Masurarea temperaturii

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Masurarea temperaturii

Mesajde YO3AOE » Mie Noi 30, 2022 4:43 pm

Unele aparate casnice electrice mai pretentioase de/pentru incalzire (de exemplu unele convectoare),pe linga afisarea numerica a temperaturii programabile/reglabile,dupa programarea respectiva afiseaza in mod continuu temperatura ambianta,mai exact a locului unde sint puse/ montate.M-ar interesa sa aflu care este,cum se numeste si cit de precisa este aceasta metoda de masurare indirecta a acestei temperaturi,avind in vedere ca "termometrul" respectiv este inclus/ cuprins intr-un dispozitiv care-prin definitie-se incalzeste destul de puternic,in orice caz cu mult peste temperatura ambientala curenta (20-25*C).Cu multumiri anticipate,Nelu

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Masurarea temperaturii

Mesajde YO4BKM » Vin Dec 02, 2022 4:06 pm

Sunt multe tipuri de aparate de acest gen, dar ce le diferentiaza categoric este daca au sau nu acumulator de caldura in constructia lor, cum ar fi acumulatorul cu ulei. Iar metinerea unei anumite temperaturi se face ca la orice regulator "in doua puncte", histerezisul fiind obligatoriu.
Eu folosesc ocazional la tara in shack, pentru incalzirea rapida pana ce se incalzeste soba sau isi face efectul caloriferul centralei termice (depinde de resursele disponibile), o aeroterma cu trei trepte de putere (1-2-2,5 kW), programabila pe durate de maxim 6 ore si cu reglarea temperaturii ambientale. Aeroterma este o carcasa din tabla, seamana ca dimensiuni exterioare si aspect cu un calorifer cu 10 elementi pe 4 roti, are la interior in partea de jos corpul de incalzire si un ventilator, in rest este goala si foarte usoara. Senzorul de temperatura este chiar in aeroterma, la partea superioara, dar isi face treaba corect deoarece ventilatorul destul de eficace recircula in cateva minute tot aerul din incapare prin interiorul aerotermei, inclusiv prin elementul de incalzire si prin senzorul termic. O grila bine facuta face sa nu se simta curentii de aer. Ventilaorul functioneaza continuu, dar corpul de incalzire se cupleaza si se decupleaza dupa cum evolueaza tempertura, cu un histerezis de cca 1-1,5 grade Celsius. Se poate spune ca controleaza si regleaza temperatura din incapere.
In cazul aparatelor de incalzire cu ulei histerezisul este mult mai mare datorita inertiei termice mari a acumulatorului de caldura si mediului inconjurator unde transmiterea caldurii se face preponderent prin convectie libera. La alte aparate, cum ar fi fierul de calcat, ondulatoarele de par etc senzorul controleaza temperatura foarte aproape de locul unde este folosita.

Dar am si si eu de lamurit o ciudatenie. Am doua ceasuri electronice de masa care afiseaza timpul, luna, data, ziua din saptamana si ... temperatura din interiorul carcasei care este, in mod obisnuit, intre 26-27 grade Celsius.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Masurarea temperaturii

Mesajde YO3AOE » Vin Dec 02, 2022 11:06 pm

Te salut! draga Tavi.Da,stiu ce scrii,asa este,doar ca in cazul meu este vorba despre un convector simplu de tipul Klarstein 2 x 500W,adica 500 sau 1000W,deci fara ventilator si-de unde-hi!-nici un fel de acumulator de caldura,cum ar fi uleiul din caloriferele electrice sau-mai simplu si mai cunoscut-caramizile din teracota sobelor clasice.Partea proasta este ca aproape imediat dupa iesirea din termenul de garantie,la un interval de doar citeva zile,s-au intrerupt pe rind ambele rezistoare de incalzire.La convectoarele de acest gen,cam aici este "smecheria"-hi!,in sensul ca este destul de greu sa faci/fabrici un rezistor de incalzire relativ compact care chiar la un KW sa nu se inroseasca de nici un fel dar sa si reziste pe termen lung unei astfel de disipatii,chiar daca termostatate. Astfel,elementul de incalzire este-in cazul meu-un fel de radiator turnat din aluminiu sub forma de sina lunga perfect simetrica cu profil in X,la care in centrul geometric al X-ul-ui exista un canal cilindric longitudinal pe toata lungimea-de exact 31cm-in care este introdus fest si fixat cu o rasina speciala termo-rezistenta rezistorul de incalzire dublu (3 contacte/pini),de la care pleaca conductoarele de alimentare nu prea groase,dat fiind ca curentul nu este prea mare,circa 4,3 A dar si ele cu izolatie termo-rezistenta.Rezistor de incalzire de schimb originar Klarstein n-am gasit,si banuiesc ca este la un pret destul de "piperat",mai ales pentru un buzunar de pensionar,asa ca am cautat,am gasit si am luat doua rezistoare de incalzire simple,clasice,pe niste bare cilindrice de samota (2 x 15 lei-hi!) care ca putere si-mai ales!-ca dimensiuni se potrivesc perfect in locul/spatiul respectiv.Nu am pus/montat decit unul singur,imi este deajuns,dar diferenta-mare!-este ca asta nou se cam inroseste,e normal,nu prea tare,dar suficient ca sa dea peste cap-hi! sistemul de masura si-mai ales!-pe cel de termostatare,care acum peste 25*C programate nu mai termostateaza ci merge continuu.Las la o parte faptul ca termodinamica asta nu pare a fi prea simpla-hi!,a trebuit sa fac si sa pun/montez niste table deflectoare/separatoare de caldura,destula bataie de cap mecanica,dar am rezolvat,nu mai prezinta nici un fel de risc sau pericol de ardere in sensul de frigere sau incendiu,dar termostatarea peste 25*C tot nu merge,mai mult de'asta am deschis subiectul.In ceea ce priveste ceasurile alea numerice,am si eu doua bucati cred ca identice cu ale tale,se numesc CX-808 de la firma Caixing.Da,au un termometru interior pentru camera,dar senzorul de temperatura fiind prea putin scos prin panoul/capacul spate,indica mai mult temperatura interna a ceasului decit pe cea externa,trebuie scos mai mult spre exterior sau chiar mai bine,pus undeva in afara ceasului si legat cu el cu un fir ecranat fin/subtire,ar fi cea mai buna solutie...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Masurarea temperaturii

Mesajde YO4BKM » Sâm Dec 03, 2022 3:56 pm

Buna, dr Nelu,
Ceasurile mele arata ca in poza, facuta azi in a sasea zi din saptamana. Nu au nicio inscriptie sau marca pe carcase. Senzorul de temperatura este pe placa de circuit, unde sunt prinse si afisoarele. Nu mai am nici ambalajul si nici documentatia tehnica, dar tin minte ca scria ca masoara temperatura din interiorul carcasei.
Nu am aflat de ce pe panoul frontal scrie ca arata si anul, desi nu apare.
Au acumulator intern pentru intreruperi de curent, care asigura functionarea fara afisaj luni de zile. La introducerea in priza canta imnul Europei.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Ceas de masa.jpg
Ceas de masa.jpg (65.84 KiB) Vizualizat de 1959 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Masurarea temperaturii

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 05, 2022 10:01 am

Da,ceasurile nu sint la fel,difera constructiv,desi functional sint foarte asemantoare-hi!.Ceea ce nu inteleg este de ce m-ar interesa sa stiu/cunosc care este temperatura interioara a ceasului,nu-mi ajuta la nimic.Cred ca de fapt ar trebui sa indice temperatura ambianta,dar pentru asta senzorul de temperatura ar trebui scos undeva la exterior.Dat fiind pretul modic,cred ca de fapt sint niste belerege-hi! de duzina facute undeva si pe vapor dar si pe genunchi-hi!.Toate! bune cu 73!,Nelu


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori