Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo4lhr » Mie Iul 13, 2022 11:29 am

Odată cu autoproclamarea republicilor Donetsk și Lugansk, au apărut și noi indicative "locale". Astăzi era activ D1IY din Donetsk in 14MHz
Ar trebui să răspundem la apelurile lor sau nu ?

That is the question...
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde YO8RAA » Mie Iul 13, 2022 12:23 pm

In legislatia ABCOM ce scrie?
Sau nu ai citit?
Daca vrei sa lucrezi indicative pirat nu trebuie sa ne ceri parerea noua... hi. :lol:

73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo4lhr » Mie Iul 13, 2022 1:10 pm

@yo8raa Nu am învățat încă să citesc. Tocmai de aia întreb și eu, așa, sa mă aflu în treabă. Pe cei mai deștepți ca mine ... sau ca tine, pardon, dumneavoastră.

73 Nic YO4LHR

PS : e doar o simplă întrebare; nu cer voie de la nimeni .. asta așa, că poate nu înțelegi
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde YO8RAA » Mie Iul 13, 2022 1:32 pm

Da,da... am inteles. Te plictiseai si nu avei ce face... mda.
Pune mana pe regulamente ca nu o sa-ti strice. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Ca indicative "locale" apar ca ciupercile dupa ploaie...si mai pici in ispita.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo3hjv » Mie Iul 13, 2022 6:54 pm

yo4lhr scrie:Odată cu autoproclamarea republicilor Donetsk și Lugansk, au apărut și noi indicative "locale". Astăzi era activ D1IY din Donetsk in 14MHz
Ar trebui să răspundem la apelurile lor sau nu ?

That is the question...


Concluzia mea (nu e obligatoriu sa fie impartasita si de altii) este ca NU.
Motivele sunt:
1. In regulament ni se permite sa stabilim legaturi DOAR cu indicative de radioamatori (Cap. IV, pct.19 din ANEXA la Regulament).
2. In ceea ce priveste calitatea de "radioamator" a corespondentului: la nivel international ea este reglementata de norme ITU, care atribuie si gestioneaza clasele de indicative aferente. Din nefericire, R.P. Donetsk si R.P. Luhansk sunt entitati care nu sunt membre ITU, deci, din perspectiva noastra, indicativul atribuit de autoritatile respective unor operatori radio nu pot fi considerate ca indicative de radioamator valide.

Asadar, un corespondent cu indicativul "D1xxx" va fi, din perspectiva mea, ca radioamator autorizat de o administratie membra ITU, care nu a recunoscut prin acord de reciprocitate administratia unei entitati ne-membre ITU, o statie "neautorizata" cu care nu pot efectua o legatura radio cu respectarea Regulamentului.

Repet, acesta este rationamentul meu.
In reglementarea din Statele Unite, de exemplu, se face trimitere la o lista de tari cu care nu li se permite radioamatorilor americani sa ia legatura; acolo pare a fi mai clara chestiunea desi lista respectiva este goala (sau era cand am studiat chestiunea pentru examenul de la FCC).

Pentru referinta, tabelul cu indicative alocate de ITU il gasiti aici:
https://www.itu.int/en/ITU-R/terrestrial/fmd/Pages/call_sign_series.aspx

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3FCA
Mesaje: 30
Membru din: Lun Mar 17, 2014 11:13 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde YO3FCA » Dum Iul 17, 2022 10:49 pm

Păi întrebarea sună cam retorică. Da, să le răspundem cu un Himars...
Nu știu dacă ai apucat stațiile T1 din Transnistria... Aia mai lipsea, să le răspundem și la ăia!
Eu nici cu stațiile din motherland nu mai lucrez!
Aici e și greșeală americanilor. Mi s-a spus de către tatăl meu că sovieticii au intrat în YO în anii '40 călare pe camioane Chevrolet.
73 de Iulian.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde YO4BKM » Mar Iul 19, 2022 3:45 pm

Problema este destul de complicata si nu se refera doar la R.P. Donetsk si R.P. Luhansk.
In ARRL DXCC List (nu am gasit decat editia 2009 la http://www.arrl.org/files/file/dxcclist.txt) sunt 338 entitati, o lista mai recenta este editia 2019 DXCC country list (TNX YO9GJX!) la https://pastebin.com/SGrvcySv. La un asemenea numar de entitati, ce trebuie sa faca un radioamator care intalneste in banda o entitate? Sa tina minte sutele de prefixe valabile? Sa deschida repede o legatura pe internet si sa caute daca este o entiatate recunoscuta? Sa completeze in permanenta o agenda cu prefixele valabile conform regualmentelor si sa o consulte la fiecare statie cu entitate necunoscuta pentru el?
In ARRL DXCC List si in DXCC Country List nu apare entitatea D1. Cum nu apare nici in aplicatia JTDX care arata ce entitati sunt active in banda. In schimb, JTDX recunosate prefixul Z6 - Kosovo chiar daca aceasta entitate nu este inca membra ONU (https://ro.wikipedia.org/wiki/Recunoa%C ... C8%9Bional), deci nu poate fi nici membra a ITU deoarece ITU este o agentie specializata a ONU (https://en.wikipedia.org/wiki/Constitut ... tion_Union).
Prefixul D1 a devenit destul de activ in ultimul timp. Daca D1A este cel mai vechi dintre ele, dinainte de 2019, in ultimul an observ pe modurile digitale ale JTDX foarte multe la care apare invariabil ca entitate "where?". Se pare ca unele sunt indicative noi, autorizate de noua administrartie de acolo, dar sunt si indicative de genul D1IJZ sau D1M, care duc la ideea ca sunt indicative vechi ale Ukrainei la care posesorii au schimbat prefixul. Conform regiunilor din Ukraina (http://ut7ut.com/index.php/ukrainian-prefixes/) litera I desemneaza regiunea Donetsk, litera M regiunea Luhansk.
Aratam cu ceva timp in urma ca aplicatia JTDX arhiveaza tot traficul din banda pe care lucreaza utilizatorul. Am construit o aplicatie care exploateaza aceasta arhiva (cine o doreste i-o pun la dispozitie) si astfel pot afla informatii privind activitatea intr-un interval de timp. In intervalul 21 iulie 2020 (de cand am instalat JTDX) pana acum am identificat 525 de apeluri ale prefixelor D1 (din 825305 inregsitari in arhiva), printre care si cele aratate mai sus.
Apar si inregsitrari foarte "personalizate" precum
20220707_073730 -4 0.1 1213 ~ D1IJZ ISPUTIN
sau chiar trafic normal precum
20220708_121330 3 0.2 2582 ~ CTN??? D1CTT -13
20220708_124530 -10 0.2 2560 ~ CNN??? D1CTT KN87
20220708_124730 -5 0.3 2559 ~ HAN??? D1CTT +04
unde am mascat sufixul cu N???, N=numar si ??? grupul de litere.
Dar cca 85% - 90% din apelurile D1 sunt fara raspuns.
Dat fiind numarul mare de entitati, la care se mai adauga multe altele precum expeditiile, este firesc sa raspunzi instinctiv la o entitate noua si abia apoi sa te interesezi ce este ea, dureaza mult sa consulti sursele din care poti afla despre ce este vorba. O sursa de documentare - prin dialog civilizat - poate fi acest portal, dar cu conditia ca unii, care nici macar nu cunosc prefixele Elvetiei sau cum se pot face QSO-uri in limbi straine in modurile digitale, sa ia o pauza.

Totusi, intrebarea ramane deschisa: sa li se rapunda, sa nu li se raspunda la apel? Mai ales cand, din proprie experienta, nu recunosti entitatea. Ce se intampla daca le-ai raspuns si apoi ai aflat ca entitatea nu exista? Atfel de cazuri se pot ivi din multe motive: fie entitatea nu exista cu adevarat, fie exista dar i-ai copiat gresit indicativul si asa, gresit, l-ai trecut in log. Iar raspunsul la intrebare trebuie sa fie direct, la obiect, bine argumentat de catre cine stie bine cum se rezolva astfel de situatii.
72 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde YO8RAA » Mar Iul 19, 2022 4:30 pm

...
Fişiere ataşate
2020 DXCC Current .pdf
(69.56 KiB) Descărcat de 118 ori

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo3hjv » Mie Iul 20, 2022 6:20 pm

YO4BKM scrie:Problema este destul de complicata si nu se refera doar la R.P. Donetsk si R.P. Luhansk.
...
La un asemenea numar de entitati, ce trebuie sa faca un radioamator care intalneste in banda o entitate? Sa tina minte sutele de prefixe valabile? Sa deschida repede o legatura pe internet si sa caute daca este o entiatate recunoscuta? Sa completeze in permanenta o agenda cu prefixele valabile conform regualmentelor si sa o consulte la fiecare statie cu entitate necunoscuta pentru el?
...
Prefixul D1 a devenit destul de activ in ultimul timp. Daca D1A este cel mai vechi dintre ele, dinainte de 2019, in ultimul an observ pe modurile digitale ale JTDX foarte multe la care apare invariabil ca entitate "where?". Se pare ca unele sunt indicative noi, autorizate de noua administrartie de acolo, dar sunt si indicative de genul D1IJZ sau D1M, care duc la ideea ca sunt indicative vechi ale Ukrainei la care posesorii au schimbat prefixul. Conform regiunilor din Ukraina (http://ut7ut.com/index.php/ukrainian-prefixes/) litera I desemneaza regiunea Donetsk, litera M regiunea Luhansk.
....

Totusi, intrebarea ramane deschisa: sa li se rapunda, sa nu li se raspunda la apel? Mai ales cand, din proprie experienta, nu recunosti entitatea. Ce se intampla daca le-ai raspuns si apoi ai aflat ca entitatea nu exista? Atfel de cazuri se pot ivi din multe motive: fie entitatea nu exista cu adevarat, fie exista dar i-ai copiat gresit indicativul si asa, gresit, l-ai trecut in log. Iar raspunsul la intrebare trebuie sa fie direct, la obiect, bine argumentat de catre cine stie bine cum se rezolva astfel de situatii.
72 de Tavi YO4BKM!


Tavi, asa este, sunt intrebari multe.
Am pastrat din mesajul tau cele la care pot raspunde cu o opinie personala.
Kosovo este, din perspectiva ITU in aceeasi situatie cu Donetk si Luhansk. Entitate administrativa cu statut de tara auto-asumat insa fara ca indicativul sa fie atribuit de ITU.
Noi, radioamatori romani, suntem obligati sa respectam reglementarea nationala. Daca radioamatorii din cele doua regiuni ar folosi indicative din gama atribuita de ITU, atunci ar fi clar si simplu. Dar prefixul "D1" nu face parte dintre acestea, din perspectiva noastra, de membri ITU; indicativele ucrainene au alta gama de prefix.
Restul intrebarilor isi pot gasi raspuns in regula generala, aceea ca "necunoasterea legii nu poate fi invocata ca motiv de nerespectare". Desigur, este discutabil dar acesta este principiul care este in vigoare.
Desigur ca, unele din ipotezele expuse de tine, cum ar fi cea in care in moduri digitale, calculatorul realizeaza o legatura si eu imi dau seama DUPA aceea pot fi invocate ca argument, ca scuza. Dar si in aceasta situatie, nu trebuie eu ca operator sa ma asigur ca are loc legatura?
73
Adrian yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde YO4BKM » Mie Iul 20, 2022 10:04 pm

Buna seara, Adrian,

Te-am inteles perfect de la primul tau comentariu la acest subiect. Am citit si ultimul tau comentariu si sunt de acord cu tot ce ai scris. Numai ca ... tot nu sunt pe deplin "luminat".
Vad ca ai preluat din ce am scris eu ca adevarate probleme si ma asteptam sa aflu ceva mai concret.
Mai precis, cum stie un radioamator daca indicativul care ii raspunde la apel este valabil sau nu. Cand scriu "cum stie", ma refer la sursa de informare pe care o are la dispozitie. Pentru ca:

- Prima problema.
1. In link-ul indicat de tine, cel cu tabelul cu indicative alocate de ITU, apar 310 entitati (am pus calculatorul sa le numere, iti pot trimite lista numerotata, daca ai nevoie).
2. In lista ARRL DXCC sunt in total 340 emtitati.
3. Exista nepotriviri intre entitatile din cele doua surse. De exemplu in lista ITU apare pe pozitia 308 prefixul ZQA-ZQZ pentru United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, in lista ARRL nu apar decat
ZP#* Paraguay SA 14 11 132
ZR-ZU#* South Africa AF 57 38 462
iar in lista ITU apare ZQA-ZQZ intre cele doua.
Asta ar fi prima problema, in ce liste sa avem incredere? Mai ales cand un produs facut pentru uzul radioamatorilor si disponibil in lumea noastra, cum este JTDX, recunoaste Kosovo. Sa verific in liste? Cum o pot face in timpul QSO-ului foarte rapid in modurile FT?

- A doua problema.
Sa zicem ca cineva, undeva, a pregatit o lista corecta cu toate entitatile din lume, lista pe care o pune la dispozitia tuturor radioamatorilor. Si intreb din nou, cand iti raspunde la apel indicativul V6AAA, cum procedezi? Pierzi timpul sa cauti cine este si, dupa ce afli ca este Federated States of Micronesia, constati ca ori a disparut in QSB, ori ti-a furat-o altcineva? Dar, daca nu ai nicio lista corecta? Pentru ca V6AAA nu este LZ2AAA sau EANAAA cu care esti obisnuit.

- A treia problma.
yo3hjv scrie:Noi, radioamatori romani, suntem obligati sa respectam reglementarea nationala. Daca radioamatorii din cele doua regiuni ar folosi indicative din gama atribuita de ITU, atunci ar fi clar si simplu.
yo3hjv scrie:Restul intrebarilor isi pot gasi raspuns in regula generala, aceea ca "necunoasterea legii nu poate fi invocata ca motiv de nerespectare".

Sa zicem ca eu cunosc reglementarea nationala, deci nu este cazul sa invoc "necunoasterea legii". Invoc altceva, ca in conditiile actuale legea este inaplicabila, nu din vina radioamatorului. In aceasta situatie, cine poarte raspunderea respectarii legii?

Chestia cu comunicatiile digitale in limbi straine este cu totul altceva, cineva nu a inteles cum folosesc limba germana in QSO-urile digitale. Si intreba acest lucru la modul bascalios, propunand si limba malgasa. Nu stia ca in RTTY sau PSK se pot folosi texte predefinite, inclusiv in limba germana.

Si, totusi o rezolvare ar putea exista. Cineva, o autoritate nedefinita deocamdata, sa emita pentru noi buletine informative cu prefixele ilegale. Lista ar fi scurta, usor de descarcat (transcris) si consultat. In aceasta situatie ar fi clar ca eu, obligat fiind sa consult mereu comunicatele acelei autoritati, voi purta raspunderea pentru orice QSO cu o statie ilegala, dar numai dupa emiterea informarilor. Pentru ca, pana ce se afla de existenta lor trece atat de mult timp incat "piratul" poate face mii de QSO-uri in toata lumea. Asa cum am aratat in comentariul meu precedent.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori