Indicativ SWL Olanda

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO4BKM » Joi Aug 05, 2021 3:40 pm

Buna,
Am primit sute de QSL-uri SWL, atat tiparite cat si electronice, la toate indicativul incepea cu prefixul de tara, in unele cazuri se termina cu sufixul SWL.
Recent am primit un QSL de SWL mai ciudat, este din Olanda dar are in indicativ prefix de Alaska, il atasez, pentru ca nu inteleg de ce apare asa. Fata de indicativul scris pe QSL-ul tiparibil atasat confirmarii electronice pe eQSL (NL-8992-R26) unde apare clar Olanda, fisierul ADIF descarcat de pe eQSL contine datele de mai jos, l-am desfacut pe mai multe randuri pentru citire mai usoara:
<CALL:6>NL8992
<QSO_DATE:8:D>20210525
<TIME_ON:4>0641
<BAND:2>6m
<MODE:3>FT8
<PROP_MODE:2>ES
<RST_SENT:6>-10 dB
<RST_RCVD:0>
<QSL_SENT:1>Y
<QSL_SENT_VIA:1>E
<QSLMSG:78>Wkd: OE3FVU. Software WSJT-X 2.4.0 Ant: 9 elem duoband 4/6m yagi design G0KSC.<APP_EQSL_SWL:1>Y
<APP_EQSL_AG:1>Y
<GRIDSQUARE:6>JO32fl
<EOR>
De regula in fisierele format ADIF de pe eQSL nu apare tara (cum apare, de exemplu, in fisierele LoTW la eticheta <COUNTRY:), destul de rar apar informatii privind locatia (QTH, tara) la eticheta <QSLMSG:
In aceste cazuri completez informatiile cu o aplicatie proprie care identifica tara pe baza indicativului si a listelor tip DXCC care in acest caz a indicat Alaska unde se folosesc prefixele AL,KL,NL,WL, cod de tara fiind KL, pe cand Olanda foloseste ca prefixe PA-PI, cod de tara PA.
Este posibil si asa?
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
QSL SWL NL8992-R26 Olanda sau Alaska.jpg
QSL SWL NL8992-R26 Olanda sau Alaska.jpg (105.14 KiB) Vizualizat de 3770 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3xx
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 20, 2014 10:01 am
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde yo3xx » Joi Aug 05, 2021 6:08 pm

Buna seara,

Da, asa folosesc SWL din Olanda, prefixe cu NL. Acel R26 de la final nu face parte din indicativ, se numeste "Regio", o impartire interna a teritoriului. Inteleg ca e complicat dpdv al prefixelor radio si al recunoasterii lor de catre soft-uri, dar trebuia sa fie cineva mai "cu mot", hi.

73 Mircea
YO3XX

YO3CD
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 30, 2017 6:21 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO3CD » Joi Aug 05, 2021 6:25 pm

Buna ziua !
Olanda, cunoscuta si ca "Nederland" sau "Pays-Bas" are într-adevar prefixele de tara asa cum le-ati bine precizat în materialul de baza.
In urma cu câtiva ani, înainte de generalizarea prefixelor PB, PC, PD, PF, PG, PH pentru radioamatorii din Olanda, categoria "receptorilor" - adica SWL, folosea prefixul PE care însa a fost preluat de doritorii de indicative cu una sau doua litere, vaduvind astfel mai tinerii (sau uneori chiar ... mai batrânii SWL). Pentru ca si aceasta categorie - la fel poate "napastuita" ca în YO, sa poata exista, acestia au adoptat prefixul NL care, în apt nu are nimic în comun cu ... NL al Alaskai ci este pur si simplu prescurtarea de la N(eder)L(and) ! Pentru facilitarea traficului intrând de QSL, valabil si pentru radioamatorii SWL din Olanda, la indicativul de SWL se mai adauga Rxx - în traducere "Regio xx" (xx fiind doua cifre) adica "judetul" sau "regiunea" în care domiciliaza titularul.
O situatie similara este si în tara vecina (unde locuiesc!) - Belgia. Receptorii au indicativul ce poarta prefixul ONL - aici însa L-ul cu pricina este prescurtarea de la L(istener) !
Sper ca cele de mai sus raspund nelamuririi dvs !
73 si toate cele bune,
Marius ON4RU/YO3CD

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO4BKM » Vin Aug 06, 2021 10:42 am

TNX Mircea YO3XX, TNX Marius ON4RU/YO3CD!
Revin cu intarziere deoarece abia de cateva minute s-a restabilit reteaua internet aici, langa Vulcanii Noroiosi (Norocosi?), avariata dupa furtuna de ieri seara si de noaptea trecuta, aici am resedinta de vara, nu-i mai spun de vacanta deoarece de 10 ani pentru mine saptamana de lucru are 6 sambete si o duminica.
Se pare ca si altii au "motatii" lor, oameni suntem! Am verificat cu aplicatia mea daca recunoaste un indicativ de genul ONL??? si recunoaste corect, atasez imagine.
Pkatformele pentru confirmari electronice (folosesc eQSL, LoTW, MixW) nu arata unitar tarile sau nu le arata deloc. Daca le arata, aceeasi tara are denumiri diferite pe platforme diferite, de exemplu
<COUNTRY:27>FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY pe LoTW (QSL din 2021!)
<QTH:7>Germany pe MixW
sau
<COUNTRY:24>UNITED STATES OF AMERICA pe LoTW
<QTH:13>United States pe MixW
si multe altele, ceea ce ingreuneaza formarea unei liste a tarilor lucrate din moment ce denumirea lor nu este aceeasi. Nici in privinta codului DXCC (<DXCC:3>275 pentru Romania pe LoTW) lucrurile nu sunt mai bine puse la punct. De aceea eu fac lista tarilor cu o alta aplicatie proprie care, dupa ce extrage CALL, Data, Timpul, Banda, Modul si Careul din fisisrele ADIF descarcate de pe platforme apeleaza o lista gen DXCC din care completeaza tara, codul de tara, zonele CQ si ITU. Treaba a mers bine pana ce a aparut recent QSL-ul de SWL din Olanda care a facut sa-mi stea inima (HI!): cu 20 W si o antena J-Pole sa am confirmata Alaska pe 50 MHz. Am cautat in fisierul eQSL si asa am gasit "intrusul".
Este curios ca in tabelul cu confirmarile de pe eQSL (deci nu fisierul ADIF) apare tara corect, vezi imagine atasata. Am impresia ca platformele extrag denumirea tarii din profilul utilizatorului care o foloseste, nu din vreo lista cu prefixe, dar nu procedeaza toate la fel. Am lucrat (tot recent) statia <CALL:9>UW5EJX/MM, aplicatia mea afla corect tara, in tabelul eQSL apare ca tara Ukraine (in fiserul ADIF al aplicatiei nu apare, cum de fapt nu apare tara dacat daca este pusa de operator la mesaj), pe cand in fisierul ADIF al LoTW nu apare nimic desi LoTW foloseste eticheta pentru tara la toate indicativele .
In QSL-ul de SWL din Olanda mai observ ceva: ca operatorul este radioamator SWL din 1983. Un caz oarecum asemanator am intalnit cand am primit un QSL de la YL-RS-01, fost UQ2-22317, fost UQ2-037-1, radioamator SWL din 1959 (!!!). Sa fi ramas acestia la stadiul de SWL atat de mult timp? Sau ei folosesc si fostul indicativ de SWL (in ce conditii mai este valabil?) in cazuri speciale, de exemplu daca aud o statie rara pe care nu o pot contacta ca HAM, ii cere confirmarea ca SWL. Eu inca mai pastrez autorizatia si indicativul de SWL (YO4-3125/GL, din anii '60) pentru care nu am nicio informatie ca ar fi fost anulate, as putea sa folosesc indicativul in astfel de scopuri?
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Belgia-1.jpg
Belgia-1.jpg (27.5 KiB) Vizualizat de 3567 ori
Olanda-1.jpg
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde yo3hjv » Vin Aug 06, 2021 1:54 pm

Tavi, cred ca trebuie inceput cu o chestiune de claificare: SWL sunt SWL iar radioamatorii sunt radioamatori.
Distinctia aceasta clarifica ulterior mai multe chestiuni.
In primul rand, administratiile nationale ce raspund de utilizarea spectrului aloca indicative radioamatorilor, adica celor care sunt autorizati sa emita. SWL nu este o categorie supusa autorizarii.
Nu numai ca nu este supusa autorizarii, dar nici nu intra sub incidenta Legii 356/2018, adica, daca un SWL intercepteaza comunicatii ale unor servicii altele decat cele de radioamator, nu este sanctionat. Radioamatorii da, sunt sanctionati. Dar asta este o alta discutie.
"Indicativele" de SWL, nefiind eliberate de administratii, alcatuirea lor si evidenta se pot tine oriunde si de catre oricine. Uneori este util sa fie publice, alteori nu. Nici macar nu este necesar sa detii un indicativ separat de SWL; daca esti autorizat ca radioamator, poti sa folosesti indicativul detinut, fara nicio problema.
Una din consecintele ce decurg din cele de mai sus este ca formatul poate sa nu respecte formatul prevazut de ITU. Adica, daca eu vreau sa imi fac un QSL tiparit pentru a participa la un concurs ca SWL, pot foarte bine sa imi fac o pagina pe QRZ.com pentru a fi gasit mai usor, iar indicativul pe care sa mi-l "aloc" sa fie, sa zicem de dragul exemplului, YRS50-3-3. Si nimeni nu il va putea anula sau retrage :-)
Totodata, perioada de "valabilitate" a acestui indicativ este nelimitata...
Totusi, pentru a nu exista suprapuneri, adica sa fie doi SWL cu acelasi indicativ si sa reclame, in mod separat, vreun premiu pe undeva, listele de indicative SWL este bine sa fie publice sau macar indicativul in sine sa fie public; o pagina pe QRZ.com ar fi recomandata.
73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde yo3luo » Sâm Aug 07, 2021 10:49 am

''Totodata, perioada de "valabilitate" a acestui indicativ este nelimitata...'''

asa o fi acuma, dar in anii 60 si urmatorii, indicativul se anula automat daca nu se achitau taxele anuale la posta! si cum colegul spune ca acel indicativ l-a primit atunci, inseamna ca a fost anulat de citeva decenii!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 07, 2021 3:16 pm

@YO3HJW, interesant!
yo3hjv scrie:SWL nu este o categorie supusa autorizarii.
Nu numai ca nu este supusa autorizarii, dar nici nu intra sub incidenta Legii 356/2018, adica, daca un SWL intercepteaza comunicatii ale unor servicii altele decat cele de radioamator, nu este sanctionat. Radioamatorii da, sunt sanctionati.
Chiar ma cuprinsese teama ca voi fi supus unor sanctiuni, dar m-am linistit citind art. 4 alin. 2 lit. d din legea invocata, care arata:
"d) să nu intercepteze mesajele transmise de operatori ce aparțin altor servicii de radiocomunicații decât cel de amator sau, în situația în care interceptarea mesajelor are loc accidental, să nu divulge existența sau conținutul mesajelor recepționate, să nu se folosească de acestea sub nicio formă, cu excepția situațiilor de urgență sau a altor interese publice;"
Pentru ca nu-ti poti da seama daca mesajul din vreo banda de radioamatori este transmis de operatori care apartin altor servicii de radiocomunicatii decat dupa ce ai receptionat macar un fragment din el care sa te lamureasca. Mai mult, chiar ca radioamator, nu ma impiedica nimeni sa explorez la receptie si alte frecvente, mai ales ca statiile moderne permit receptia unei benzi mult mai extinse decat cele in care radioamatorii au voie sa emita, iar aceasta curiozitate a salvat deseori vieti, situatie acceptata si de legea de mai sus.
Asta ca sa fie clara problema pentru radioamatori. Iar cine nu este radioamator si practica astfel de "sporturi" cu intentii dubioase, sigur ca nu poate fi sanctionat de Legea 356/2018, dar nu se poate sa nu ai cunostinta de existenta altor legi care actioneaza aici.
Insa problema in discutie este cea a SWL-ului, daca este sau nu este radioamator. Legile si regulamentele se schimba, "Τα Πάντα ῥεῖ , adica "ta panta rhei" sau 'totul curge", si la radioamatori la fel. Cand chibitam in club inainte de autorizarea mea ca SWL existau trei categorii de radioamatori supusi autorizarii: de emisie-receptie, de receptie si constructori. Cand m-am autorizat ca SWL disparuse catogiria constructorilor iar autorizarea pentru radioamatorii SWL o facea Directia Judeteana de Posta. Ar consuma mult spatiu sa amintesc obligatiile unui SWL cand voia sa devina HAM sau ale unui HAM cand voia sa promoveze la o categorie superioara. Acum se afirma ca SWL nu mai este radioamator, doar pe considerentul ca in noile reglementari pentru radioamatori nu se mai vorbeste de aceasta categorie. Dar ... exista un dar, chiar mai multe:
- Ce anume motiveaza pe unii sa investeasca energie si resurse financiare insemnate pentru a se manifesta cu atat interes ca SWL? In QSL-ul atasat la primul meu comentariu se vede ce echipament foloseste NL8992-R26 si de cand. QSL-ul trimis pe eQSL este unul personalizat, care necesita un abonament la aceasta platforma. Dar nu numai el, la fel, ba si mai costisitoare am vazut echipamente din I, DL, F, 4X, UA. YL.
- Daca SWL nu este radioamator, am eu voie, ca radioamator, sa-i confirm o anumita activitate care se refera strict la radiocomunicatiile de amator in care sunt implicati cel putin doi HAM-i, eu si partenerul meu? Poate ca am voie, inca nu mi se ingradeste acest lucru (principiul: este permis ce nu este specificat ca interzis), dar poate desfasura SWL o anumita latura a radioamatorismului, respectiv de cea care vizeaza receptia, constructiile, tehnici de lucru si sa nu fie radioamator?
yo3hjv scrie:Totusi, pentru a nu exista suprapuneri, adica sa fie doi SWL cu acelasi indicativ si sa reclame, in mod separat, vreun premiu pe undeva, listele de indicative SWL este bine sa fie publice sau macar indicativul in sine sa fie public; o pagina pe QRZ.com ar fi recomandata.
De la cine sa primeasca "vreun premiu" daca nu de la o organizatie a radioamatorilor? Sunt cumva si organizatii ale celor cu indicativ de SWL? Au organizatiile de radioamatori in programele lor sa premieze si neradioamatori in urma unor manifestari la care participa numai radioamatorii?
- Am un QSL de la YL-RS-01, l-am mai atasat, il atasez din nou ca sa fie cercetat de cine doreste. Este SWL din 1959, mie mi-a cerut o confirmare din 2019. Urmariti la cate cluburi este membru! Cluburi de radioamatori, atat HAM cat si SWL. De curiozitate am cercetat in clubul NAQCC (pozitia 3 pe coloana din dreapta de pe QSL) si am gasit la http://www.naqcc.info/memberlist.php ca este vorba de "North American QRP CW Club" care are ca membri pe Aleksandr Vilks din Riga, cu nr. 3631 si alti doi HAM-i din Latvia, YL2IU cu nr. 4155 si YL3JD cu nr. 9620. Vad ca mai este membru la alte 28 de cluburi, printre care DIG, EU-ROS (club cu performante in traffic digital, https://europeanrosclub.com/), asta presupune activitate, efort si cheltuieli recunoscute de cluburi fiind facute de un radioamator.

Am inteles cum este cu indicativele de SWL din PA, o sa fac un filtru in aplicatia care, pe moment, imi indica Alaska.

Dar vad ca am descis alta problema de discutii: este SWL radioamator? Nu bazata doar pe faptul ca cele mai noi reglementaril nu il mai iau in seama. Dupa mine, ar trebui sa fie precizat clar: ori SWL nu este radioamator (si in acest caz trebuie precizata pozitia HAM-ilor in raport cu ei), ori reprezita o alta categorie de radioamatori care trebuie sa se organizeze separat si sa fie incadrata in reglementari specifice. Pentru ca, atata timp cat nicio reglementare nu interzice unui SWL sa fie radioamator, el continua sa fie, conform uneia din definitiile din DEX:
RADIOAMATÓR s. m. cel care practică radioamatorismul.
RADIOAMATORÍSM n. Amatorism în domeniul radiotehnicii.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
QSL SWL Latvia 14 MHz - OM.jpg
QSL SWL Latvia 14 MHz - OM.jpg (108.51 KiB) Vizualizat de 3323 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL

Mesajde yo6rk » Sâm Aug 07, 2021 5:56 pm

Doua lucruri as vrea si eu sa adaug... ca fapt divers.
- pe cand lucram in radiodifuziune (la un post national), am primit qsl de receptie pe una din frecvente, de la o statie de prin vestul Europei.
- recent am primit un eqsl de la un radioamator autorizat, dar care pur si simplu mi-a confirmat o receptie. Nu mai stiu tara si acum e pierdut prin gramada :).
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde yo3luo » Sâm Aug 07, 2021 6:43 pm

Daaa, ce s-or face zecile de mii de SWL nerglementati si neinregimentati in divese organizatii!?? oare si restul lumii radioamatorilor si-or bate capul despre cit de legal este sa confirmi o receptie? sintem din ce in ce mai putin si mai batrini si ne batem capul cum sa-i indepartam pe cei care incearca sa se apropie de domeniul nostru.
Apropo, posturile de radio practica confirmarea prin qsl a receptiilor de decenii bune!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 07, 2021 7:56 pm

@YO6RK, am cunoscut acest lucru prin anii '75 cand eram la studii in Bochum/DL. Locuiam la o pensiune privata care oferea 6 camere, de regula la studenti, dintre care eu eram atunci singurul strain, ceilalti erau nemti. Unul din ei se ocupa cu achizitionarea de QSL-uri de la posturile de radio, avea indicativ cu care se facea cunoscut pentru schimbul de QSL-uri. M-a impresionat echipamentul pe care-l avea, avea un receptor pentru toate benzile de la zeci de kHz la 30 MHz, deseori inregistra transmisiile pe un magnetofon foarte modern atunci, din cel cu rolele in plan vertical. Trimitea QSL-uri de confirmare in care facea o descriere detaliata a receptiei si uneori punea in plic si o minicaseta audio cu un fragment al receptiei. M-a rugat sa-l ajut cand a dorit sa ceara confirmarea unei receptii a postului national de la Bod pe 153 kHz, voia sa fie sigur ca este chiar postul pe care-l dorea. I-am uitat numele, indicativul. Dar, cel putin in DL, erau astfel de radioamatori de receptie.
@YO3LUO, ai dreptate, suntem din ce in ce mai batrani, crede-ma ca o stiu prea bine chiar pe pielea mea. Si nu este vorba de reglementarea sau inregimentarea miilor de SWL (oare sunt cu adevarat mii?), nu vreau sa inteleg aluzia pe care o faci, dar suntem intr-o lume din ce in ce mai complicata si aglomerata in care nu se poate trai fara sa existe reglementari. Remarcile mele au urmarit sa arate ca, din moment ce un SWL este recunoscut ca radioamator de multi alti radioamatori si de cluburile lor, ar fi pacat pentru radioamtorismul de la noi sa li se refuze acest drept (chiar de radioamatori) din simplul motiv ca nu se vorbeste despre ei in cine stie ce regulamente punctuale referitoare la HAM-i. Recunoasterea si stimularea statutului lor ar duce si la competitii intre ei, sunt curios daca vreun SWL din YO face parte din vreun club de radioamatori de performanta din YO, fie el central sau regional. Poate ca asta este si motivul pentru care de peste 25 de ani eu nu am mai primit niciun QSL de SWL din YO, abunda in schimb cele din DX, performanta se dovedeste cu QSL-uri.
Am aratat mai sus ca YL-RS-01 este membru al multor cluburi, inclusiv NAQCC si in ce fel. Am cautat din nou la lista de membri ai acestui club si am gasit ca mai fac parte si 27 de radioamatori din YO, dar nicun SWL. Am gasit insa alti SWL din OE (7), F (48) I (87), DL (70), 4X (6), in paranteza am trecut numarul total (HAM+SWL) de membri ai tarii respective, sunt tarile din care eu am primit cele mai multe QSL-uri de SWL. Poate sunt mai multe astfel de situatii, nu am cautat la toate tarile, dar ca sa ajungi membru al unui club de radioamatori performanta trebuie sa o doveseti ca radioamator, dupa criterii valabile pentru orice radioamator. Poate adaugi si acest aspect la motivele care ne duc la imbatranire.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori