Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo3hjv » Dum Noi 29, 2020 6:11 pm

La QTC-ul din aceasta seara l-am ascultat pe YP3GWM cu un text literar (sper, caci altfel l-as califica drept "delirant").
Vreau sa il informez pe domnul Cristian Mitroi, YO3GWM ca ii stau la dispozitie cu orice lamuriri considera necesare.
Aceeasi disponibilitate o am si pentru cei care au luat in serios afirmatiile facute de domnia sa; sper totusi ca multimea radioamatorilor cu discernamant sa fie mai mare decat a celor care iau in serios mizeriile debitate in eter.
73 de yo3hjv, Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ixw
Mesaje: 18
Membru din: Vin Noi 20, 2015 12:26 pm
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo3ixw » Dum Noi 29, 2020 11:23 pm

Si ca sa nu existe discutii , aici este inregistrarea SF a colegului nostru in cadrul QTC-ului duminical de la Bistrita :
http://yo3ixw.xmmd.ro/yo3gwm.mp3

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde YO5VAE » Dum Noi 29, 2020 11:41 pm

Mdea...multa raca, multa ura acolo in sud, dincolo de Carpati...
Nu mai incapeti unii de altii? Parca au innebunit toti in partea aia. Nimanui nu ii mai convine nimic! Reveniti cu picioarele pe pamant ca frecventele sunt ale noastre, a tuturor!

yo3ixw
Mesaje: 18
Membru din: Vin Noi 20, 2015 12:26 pm
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo3ixw » Lun Noi 30, 2020 12:02 am

-daca nu ai fost foarte activ ... asta este
-nu ai primiti nici o invitatie .... abereaza in alta parte
-Prietenul tau Cristel , sper sa isi procure medicamentele necesare si poate sa fie putin mai bine !
... asta asa ca o introducere dupa ce am ascultat intregistrearea din QTC-ul duminical transmis de YO5KUC

http://yo3ixw.xmmd.ro/yo3gwm.mp3

-10 oct 2020 , prima postare este aceasta : viewtopic.php?f=25&t=3089 . Eu nu vad ca sunt subliniate din priemele randuri problemele comunitatii APRS si nici NU cere lamuriri suplimentare . Ce vad eu este ca un radioamator a vazut ca pe traficul APRS este un digipeater care functioneaza PROST . Ulteriori a deschis acest forum ca sa afle al cui este digipeater-ul . Soarta face ca sa fie al tau... si caracteristic ai vrut sa ingropi sub prez mizeria facuta de digipeaterul tau !
Imagine ... de ce sa fie public , mai bine telefonic si sa nu stie nimeni , NU ?
Singurul gram de adevar din qso-ul tau este ca urmeaza ca digipeaterul YOJWM-10 sa fie inlocuit cu un digipeater administrat de o comunitate , un digipeater pe care sa nu mai banezi , blochezi si trunkezi tu dupa propria dorinta alte indicative pe care nu le suporti personal . Pe scurt o sa fie un digipeater descentralizat si administrat de o echipa de minim 6-8 membrii . Nasol rau !!!!

20 noiembrie 2020 - se instaleaza un nou repetor legat in reteaua RoLink , in locatia lui YO3HPC Petru , repetor donat de YO6NAM . In urma unor discutii interioare am stabilit in echipa ca nu are rost sa se chinuie YO6NAM sa ne autorizeze un repetor in YO asa ca am apelat la un radioamator de clasa 1 din YO3 si l-am rugat personal pe Adrian Yo3HJV ca in timpul sau liber sa ne ajute cu autorizarea pe club .
Problema ca noul repetor de pe Casa Presei Libere are indicativul de radioclub YO3KSR-1 ...probabil o cunosc numai 2 frustrati .... restul folosim si utilizam repetorul foarte bine fara nici o problema ...iara da cu virgula ! Ce conteaza cine a autorizat un repetor in Bucuresti ????

Eu nu am mai auzit in tara de divergente de aceest fel in care un radioscamator se crizeaza ca un repetor este autorizat cu un anume indicativ !? Ce o sa faca ... nu-l foloseste ? Sa fie sanatos ....

Ultima parte a aberatiei ... este de domeniul calomniei si o sa se rezolve conform legislatiei romane !

Concluzie : ceva radioamatori au imaginatia destul de bogata dar din pacate dau cu ea de pamant in public ..si atunci nu mai este chiar atat de bogata :roll:

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo3hjv » Lun Noi 30, 2020 1:22 am

YO5VAE scrie:Mdea...multa raca, multa ura acolo in sud, dincolo de Carpati...
Nu mai incapeti unii de altii? Parca au innebunit toti in partea aia. Nimanui nu ii mai convine nimic! Reveniti cu picioarele pe pamant ca frecventele sunt ale noastre, a tuturor!


Avand in vedere ca ventilatorul a fost indreptat si spre mine de catre YO3GWM, ma simt nevoit sa subliniez ca nu ma simt deloc nebun si declar ca imi convin mai multe decat nu imi convin dar sunt de acord ca frecventele sunt ale noastre, ale tuturor cu mentiunea "pana se razgandeste ANCOM".
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo6nam
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 4:33 pm
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo6nam » Lun Noi 30, 2020 5:04 am

Salutare,

Am ascultat declaraţia lui Cristi / YO3GWM şi nu pot sa spun că m-a surprins, dar, a trebuit sa decodific expresia "judeţeana de partid" ca să fac legătura cu #RVSU şi, implicit Adrian / YO3HJV.

"On the record", cum spune neamţul :

Sistemul este funcţional în parametrii tehnici optimi şi a intrat în legalitate, fiind autorizat de către un Radioclub din YO3. Scopul acestuia este de a oferi o alternativă la repetorul existent în 439.075MHz, sau, de a se comporta ca un element redundant al reţelei RoLink.

Asta este TOT ce contează!

"Off the record", cum îi mai scapă francezului :

Ar fi fost ciudat sa-l autorizeze cineva din YO5 sau YO6, cu atât mai mult cu cât ar fi ştirbit orgoliul radioamatorului din YO3 şi s-ar fi înmulţit cazurile de urticarie cu ocazia balizei din RF. Prin urmare, am ales să fac trafic de influenţă şi am apelat la bunăvoinţa lui Bogdan / YO3IXW care, la randul lui, l-a 'şantajat' pe Adrian / YO3HJV cu intrarea in legalitate a acestei sule în coasta unora.
Repetorul este o construcţie "făcut în casă" ("home-made" pentru cei din Banat şi Ardeal), de către un viitor pensionar, cu echipamente achiziţionate (din fonduri proprii pă persoană fizică) de pe eBay între anii 2011 - 2020, montat, testat şi omologat într-o umilă bucătarie de prin YO6.
Viitorul pensionar nu este afiliat niciunei organizaţii, federaţii, unui club sau unei entităţi juridice care căpuşează fonduri. Ultima oară când am vorbit cu el, îşi câştiga pâinea şi dreptul la a avea o plăcere în a oferi celorlalţi din pasiune, muncind. Nu prea avea timp să mai latre, săracul; nu ar avea oricum loc de alţii, cei a căror principală ocupaţie este să-i roadă asta.

Ce ne mai place circul...

Cu stima,
Razvan / YO6N-AM

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo3hjv » Lun Noi 30, 2020 7:06 am

Imi aduc aminte de copilarie cand petreceam mult timp la bunica-mea, in Colentina. Acolo se practica intens stilul "dai si fugi" insa doar de catre mardeiasii de mica anvergura; chiar sunt curios ce a vrut sa spuna autorul popular cu "judeteana de partid"!
Adica, stiu ca m-a vizat, mi-am dat seama in urma alaturarii acestei expresii cu indicativul repetorului dar nu am reusit sa imi dau seama daca se dorea o jignire fina sau doar i-a placut cum suna.

Cristi YO3GWM, te rog, fa un minim efort si scrie-mi doua randuri pe email sa imi explici daca nu doresti sa faci publica explicatia. Stiu ca ai adresa mea de email! Eventual, daca iti lipseste curajul, poate imi scrie sa imi explice Cristel pe care l-ai indicat ca sursa de inspiratie pentru balada transmisa la QTC. Stiu ca aveti adresa mea de email, cand ati avut nevoie de ceva de la mine, ati folosit-o si stiti ca raspund la email-uri.
Fii barbat Cristi, asuma-ti o discutie directa, nu mai umbla cu fofarlici si soparle, bine?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo3gh » Lun Noi 30, 2020 6:08 pm

Distractiv.... De ce trebuie sa se foloseasca radioamator.ro ptr replici ? :D Exista mess privat pe FB, Insta, Twitter, sau chiar email. Sau de ce nu se da replica la QTC.
Eu il stiu pe Cristi , un inginer cu studii , nu amator , ..banuiesc ca are argumente serioase pentru afirmatiile lui legate de “judeteana de partid” ( suna tare ;), a gasit distractiva o expresie , ca la psd ) poate in particular va intelegeti, e jenibil acest tip de comentarii. My 2 cents.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo3hjv » Mar Dec 01, 2020 12:39 am

yo3gh scrie:Distractiv.... De ce trebuie sa se foloseasca radioamator.ro ptr replici ? :D Exista mess privat pe FB, Insta, Twitter, sau chiar email. Sau de ce nu se da replica la QTC.
Eu il stiu pe Cristi , un inginer cu studii , nu amator , ..banuiesc ca are argumente serioase pentru afirmatiile lui legate de “judeteana de partid” ( suna tare ;), a gasit distractiva o expresie , ca la psd ) poate in particular va intelegeti, e jenibil acest tip de comentarii. My 2 cents.


Dan, "distractiv"? Ai ascultat inregistrarea?

yo3gh scrie:De ce trebuie sa se foloseasca un spatiu public pentru replici"?


Ti se pare ca, in raport de afirmatiile lui Cristi YO3GWM, facute in spatiu public in urechile unui public numeros, nu e necesar sa cer niste explicatii? Simplu, a facut afirmatiile in public ceea ce ma indreptateste sa ii cer explicatii tot in public. Observi ca nu i-am raspuns, tocmai pentru ca incerc sa inteleg care e problema si sa ii raspund concret.

yo3gh scrie:"banuiesc ca are argumente serioase pentru afirmatiile lui legate de “judeteana de partid” "


Serios? Hai sa le auzim! Hai sa nu mai "banuim" ci sa stim sigur, clar.
Asa, pe zvonuri si "pe surse" am auzit si eu multe si, cata vreme au fost zvonuri nu le-am luat in seama dar in momentul in care vine omul cu galeata si o arunca spre mine, simt nevoia sa cer lamuriri. intr-un mod civilizat si in scopul clarificarii situatiei. Fara echivoc, fara ascunzisuri.

I-am dat sansa sa vina cu o explicatie pentru atitudinea pe care o gasesc absolut incalificabila; din respect pentru Marius YO5AM, care a solicitat ca interventia lui YO3GWM sa ramana asa, fara o replica nu am intervenit.
Dar asta nu inseamna ca nu este util sa il invit pe domnul Cristi YO3GWM sa iasa in fata, barbateste, ca la "sedintele de partid", ca tot ii place lui asta, si sa spuna ce problema are el cu mine.
Si il invit si pe Cristel cu aceeasi rugaminte, nu de alta dar am inteles din prezentarea literara a lui Cristi YO3GWM ca are si el ceva de spus, ba chiar e un fel de muza care l-a inspirat pe cel din urma.
Habar nu am care sunt problemele lor cu mine si tocmai de asta cred ca e absolut elegant sa le exprime in mod direct, punctual si nu prin iesiri "literare" in eter, cu public asigurat.
Poate ti se pare distractiva iesire, poate si altii o gasesc extrem de amuzanta, eu nu prea; poate si eu am niste expresii amuzante la adresa lor doar ca nu mi le expun.

Sa vedem, au curaj sau le plac doar vorbele aruncate?
Cat despre aducerea in spatiul public, nu eu am iesit cu afirmatii deranjante la adresa lui, nu fac decat sa ii dau sansa de a dovedi ca isi asuma raspunderea si ca este un om matur nu un copil de doi metri care arunca placinta de noroi si fuge sa se ascunda apoi.

73 de Adrian

PS
Nici pe email nu a clarificat pana in acest moment.

PPS
Daca o face, va fi o conversatie privata; nu te teme Cristi, nu o voi face publica daca alegi sa lamuresti problema.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Repetor YO3KSR-1 Bucuresti

Mesajde yo3gh » Mar Dec 01, 2020 3:55 pm

:D Da am ascultat-o , e distractiva, are talent literar...desi e inginer bun... ma distreaza in continuare textul cu judeteana de partid, nu stiu de ce dar vad psd :D , nu fac politica. Repet, as cauta alte cai de comunicare nu radioamator.ro, totul imi suma a reclama, poate ma insel , eu sunt inginer la mine e 0 sau 1 , nu am zone de gri .


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori