Atentie la comenzi externe!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo5fmt » Mar Feb 22, 2022 6:26 pm

Vreau sa va atrag atentia dragi colegi, sa evitati in cazul cumparaturilor externe sa optati pentru transport prin FEDEX, sau TNT (cred ca sunt la radacina acelasi firma). Am comandat de la QRP Labs un
kit de BPF, neavand chef sa caut inele de ferita, condensatore...etc, mai ales ca pretul de 8$ era acceptabil. Fac pasii de comanda si la urma apar optiunile de expediere FEDEX si parca USP. Am optat pentru FEDEX, chiar daca era mai scumpa decat marfa, cam 12$, in ideea ca vine repede. A si venit in trei zile, dupa care a mai "adastat" pana pe 21 pe undeva in RO, cam o saptamana (verificat cu AWB). Pe 21.02 dupamasa primesc un email de la FEDEX-Cluj, in care ma anunta ca mi-a ajuns coletul, dar pentru formalitati trebuie sa trimit copii dupa comanda, factura, chitanta de plata, o declaratie vamala pentru care imi trimite atasat un formular, si copie de pe buletin. Fac print screenuri dupa comanda si de pe plata (noroc ca am platit paypal ca altfel imi trebuia extras de cont din banca...), pozez buletinul, complectez formularul si le trimit. Neee...intr-o ora imi vine alt mail precum ca pe formular sa scriu exact ce contine chitul, pe nr. de bucati, si sa-o semnez. Intreb prin mail pe stimata functionara cum sa "semnez" un document online, doar nu-s director de firma ca sa am semnatura electronica... Imi raspunde ca nu stie, dar sa semnez cumva! Pana la urma printez formularul complectat, semnez, scanez si trimit documentul. Astept...vad ca nici o reactie, imi zic "hai ca-i bine". Era bine. Azi dupamasa imi vine o instintare de la FEDEX ca am de platit suma de 48 de lei, reprezentand TVA si comision vamal. Dar sa nu credeti dragilor ca simplu, cumva prin banking online! Nuuu...treb sa merg la banca, sa fac OP (ordin de plata), pe urma sa trimit la nr xxxx un FAX, lizibil, cu ordinul de plata! Scriu la cucoana ca doamna draga, nimeni nu mai lucreaza in 2022 cu fax, de unde dracu sa-i mai trimit asa ceva??? Imi raspunde ca nu e treaba ei, pot trimite de unde vreau! Propun sa ma duc direct la ei...Nu mi-a mai raspuns. Maine dupa ce platesc ma duc la ei. Parca vad ca o sa ma trimita dupa certificatul de nastere... Sau o sa-mi ceara taxa de magazinaj 30lei/zi....ca asa mi-a scris pe avizul de azi...cica de la data intrarii in depozitul lor (nu data cand m-au instiintat!!!) Deci atentie mare, cine vreti sa va macine nervii si timpul!

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo8sxx » Mar Feb 22, 2022 7:29 pm

Salut!
Te infierbanti degeaba. Procedura vamala e aceeasi, indiferent de curier.
Si nu de ieri de azi!
Am primit recent pachet de la InRad USA.
A trebuit sa-mi fac declaratie vamala EORI.
Toate documentele de care ai povestit le-am dat si eu. Declaratiile si imputernicirile se semneaza olograf, le scanezi si le trimiti scanate.
Factura ... cea electronica, banuiesc ca vanzatorul tau ti-a generat o factura.
Plata taxelor vamale ... mi-au taxat inclusiv costul transportului chiar daca pe factura si in declaratia mea costul era evidentiat distinct. Plata am facut-o direct curierului cand mi-a adus coletul fara sa am o instiintare prealabila asupra valorii.
Totusi e un avantaj, nu trebuie sa mai pierzi vremea la ghiseele vamale, aveam oroare de asta.
Cum se spune .. prima data e mai greu, apoi te obisnuiesti :lol: :lol: :lol:
Traiasca EU! si la mai mare.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo2loj » Mie Feb 23, 2022 1:11 am

Pot confirma cele spuse de YO8SXX...
Dacă valoare produselor este sub 100€, curierul (FedEx în cazul meu) poate îndeplini formalitățile vamale în numele destinatarului. În rest e nevoie să-ți faci număr EORI iar tranzacția e asociată CNP-ului tau.
Iar de plătit se plătește TVA + taxe vamale în funcție de cum se clasifica produsele.
Detaliile exacte despre ce produs este importat, câte bucăți etc. e necesară pentru încadrarea sa vamală de către comisionarul vamal, cum mi-au explicat.
Eu personal am plătit pentru un oscilator stabilizat GPS de la Leo Bodnar (135€) 185 Lei. După ce le-am trimis factură, ordin de plată, link la site, număr EORI, copie după buletin etc (asta cu toate că produsele fabricate în UK ar trebui să fie scutite de taxe vamale, dar pentru asta producătorul trebuie să trimită un certificat de origine, care nu exista). M-au frecat la ridiche cu ce este exact, la ce se folosește, dacă e pentru uz personal etc.
Numărul EORI l-am obținut on-line de la biroul vamal în 3 ore de la depunerea cererii, tot on-line (și e valabil până la expirarea actului de identitate).
Vama în sine a durat 10 zile pentru că, citez, "Dosarul este la declarantul vamal pentru a depune declaratia de import. Din cauza volumului foarte mare de transporturi, dureaza mai mult procesarea acestora in vama".
Taxele respective le-am plătit direct curierului care a livrat coletul.

73, Marius, YO2LOJ

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo5fmt » Mie Feb 23, 2022 1:02 pm

Pare sa fie metodologia asta identica la toate firmele. Doar cu o modificare: TNT/FEDEX vrea banii pentru comisionare vamala inainte (zic ca au introdus de la 01.01.2022 treaba asta...). Pe mine ma exaspereaza metodologia asta superbirocratizata.
Adendum: azi mi-a scris functionara ca pot sa achit si la ei. Superrr, hop in masina si fuga pana langa aeroport, la sediu, repede imi ia banii, imi face si o chitanta, imi inmaneaza chitanta...si imi zice "larevedere"! Pai si coletul? Aaa, nu, acum va urma sa intre in prelucrare, apoi va aduce curierul. Intreb cand-ridicatul din umeri arhicunoscut in YO...si atat. Credeam ca fac pe loc al doilea atac cerebral de nervi. Nu mai stii incotro sa te indrepti! La Posta Romana e dezastru (un pachetel din nord estul RU a ajuns intr-o saptamana in depozitul postei, iar la mine dupa 47 de zile, dar si atunci numai dupa ce am sesizat ANPC! La curierii externi vad ca tot e durere. Mda, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
73 de la Vasile, yo5fmt

yo8cyn
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 04, 2012 10:18 am
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo8cyn » Joi Feb 24, 2022 7:16 am

Buna dimineata. La ce trebuie sa ma astept daca primesc din USA un Ubitx cadou ?Taxe vamale? TVA?Cu multumiri, 73 de Mihai

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo5fmt » Joi Feb 24, 2022 8:34 am

Probabil (fiindca depinde muuuult de functionarii vamali) TVA obligatoriu, taxe vamale (aici poti sa incerci sa negociezi...cred ca mai este in vigoare ordinul care scutea aparatele destinate radioamatorilor) si comision vamal firmei de transport. Daca iti evalueaza "cadoul" peste 150 Euro, va trebui sa iti inregistrezi un nr. EORI. In plus cam toata hartogaraia descrisa de mine in primul post. Succes si inarmeaza-te cu o cutie de nervocalm.
P.S. Daca trimiterea iti vine cu TNT/FEDEX, pot sa-ti trimit prin e-mail exact lista actelor cerute, inclusiv modelul de declaratie.
73, Vasile.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo2loj » Joi Feb 24, 2022 5:27 pm

Cu mențiunea că scutirea de TVA este doar la trimiteri sub 45€, de la persoană la persoană, în scop necomercial, iar acea valoare trebuie demonstrată cu acte, calitatea declarata cum că ar fi 'cadou' nefiind relevantă. E vorba de valoare, nu de modul cum a fost dobândit bunul.
https://www.customs.ro/calatori/intrare ... ecomunitar

yo8cyn
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 04, 2012 10:18 am
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo8cyn » Joi Feb 24, 2022 7:07 pm

Multumesc prieteni pentru informatii. Vasile da, te rog trimite-mi documentele necesare sa ma pregatesc...O alta intrebare, daca e trimis cu DHL stiti care si cum e procedura? E ca si cu FEDEX-ul? Seara linistita.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde yo3gh » Vin Feb 25, 2022 9:18 pm

Eu tot ce primesc cu DHL din US ( e door to door ) primesc acasa la usa si platesc direct angajatului dhl.
Numai bine

YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: Atentie la comenzi externe!

Mesajde YO2VG » Dum Feb 27, 2022 5:27 pm

Dacă DHL-ul nu are acoperire în locul unde locuiți (cum este cazul meu), vă vor trimite coletul cu o firmă agreată de aceștia. Dar NUMAI după ce ați achitat toate taxele cuvenite DHL-ului....ceea ce presupune să le plătiți cu cardul acolo unde le convine lor.
E numai bătaie de cap cu tot ceea ce se cumpără din UK sau din alte locații care nu sunt în UE.
Sănătate!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori