Stație automată UA

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo6ial
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 21, 2015 12:01 pm
Contact:

Stație automată UA

Mesajde yo6ial » Vin Apr 01, 2022 10:20 am

Deci, din start, excluzând discuția politică, doresc doar să aflu dacă a mai recepționat cineva transmisiuni similare ca formă și conținut în decursul anului trecut.

Un coleg receptor mi-a spus că a mai recepționat ceva similar în August 2021, cu "Eins, zwei, drei"

Aici sunt câteva minute înregistrate în 60m și 40m.
În 40m, strâmba s-metrul la cap de scală la Brașov.
Data, ora și minutul sunt în numele fișierului, frecvențele sunt în interiorul benzilor de 60m și 40m, cu QSY dese.

https://drive.google.com/folderview?id= ... BZ1kzVtYOg

YO8NIK
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 12, 2021 10:20 am
Contact:

Re: Stație automată UA

Mesajde YO8NIK » Vin Apr 01, 2022 4:34 pm

Am recepționat în 2021 de două ori, două stații care transmiteau în același timp, pe aceeași frecvență în banda de 40m și a căror transmisie se repeta automat. Practic, făceau propagandă una împotriva celeilalte. Nu mi-a venit idea să le înregistrez atunci.

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Stație automată UA

Mesajde yo8vet » Sâm Apr 02, 2022 12:10 pm

yo6ial scrie:Un coleg receptor mi-a spus că a mai recepționat ceva similar în August 2021, cu "Eins, zwei, drei"


Aia era cel mai probabil o "number station", dintre cele descrise in detaliu pe https://priyom.org/

yo6ial
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 21, 2015 12:01 pm
Contact:

Re: Stație automată UA

Mesajde yo6ial » Dum Apr 17, 2022 12:35 pm

yo8vet scrie:Aia era cel mai probabil o "number station", dintre cele descrise in detaliu pe https://priyom.org/


Cu siguranță nu este cazul.
Am exclus din descrierea conținutului transmisiunii componentele injurioase.
Pentru că sunt/erau întocmai ca cele din înregistrările postate inițial.

Deci, mă refeream exclusiv la transmisiunile de tip propagandistic din benzile de 60m și 40m, alocate radioamatorilor.

Încă nu am avut șansă să recepționez stații militare propriuzise, pe frecvențele radioamatorilor.

Altfel, nu putem discuta ca radioamatori de transmisiuni în alte frecvențe.

În cazul de față, în această situație de război, consider oarecum de așteptat să existe astfel de transmisiuni de genul ăsta, că sunt efectuate de radioamatori sau entități din aparatul de stat.
Ce nu mă alteptam era să aflu că au mai fost și în anii trecuți.

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Stație automată UA

Mesajde yo8vet » Dum Apr 17, 2022 1:51 pm

yo6ial scrie:
yo8vet scrie:
În cazul de față, în această situație de război, consider oarecum de așteptat să existe astfel de transmisiuni de genul ăsta, că sunt efectuate de radioamatori sau entități din aparatul de stat.
Ce nu mă alteptam era să aflu că au mai fost și în anii trecuți.


Să nu uităm că Rusia a început războiul împotriva Ucrainei în 2014. De atunci se duce un război și pe calea undelor, de exemplu pe 7050+/- kHz, unde se înjură unii pe alții de câțiva ani. Că or fi radioamatori sau nu, asta n-avem de unde să știm.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori