Indicativ SWL Olanda

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde yo3hjv » Dum Aug 08, 2021 3:30 pm

"Radioamator" este, potrivit reglementarilor, persoana autorizata in acest sens printr-o procedura definita in norme cu caracter legal. In cazul YO, potrivit reglementarilor emise de ANCOM (cu caracter normativ in domeniu).
Asadar, daca vorbim despre "radioamatori", acestia sunt doar cei care au promovat examenul/examenele si au dobandit indicativ.
SWL sunt pasionatii de receptie, care nu intra sub "umbrela" reglementarilor referitoare la radioamatori.
Radioamatori sunt cei care au dreptul de a emite.
Din fericire, receptionarea semnalelor nu este supusa unei autorizari.
Ca si in cazul filatelistilor sau al fotografilor de eclipse, exista o latura competitiva care aduna laolalta o parte dintre SWL. Acestia au ca scop sa colectioneze QSLuri. Si eu am cateva, de la niste posturi de radio la care am catadicsit sa trimit rapoarte de receptie si fragmente de emisiuni inregistrate. Pe ei ii ajuta sa confirme functionarea corecta a emitatoarelor si a sistemelor de antene, pe colectionar il ajuta sa isi completeze colectia.
Chiar si la SRR tineam o evidenta a indicativelor SWL (peste 60). Intrucat site-ul a fost puternic atacat, lista poate fi consultata pe The Wayback Machine, care a arhivat pagina respectiva: https://web.archive.org/web/20170813164 ... rr.org/swl

Oricum, "autorizarea" SWL nu este obligatorie si nu cred ca reflecta numarul de pasionati care practica receptia ca hobby. Am dat peste discutii interesante (desi pline de mituri urbane) pe diverse forumuri generaliste, destul de bine populate si active pe domeniu.

Intr-adevar, poate ca ar trebui sa existe o oarecare preocupare la nivelul Federatiei (ca entitate reprezentativa, cum se pretinde) cu privire la SWL pentru ca poate fi o pepiniera de viitori radioamatori.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde yo3gh » Lun Aug 09, 2021 11:27 am

Eu am inca autorizatia de SWL cu adresa de acasa de prin anii 70, autorizarie avuta inainte de cea de radioamator ;) si un teanc de QSLs de SWL :) , amintiri frumoase,… fata mea are SWL via SRR , iarasi o treaba buna ;)

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO4SI » Lun Aug 09, 2021 8:54 pm

Sunt inca la Campulung Muscel. Dar am gasit in laptop poza facuta acum cativa ani actului prin care mi se permitea sa fiu "radioamator receptor". YO4-2124. Apartineam de A.V.S.A.P. Auzi ! Sa prezint si schema radioreceptorului ! Am citit cu greu. Sper sa cititi mai usor. 73s ! Mircea =yo4si.
Fişiere ataşate
AutorizareRX.JPG
Ce bine era atunci. Eram tineri !!
AutorizareRX.JPG (63 KiB) Vizualizat de 2653 ori

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO4BKM » Mar Aug 10, 2021 4:04 pm

@YO4SI, felicitari pentru arhiva! Din pacate dosarul meu cu acte pe hartie este la Braila, eu ma aflu acum la munte, langa Vulcanii Noroiosi (sau Norocosi), dar imi amintesc ca auorizatia mea este scrisa pe un imprimat tipizat A4 in pozitie normala, are trecut intervalul de frecvente de la 3,5 MHz la 22 GHz (un fleac pe atunci, HI) si mai are o rubrica pentru ajutorul operatorului la statie, anulata. A fost emisa in 23 feb. 1969, este clar ca sunt mult mai tanar si la acest capitol, dar crede-ma ca ma stradui cu fiecare zi care trece sa reduc acest neajuns. Cat despre data emiterii nu este greu sa o tin minte pentru ca la mine multe se invart in jurul datelor de 23: data nasterii, onomastica, data autorizarii, data casatoriei, data incorporarii ca militar, multi ani a mai fost si un 23 august, o aminitire mai putin importanta (si neplacuta) se leaga de un 23 martie, a lipsit o zi ca sa nu fi fost si un 23 decembrie in loc de 22.
Mie nu mi s-a cerut schema receptorului ci o recomandare de la radioclubul judetean din Galati unde am fost declarat apt dupa o examinare orala si dupa ce am facut o proba practica cu un receptor HM "portabil" cu schema 0-V-1 hibrid, detectorul cu reactie era facut cu tubul 3V4 care lucra excelent la 9 V pe anod si 1,5 V la filament, reactia dozata din tensiunea pe ecran, urmat de un amplificator cu prea renumitul "PI 13" de provenienta sovietica, se gasea la consignatia. A fost nevoie de acest "examen" deoarece eu nu facusem cursurile organizate de club. La caminul studentesc, unde am stat toata durata facultatii (1964-1969), mai aveam un 0-V-2 tot HM, cu ECC82 si EL 84, era receptorul "de lux" dar si amplificator pentru un pick-up antic procurat din talcioc.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 11, 2021 11:25 am

Buna ziua,
Am cerut detalii de la un SWL din DL (DL0072SWL) si am primit o descriere amanuntita a acestei categorii de radioamatori, voi arata ce este mai interesant. Dar mai intai trebuie sa precizez ca autoritatea nationala a radioamatorilor din DL (afiliata IARU) este DARC, un fel de FRR de la noi, scriu "un fel de" deoarece DARC este un club (Cluibul radioamatorilor germani), nu o federatie sportiva, se aseamana mai mult cu ARR de la noi sau ca fostul AARUS din perioada interbelica a carui continuator se autointituleaza abuziv FRR. Ca preocupare de natura sportiva a DARC este sa pregateasca d.p.d.v. tehnic pe viitorii participanti la competitii, in niciun caz nu indruma activitati sportive. Si, ca si la FRR, nu toti radioamtorii din DL sunt membri DARC. Autorizarea si certificarea radioamtorilor de emisie-receptie este in seama altei autoritati asemanatoare ANCOM.
In DL cei cu indicativ de receptie pot fi:
1. Afiliati direct la DARC, in care caz au un format de QSL ca in figura QSL SWL 1;
2.Asociati in alte organizatii agreate de DARC, in care caz apare si DARC pe modelul de QSL, ca in figura QSL SWL 2.
3. Neasociati direct sau indirect la DARC, dar nu-si pot atribui singuri un indicativ ci trebuie sa apeleze la alte asociatii, in care caz nu mai apare DARC pe QSL.
Radioamatorul caruia i-am cerut informatii are si indicativ de emisie-receptie, dar a cerut (contra cost, deci nu si-a atribuit) idicativ de la o alta asociatie (asa mi-a explicat el) ca sa poata accesa anumite diplome.

In concluzie, in DL este organizata si activitatea SWL, in primul rand chiar de DARC. Pentru cine se descurca cu limba germana, info se afla la https://www.darc.de/funkbetrieb/kurzwellenhoerer-swl/

73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
QSL SWL 1.jpg
QSL SWL 1.jpg (51.63 KiB) Vizualizat de 2437 ori
QSL SWL 2.jpg
QSL SWL 2.jpg (50.48 KiB) Vizualizat de 2437 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Indicativ SWL Olanda

Mesajde YO4BKM » Mie Aug 11, 2021 1:07 pm

@YO4SI,
Scuze, luat cu alte "cestiuni" am uitat sa arat aici cum apare, dupa cateva transformari cu Corel PHOTO PAINT, actul din 1959 cu care ati devenit SWL prin AVSAP, Asociatia Voluntarilor in Sprijinul Apararii Patriei (avea sectii de radio, tir, parasutism, zbor). Atasez imaginea prelucrata pana a devenit mai lizibila. Acum se vede cu usurinta ca pe atunci masinile de scris scriau "vi-am repartizat", "va ve-ti prezenta" sau "va ve-ti rezolva".
AVSAP avea si insigna, atasez si aici imaginea ei, dar lipseste simbolul radiocomunicatiilor desi avea sectie de radio.

In afara topicului: la data din document eu absolvisem clasa VII-a si promovasem examenul de admitere la liceu, care incepea atunci cu clasa VIII-a. Undeva la tara, in Carpatii de Curbura, exista liceu din 1919, acum doi ani a aniversat cu mare fast centenarul.

73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Document YO4SI.jpg
Document YO4SI.jpg (150.49 KiB) Vizualizat de 2423 ori
AVSAP.jpg
AVSAP.jpg (66.68 KiB) Vizualizat de 2423 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori