omul Vasile Ciobanita, decat YO3APG...(accesoriu..)

In rest , orgolii marunte, in care se platesc polite intre diferite "grupari" ale radiomatorismului YO.

73!
YO2LSP (forever HI).

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO2EA » Mar Sep 22, 2020 9:50 am

Copy/paste din topicul "Memoria inaintasilor din nou intinata":

De curiozitate, ati auzit de DK7ZB? Sunt convins ca ati auzit, poate ati si lucrat cu acest OM.
Dar de DK1ZB ati auzit?
Dar de DK4ZB ati auzit?
Dar de DK5ZB ati auzit?
Dar de DK6ZB ati auzit?
Dar de DK8ZB ati auzit?
Dar de DK9ZB ati auzit?

Daca nu ati auzit, va dau o informatie pretioasa: toti sunt activi si sunt indivizi dferiti. Ce ar trebui sa faca DK7ZB pentru a nu-i fi "intinat" indicativul, sa ceara "ANCOM"-ului german sa anuleze celelalte indicative?
Si inca ceva... care sunt criteriile de clasificare dintre somitati si non-somitati?

Personal sunt de parere ca un indicativ NU ar fi permis sa fie reatribuit decat daca au trecut cel putin 100 ani de la decesul fostului titular. Acest interval de un secol ar fi suficient pentru ca nimeni sa nu poata avea un QSO cu acelasi indicativ detinut de doua persoane diferite. Aceasta conditie de bun simt se poate realiza respectand o regula simpla, ca in urmatorul exemplu ipotetic:
- radioamatorul YO2XYZ devine SK sau renunta la indicativ;
- dupa anularea indicativului YO2XYZ, sufixul XYZ poate fi reatribuit imediat in celelalte 7 districte: YO3-YO9;
- se atribuie indicativul nou YO9XYZ;
- dupa cateva decenii YO9XYZ face SK sau renunta la indicativ;
- dupa anularea indicativului YO9XYZ, sufixul XYZ poate fi reatribuit imediat in celelalte 6 districte YO ramase (cu exceptia YO2 si YO9);
- se atribuie indicativul nou YO5XYZ;
- dupa disparitia indicativului YO5XYZ, sufixul XYZ poate fi reatribuit imediat in celelalte 5 districte YO ramase (cu exceptia YO2, YO5 si YO9);
- samd

Respectand aceasta "stafeta de sufix" vor trece sute de ani pina cand acelasi indicativ va putea fi reatribuit unui alt OM.

Multumita toata lumea cu aceasta solutie simpla si clara?
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO2EA » Mar Sep 22, 2020 11:15 am

Priviti cu atentie cele doua poze:

AC DC.jpg
AC DC.jpg (50.54 KiB) Vizualizat de 4344 ori

ac dc sursa.jpg


Nu-i asa ca se pot confunda? :D Sunt la fel de asemanatoare ca si indicativele YO3WL vs YO9WL :!:
Antena te face OM!
ex YO2LZA


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori