Inregistrari TV prin port USB

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Inregistrari TV prin port USB

Mesajde YO4BKM » Sâm Feb 12, 2022 3:09 pm

Buna,
Se pot converti fisierele inregistrate prin portul USB al unui TV astfel ca sa poata fi redate si de playerele de pe calculator?
Am achizitionat un TV Smart LG care face si inregistrari prin portul USB. Am inregistrat atat pe stick cat si pe HDD extern dar nu le pot reda decat tot pe TV, pe PC nu se poate, am incercat fara succes cu mai multe playere video sau atasandu-le extensii tipice pentru video.
Inregistrarile apar ca o succesiune de fisiere de forma
0000000100000000aIDX
0000000100000000aSTR
0000000100000000bIDX
0000000100000000bSTR
00000001000000007IDX
00000001000000007STR
etc
Citind codurile din ele am intelses ca fisierele IDX ar contine indexi necesari parcurgerii fisierelor STR, au un volum de zeci de KB pe cand fisierele STR au un volum de zeci de MB si nu incep cu preambulul specific diferitelor tipuri de inregistrari video precum mpeg, MP4 etc. O inregistrare de cca 5 minute s-a salvat in 5 perechi de fisiere IDX si STR.
In afara de aceste fisiere mai apar fisierere DIF, NPI, PIF, SNF care contin date despre inregistrare, titlul emisiunii TV, canalul, numele perechilor IDX si STR, producatorul emisiunii inregistrate.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde yo6rk » Sâm Feb 12, 2022 4:50 pm

Si eu sunt interesat de subiect... dar din pacate nu cred ca se pot converti (asa usor).
Poate colegii care lucreaza in media si sunt mult mai la curent cu noutatile pot oferi mai multe info.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde yo7fws » Sâm Feb 12, 2022 4:52 pm

Salut

Probabil cel mai simplu este sa le redati asa cum sint inapoi pe tv si apoi cu un alt dispozitiv de captura via SCART, AV, etc, sa le inregistrati intr-un alt format.

73!
Costi

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde YO4BKM » Sâm Feb 12, 2022 5:12 pm

TNX Costi, știu metoda, dar simplu nu este. In primul rand că durează tot atâta timp cât a durat și originalul, mai bine folosesc dispozitivul de captură de la bun început cum făceam cu mult timp in urmă, dar între timp am făcut schimbări de decor și asta înseamnă să improvizez, sa duc calculatorul lângă TV, pe un scaun sau alta piesa de mobilier, operare lipsită de confort, nu-i ca la masa de lucru unde am calculatorul. Sper ca totuși se va gasi o soluție.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo9ll
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:42 pm
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde yo9ll » Sâm Feb 12, 2022 5:48 pm

Salut!
Se pare ca nu merge facut nimic, si eu eram interesat acum cativa ani sa convertesc fisierele cu inregistrari de la un tv Samsung. Firmele respectate care produc tv, respecta si politica de copyright.
73 Marian!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde YO4BKM » Dum Feb 13, 2022 11:48 am

Cred ca problema este rezolvata, nu se poate!
Am mai facut teste, am mai primit si alte informatii (TNX!) si nu se poate face nimic. Am aflat ca ar fi posibil ca fisierele salvate de la un TV sa nu poata fi deschise nici de alte aparate chiar de aceeasi marca. Si nu inteleg ce anume vizeaza politica de copyright, din moment ce transmisiile TV nu apartin aparatului si, daca este cazul, se pot inregistra pe o cale putin mai lunga. Acum peste 20 de ani foloseam o combinatie cu TV (mai putin destept) - videorecorder si am inregfistrat zeci de casete apoi, cand m-am mai dotat, am folosit combinatia videorecorder - tuner TV cu intrari AV - calculator cu aplicatia de captura de ecran Camtasia cu care digitizam inregistrarile transformandu-le in format AVI. Dar se putea si direct, TV - tuner TV cu intrari AV - calculator cu captura Camtasia sau antena TV (cablu) - tuner TV - calculator.
Ma interesau si inca ma intereseaza filmele documentare (istorice si arheologice) pentru ca, desi exista o bogata documentatie scrisa, o prezentare video arata mult mai mult, multe elemente pot scapa celui care le consemneaza in scris, dar cand cineva urmareste o anumita idee poate vedea si altceva in inregistrarea video. Pe baza acestora am publicat pe tema cunoasterii lumii, avand toate resursele in calculator si evidentiind sau comentand pe larg sursele documentare din moment ce nu eram eu autorul celor preluate, acum trebuie sa ma impart intre TV si calculator.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde yo2loj » Lun Feb 14, 2022 11:10 am

Politica de copyright este ca o emisiune difuzată să nu poată fi distribuită în afara audienței dorite de cel ce face difuzarea (și care plătește deținătorul drepturilor de autor în acest sens).
Iar unul din conceptele DRM (Digital rights management) este ca inregistrarile facute pentru uz personal pe un aparat digital sa nu poata fi transferate extern cu pastrarea calității transmisiunii originale.
În acest sens, înregistrările sunt în principiu codificate cu o cheie a aparatului si nu permit redarea în afara sistemului țintă, iar acest mecanism se aplică inclusiv asupra stream-ului de ieșire HDMI.
Toate aparatele moderne implementează acest sistem și cred că este chiar o cerință legală (sau o cel puțin o cutumă a industriei).

73, Marius, YO2LOJ

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde yo6rk » Lun Feb 14, 2022 3:27 pm

Nun raspuns foarte bun Marius... asa ca e cam lamurit subiectul :)
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde yo3fhm » Lun Feb 21, 2022 3:28 pm

YO4BKM scrie:Cred ca problema este rezolvata, nu se poate!
Am mai facut teste, am mai primit si alte informatii (TNX!) si nu se poate face nimic.

Se poate, dar s-ar putea sa coste ceva. Au putut rusii, dar trebuie putin darkweb 8-)
Exista doua solutii:
- un firmware complet rescris (ce-i drept, nu-i stramb, habar n-ai ce-au pus in el in afara de modificarile necesare hacuirii Time Machine-ului ) ;
- trimiterea la "baieti" a fisierului criptat (extras de pe dispozitivul de stocare folosit cu TV-ul) si contra unui onorariu, sa primiti fisierul decriptat. Si mai trebuie o secventa "recoltata" de pe stocarea respectiva.
Eu am un LG 3D mai vechi si in urma cu aproape 5 ani am trecut prin aceleasi chinuri. Am apelat la cea de a doua varianta pentru 2 fisiere importante, dar cautarile au durat mult si am lucrat cu o echipa de baieti inimosi care acum nu mai e in tara :cry:
Am auzit ca se lucra si ptr Samsung, dar la ora aia nu am fost interesat sa sap dupa mai multe informatii.

Aveti grija ca de acum inainte sa nu mai folositi acel sistem.
Exista mai multe solutii (inclusiv box-uri) prin care sa-l ocoliti.
Unii dintre "Dragii Prieteni" stiu mai multe ... desi multi tac malc. Oare de ce ? :roll:

Cu regret ca nu va pot ajuta mai concret,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Inregistrari TV prin port USB

Mesajde YO4BKM » Lun Feb 21, 2022 4:06 pm

yo3fhm scrie:Se poate, dar s-ar putea sa coste ceva.
Multumesc, dar la cat folosesc eu inregistrarile ca sa le citez ca bibliografie cand mai "claparesc" la calculator nu cred ca merita, pot urmari si ecranul TV si ecranul calculatorului. Nu ca ar costa, ci pentru ca nu agreez lucrurile intunecate ;)
Iar inregistrarile pe care le retin pentru ca imi place sa le revad, se vad mai bine pe TV decat pe calculator.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori