Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo8vet » Vin Mai 26, 2023 5:45 pm

Revenind la discuția cu radioamatorii din Donetsk și Luhansk, dacă să lucrăm cu ei sau nu... Dacă eu și cu alți bezmetici de prin zonă decidem să ne autoalocăm prefixele B0 și B1, pentru "regiunea Bucovina", ați lucra cu mine sau nu atunci când mă auziți în bandă? :D

Așa e și cu D0 și D1.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo4hgx » Vin Mai 26, 2023 6:36 pm

Dar statiilor din Kosovo sa le raspundem? Sau celor din Palestina, Israel, Myanmar, Sudan, Afganistan, Africa Centrala, Mali, Somalia, Siria ... asta ca sa mentionez doar cateva din zonele conflictuale din prezent?

Cam tot aia e si cu D0 si D1!

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo8vet » Vin Mai 26, 2023 7:43 pm

yo4hgx scrie:... asta ca sa mentionez doar cateva din zonele conflictuale din prezent?

Cam tot aia e si cu D0 si D1!


N-are nicio legătură cu zonele de conflict. E vorba despre indicative neautorizate de ITU. Dacă lucrați cu ei, e ca și cum ați lucra cu orice stație pirat.

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo4hgx » Vin Mai 26, 2023 8:08 pm

Bine, de dragul discutiei hai sa ne limitam la Kosovo, le raspundem sau ii ignoram?

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo6rk » Vin Mai 26, 2023 8:14 pm

Hai sa ne limitam doar la topic, Donetsk și Lugansk!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo3gcl » Vin Mai 26, 2023 10:34 pm

Scuze de off topic:va astept pe toti in CQWWPX.Sa va descarcati nervii.Sa va canalizati energiile spre radioamatorism.Politica o fac altii ,care sunt platiti pentru asta.
Mai tarziu vom trage concluziile si poate unii ,vor regreta partizanatul pe care il fac acum cu una dintre tabere
Viata e frumoasa ,atata timp cat exista o pasiune.
Nu o umbriti !
73 dragi prieteni!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde YO4BKM » Sâm Mai 27, 2023 8:40 am

Problema este destul de serioasa si nu trebuie lasata la a face "fiecare ce si cum il taie capul" si nici la incercari de a baga batul prin gard. Este mult adevar in
yo8vet scrie:N-are nicio legătură cu zonele de conflict. E vorba despre indicative neautorizate de ITU. Dacă lucrați cu ei, e ca și cum ați lucra cu orice stație pirat.
Suntem autorizati in virtutea unui regulament pe care ne-am angajat sa-l respectam, de ce nu o facem?
Pentru ca o entitate sa fie autorizata ITU trebuie sa fie recunoscuta international pe multiple planuri, cel juridic fiind determinant si judecat pe multe alte recunosteri (culturale, lingvistice, istorice etc). Cand se demareaza procesul unei astfel de autorizari se poate recurge la orice recunoastere care conteaza, de ce nu s-ar specula si recunoasterea data ilegal de comunitatea noastra? Avem noi calitatea sa facem politica la nivel mondial si sa recunostesm state care nu se supun dreptului international?
Nu fac legaturi cu radioamatori din entitati neautorizate dar primesc eQSL de SWL din astfel de entitati, precum cel atasat care, pe prefixul Georgiei (4L), are scris Republica Abkhazia. Am primit si din Lugansk si din Donetsk pe care le-am respins si, din pacate, s-au sters, l-am pastrat doar pe cel atasat, ca mostra, dar era scris pe celelalte "Republica Lugansk" pe prefix de Ukraina sau "Republica Populara Donetsk".
Revin la cele scrise ipotetic de YO8VET si arat ca si la noi a fost, pana in 1967, o republica autonoma, instaurata de Stalin, avea capitala la Tg. Mures, cu titulatura oficiala pe orice document, posibil si pe QSL-uri (la adresa), pe atunci nu eram radioamator.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
QSL SWL Abkhazia.png
QSL SWL Abkhazia.png (329.21 KiB) Vizualizat de 2399 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde YO4BKM » Sâm Mai 27, 2023 2:38 pm

Am gasit si eQSL de SWL din Republica Populara Luhansk pe care il consideram pierdut, il atasez. Entitatea nu este autorizata ITU, iar ITU este un organism ONU, vezi la https://www.itu.int/en/about/Pages/default.aspx, redau primul paragraf din trimiterea de mai sus, sublinierea imi apartine: The International Telecommunication Union (ITU) is the United Nations specialized agency for information and communication technologies.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
QSL SWL Luhansk.png
QSL SWL Luhansk.png (424.98 KiB) Vizualizat de 2306 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo4hgx » Sâm Mai 27, 2023 3:17 pm

Tocmai de aceea repet, politicul nu trebuie tolerat in radioamatorism.

Asta e cartea de vizita a unei statii poloneze cu care am lucrat zilele trecute. Probabil indicativul e inregistrat la ITU… dar va las pe dvs sa decideti daca e in regula. Eu ma retrag!

image0.jpeg

yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Radioamatori din Donetsk și Lugansk

Mesajde yo9igs » Sâm Mai 27, 2023 4:22 pm

E un indicativ special pentru comemorarea ofiterilor polonezi ucisi de bolsevici la Katyn. Si noi putem avea indicative speciale pentru a le aminti generatiilor de azi de holocaustul romanesc (experimentul Pitesti, Aiud, Gherla, Canal, Miercurea Ciuc... ) Deasemenea cum ar suna in benzile noastre o activitate care sa aminteasca de rezistenta armata anticomunista din muntii Romaniei ?


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori