Noi indicative acordate

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3hjv » Joi Sep 24, 2020 10:21 am

yo3fhm scrie:Auch. Dar daca o sa fac rost de YO3XXX ?! Hm ? Ce-o sa faceti, Petrica? O sa ma acuzati ca vreau sa-l imit pe Hefner si ca am obtinut foloase necuvenite ?! :lol:
... :roll: ...


Sa stii ca de multa vreme imi pun intrebarea daca nu cumva ai vreo bucurie la FHM, revista pentru domni!

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo9rij » Joi Sep 24, 2020 1:29 pm

@YO3FHM,
Cu cat intrebarile pe marginea afimatiei mele sunt mai alambicate si "what if-urile?" mai stufoase, cu atat mai mult te apropii de confirmarea faptului ca am dreptate in cele afirmate anterior. Nu intru in polemica si nici nu voi duce discutia in derizoriu.
Reafirm faptul ca totul in activitatea de radioamator, tine de educatie!
73! de YO9RIJ/YP9J Petrica

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3fhm » Joi Sep 24, 2020 2:10 pm

yo9rij scrie:@YO3FHM,
Cu cat intrebarile pe marginea afimatiei mele sunt mai alambicate si "what if-urile?" mai stufoase, cu atat mai mult te apropii de confirmarea faptului ca am dreptate in cele afirmate anterior. "

Asta e cea mai simpla (si convenabila) forma prin care poti considera ca ai dreptate 8-)
Sau , amagirea propriului eu. Nu zic, e dreptul tau si il respectam cu totii !
Dar realitatea e reflectata de balanta dintre opiniile si dorintele tuturor. Si aceea nu poate fi alterata!

yo9rij scrie: Reafirm faptul ca totul in activitatea de radioamator, tine de educatie!

Nu totul. Educatia are un rol important, dar pana la limita in care te inhiba de la ideea de a bate la o usa, pentru a verifica daca cineva exista in interior si eventual a ti se deschide.
Educatia ar trebui sa ne ajute sa nu exageram, mai curand.
Mai ales atunci cand legea arata ca exista anumite drepturi .

Domnilor, lucrurile sunt simple.
Legea spune ca se poate aloca sufix de 2 litere oricui solicita si are clasa necesara.
Abia de aici putem spune ca "restul e can-can", ca sa-l citez pe un clasic in viata...
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo5ajr » Joi Sep 24, 2020 9:04 pm

"Dar realitatea e reflectata de balanta dintre opiniile si dorintele tuturor. Si aceea nu poate fi alterata!" (scrie cezar.)
Intre opinii si dorinte e greu sa faci o balanta. Opiniile depind de nivelele de cultura, cunoastere iar dorintele pot veni din vanitati, educatie si de multe altele. Fapt este ca de cultura tine si cultura individuala (nu doar din Google) de care dispunem, de cunoasterea radacinilor noastre, altfel cultura noastra si implicit dorintele pot fi ca un edificiu fara fundament, un copac fara radacina care apoi se usca si piere draga Cezar. La urma urmei si acesti factori fac parte din mentalitate. Lgea?...Sa nu uitam de acea statuie care are in mana balanta si ochii legati - depinde de noi ce punem in balanta...hi
Cred ca am ajuns la off topic.
73 de Miki

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO4SI » Lun Sep 28, 2020 9:37 pm

A fost CQWWRTTY . L-am vazut pe ecran pe Fabio - IW2F.... Ca si mine . facea S&P si nu l-am contactat . Daca XYL-ul sau nepoata s-ar fi uitat pe ecran ar fi spus ca suntem niste neseriosi ? Fabio a fost autorizat in 1988 . Comunicarea cu exteriorul era dificila . Dar oare acum nu exista o legatura intre "ANCOM"-urile diferitelor tari ca sa fie trecute ca neavenite sufixe cu trei litere cu semnificatii indecente in alte limbi ? L-am gasit pe Fabio pe qrz.com . Permiteti-mi sa atasez captura . 73s ! Mircea = yo4si .
Fişiere ataşate
FabioIW2FU....JPG
Oare Fabio nu vrea sa treaca la sufix cu 2 litere ?

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde yo3gh » Mar Sep 29, 2020 8:32 am

Hai sa schimbam numele monedei din Botwana atunci sau numele unor localitati din Europa.... :roll:

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO4BKM » Mar Sep 29, 2020 9:07 am

Ar fi posibil sa se evite denumiri cu semnificatii indecente daca toata lumea de pe Terra ar vorbi o singura limba. Greu de facut iar statisticile recente, destul de incomplete, dau cifre variind intre 2000 si 3000.
Nu este doar cazul indicativelor de radioamatori. In Croatia, in cantonul Istria se afla cel mai mare oras al acestui canton, la noi i se zice, din pudoare, Pola dar in Croatia are alt nume la fel de indecent. Ar trebui ca radioamatorii din acest oras (precum 9A1ACD, 9A2PU, 9A2TO, 9A3BBT)sa treaca pe QSL-card alt nume decat cel original?
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
9a.png
9a.png (47.98 KiB) Vizualizat de 5108 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO4SI » Vin Oct 09, 2020 12:02 am

Costi a plecat la ceruri !R.I.P. ! Telegrafia a fost pasiunea lui de o viata . Nu venea in concursuri dar era activ in trafic . Probabil ca i-a placut mai mult sa aiba un sufix cu doua litere . Nu a suparat pe nimeni ca a luat VM... Sunt sigur ca acum nu s-ar supara de acolo de sus daca cineva i-ar prelua sufixul ! Bineinteles in alt district YO ... Pensionar . 73 sau 74 de ani , nu stiu precis . A fost activ ca
Ofiter la Transmisiuni in Marina Militara . Un atac cardiac l-a luat fulgerator in dimineata de 7 octombrie . Dumnezeu sa te odihneasca in pace draga Costi ! Radioamatorii constanteni .
Fişiere ataşate
SKYO4VM_YO4CSE.JPG
Odihneste-te in pace Ceseeule !!
SKYO4VM_YO4CSE.JPG (40.95 KiB) Vizualizat de 4869 ori


YO9DY
Mesaje: 85
Membru din: Vin Dec 21, 2012 8:07 pm
Contact:

Re: Noi indicative acordate

Mesajde YO9DY » Sâm Oct 10, 2020 9:01 am

RIP


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori