Un documentar interesant

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Un documentar interesant

Mesajde YO3ITI » Mar Apr 04, 2023 8:22 pm

====================
73 de YO3ITI

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde YO2LEA » Joi Apr 06, 2023 1:58 pm

Multumesc pentru video, foarte interesant si util in promovarea radioamatorismului.
Poate nu ar fi rau sa apara si la noi asa ceva.
Mi-a placut partea cu prima legatura cu naveta Columbia cu un ICOM 251, am vazut ca inca pastreaza statia si e functionala.
Sanatate si numai bine!
73 Nelu

YO6POK
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iun 27, 2012 10:23 am
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde YO6POK » Joi Apr 06, 2023 2:32 pm

Salut Miron
Cu adevarat interesant,multumesc.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde YO3ITI » Joi Apr 06, 2023 3:44 pm

YO6POK scrie:Salut Miron
Cu adevarat interesant,multumesc.


Cu plăcere, Mircea. Mă bucur că v-a plăcut.
Un aspect cu atât mai interesant este că autorul acestui documentar este femeie, pe nume Grace Wolcott. Filmul este una dintre temele practice pe care a avut să le realizeze în cadrul universității de arte vizuale pe care a absolvit-o.

Pentru o persoană tânără, cred că a surprins foarte bine spiritul acestui hobby și a reușit să transmită pasiunea pe care acești oameni o pot, la rândul lor, da mai departe, peste generații.

A, nu, la noi nu se face așa ceva. Genul ăsta de proiecte sunt apanajul țărilor civilizate. Cum spunea cândva un domn fără gât, noi muncim, nu gândim.

73
====================
73 de YO3ITI

yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde yo9igs » Joi Apr 06, 2023 6:07 pm

Care tari civilizate? Alea in care o femeie care se crede barbat pune mana pe mitraliera si secera 10 elevi? Sau alea in care tinerii nu se pot hotarî daca sunt baieti sau fete? In rest, interesant documentarul, plin de tineri radioamatori...
Aici gasiti un alt documentar, cel putin la fel de interesant...
https://youtube.com/watch?v=v6-ydrdTPhM

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde yo3gh » Joi Apr 06, 2023 6:39 pm

Multumim Miron, mie mi-a placut foarte mult …

Daca putem face asa ceva in RO? Nici eu nu cred , sunt alte procupari acum pe aici …

Despre lozinci Miron ? Da le stiu, nu stiu daca de la acel domn :) , eu le-am vazut personal cand aveam 31 de ani in iunie 1990 in Pta Universitatii cand un grup de muncitori de la IMGB au venit sa ajute minerii si aveau pancarde cu "IMGB face ordine!", "Moarte intelectualilor!"si "Noi muncim, nu gândim!" De toata jena… m-am fofilat ca daca aflau ca sunt inginer o furam , au luat bataie cativa colegi si multi studenti atunci.

Inca o data multumesc …
Dan yo3gh

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde YO3ITI » Joi Apr 06, 2023 9:33 pm

yo3gh scrie:Multumim Miron, mie mi-a placut foarte mult …

Daca putem face asa ceva in RO? Nici eu nu cred , sunt alte procupari acum pe aici …

Despre lozinci Miron ? Da le stiu, nu stiu daca de la acel domn :) , eu le-am vazut personal cand aveam 31 de ani in iunie 1990 in Pta Universitatii cand un grup de muncitori de la IMGB au venit sa ajute minerii si aveau pancarde cu "IMGB face ordine!", "Moarte intelectualilor!"si "Noi muncim, nu gândim!" De toata jena… m-am fofilat ca daca aflau ca sunt inginer o furam , au luat bataie cativa colegi si multi studenti atunci.

Inca o data multumesc …
Dan yo3gh


Cu plăcere. ;)
73 de M
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde YO3ITI » Joi Apr 06, 2023 9:35 pm

yo9igs scrie:Care tari civilizate? Alea in care o femeie care se crede barbat pune mana pe mitraliera si secera 10 elevi? Sau alea in care tinerii nu se pot hotarî daca sunt baieti sau fete?


Exact alea. ;)

73 de M
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde YO3ITI » Joi Apr 06, 2023 10:06 pm

yo9igs scrie:Care tari civilizate? Alea in care o femeie care se crede barbat pune mana pe mitraliera si secera 10 elevi? Sau alea in care tinerii nu se pot hotarî daca sunt baieti sau fete?


Apropos de intoleranță și idei preconcepute, să vă mai spun o poveste.
Printr-un complex fericit de împrejurări, acum aproximativ patru ani am început un curs de limbă ebraică. Fiind un mare iubitor de limbi străine (în prezent vorbesc fluent șase și înțeleg bine încă opt), mi s-a părut o oportunitate incredibilă: să am ocazia de a mă iniția, fie și superficial, în una dintre cele mai vechi și fascinante culturi.

Evident, am povestit unora și altora. Pe măsură ce înaintam în studiu, mi-am dat seama cât de mult din fundamentul nostru, religios și laic, este moștenit din zona aceasta culturală. Mare mi-a fost mirarea când, la scurtă vreme, unii dintre cei cărora le povestisem, au început să mă numească "jidan" și să aibă o atitudine vădit circumspectă față de persoana mea. Repet, era vorba de studiul unei limbi străine, de studiul unei culturi noi, de deschiderea pe care o ai în spirit și în suflet de fiecare dată când treci pragul unui univers cultural nou. Nimic din astea nu contează când trebuie neapărat să porți o etichetă fiindcă așa dictează prejudecata.

Este incredibil câte intoleranță idioată există în cultura noastră românească, cu care, daltfel, ne mândrim și ne place să vorbim despre ea ca fiind "tolerantă", "iubitoare", "blajină" și alte cuvinte care se dovedesc goale în fața realității crude. Îmi pare rău să o spun că mă simt de fiecare dată rușinat când sunt martorul acestor prejudecăți.

Preferăm să punem etichete fiindcă ne este mai simplu să înaintăm în viață cu gândirea colectivă a turmei și nu facem nici un efort să fin diferiți, mai buni, mai toleranți, mai îngăduitori... așa cum ne-a învățat cel căruia îi spunem "Părinte" dar ale cărui pilde le folosim, de fapt, drept hârtie igienică. Nu ieșim din aceste tipare care nu ne fac decât rău nici în ruptul capului.

Eu am prieteni senegalezi, polonezi, americani, evrei, homosexuali, negri, galbeni, mici, înalți... Faza "cool" e că Oamenii buni sunt modești și nu ies în evidență. Doar imbecilii au porta-vocea setată pe 120 decibeli, dorind mereu să ne convingă că lumea e albă sau neagră.

Cât despre Pilde, Paște, învățăturile Sfinților Părinți și toate cele... îmi pare rău că am amintit de hârtia igienică. Asta tot într-o țară cu cel mai mic consum de săpun și... hârtie igienică.

Cu stimă, stimabile.
73 de M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Un documentar interesant

Mesajde n2yo » Joi Apr 06, 2023 10:17 pm

Frumos documentar, dar ma intreb care este audienta pentru care a fost conceput? Parerea mea este ca cei care ajung sa-l urmareasca pana la capat si sa-l inteleaga sau savureze sunt persoane initiate deja in conceptele radioamatorismului, probabil radioamatori incepatori. Pentru popularizarea radioamatorismului cele mai eficiente documentare video trebuie sa se adreseze publicului si in particular segmentului de tineri curiosi care s-au nascut cu telefonul mobil in buzunar si carora o legatura HF cu o statie din Australia e la fel banala ca un pahar de apa rece. Neinitiatii care urmaresc acest documentar vor abandona imediat ce se discuta de "six meters", "CW", "DX" etc. Un video eficient pentru popularizarea radioamatorismului trebuie sa fie antrenant si sa explice in primul rand si fara acronime ca in acest hobby cei pasionati se conecteaza direct, prin unde radio care nu au nevoie de internet si ca energia echivalenta pentru aprinderea unui bec este suficienta sa transmita informatii in orice loc din lume. As lasa legaturile EME sau space shuttle ca exemple la ce se poate face, doar in ultimele 30 de secunde ale acestui documentar. De pilda tinerii neradioamatori de astazi nu numai ca nu stiu Morse, dar ei nu stiu ca exista Morse, ca exista o metoda de a comunica folosind sunete lungi si scurte. Si asa mai departe. Deci desi un asemenea documentar de initiere in radioamatorism ar suna foarte banal pentru noi, radioamatorii, el ar putea fi interesant pentru restul populatiei.
Un video ca acesta mi s-ar parea mai atragator pentru popularizarea radioamatorismului:


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum


73 de Ciprian N2YO


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori