Reteaua de urgenta a radioamatorilor ???

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Cristi

Re: Reteaua de urgenta a radioamatorilor ???

Mesajde Cristi » Mie Iun 30, 2010 9:36 pm

Nu cred ca se poate pune problema intrarii noastre pe frecventele lor ci invers in caz de calamitati. Chiar daca am suparat pe unii, parerea mea este ca in cazul inundatiilor de la Dorohoi, cei de la ISU chiar au reusit sa-i coordoneze pe ceilalti. Eu cred ca asta e important. Cu ajutorul lui Ciprian, cred ca asta va fi ultimul post sub denumirea Cristi si o sa ma pot loga cu indicativul meu YO8DHD. In esenta cred ca noi trebuie sa-i ajutam cand este nevoie si nu-i incurcam. Chiar daca vor sari unii la ceea ce am zis, eu asta consider ca e bine. Printre cei de la ISU, in Botosani este si un radioamator si stie ca daca e nevoie poate fi ajutat.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Reteaua de urgenta a radioamatorilor ???

Mesajde YO6EX » Joi Iul 01, 2010 9:45 am

Reţelele de urgenţă ale radioamatorilor sunt organizate la nivel statal, regional sau local.
Cele mai active reţele sunt in Statele Unite, Anglia, Rusia, organizate la nivel naţional, cu sub reţele locale.

Frecvenţele de lucru sunt în cadrul benzilor de radioamatori, nici decum în altă parte.
În unde scurte frecvenţele stabilite de IARU sunt: 3760, 7060, 14300, 18160, 21360 KHz.
In UUS de regulă se utilizează frecvenţa de simplex 145500 KHz, şi frecvenţele repetoarelor din zona de interes.

Frecvenţa de 14300 KHz, este utilizată permanent de radioamatorii care navighează pe mări şi oceane şi nu au aparatura de comunicaţii comerciale, care este extrem de scumpă, folosind astfel staţiile de radioamator. Există permanent o serie de staţii voluntare, de monitorizare a acestei frecvenţe. La cerere se comunică starea vremii în timp real în zone de interes, legătura cu familiile, sau în caz de nevoie alertarea pazei de coastă.
Sute de yachturi au fost salvate datorită reţelelor de monitorizare voluntare.

Alertarea unei reţele de urgenţă se poate face de radioamatori interesaţi în a da o mînă de ajutor celor în nevoie, fără nici-o aprobare.
Trebuie doar anunţate autorităţile, că pot primi o mînă de ajutor în ce priveşte comunicaţiile, de la radioamatorii voluntari.

Cazuri concrete:
În timpul inundaţiilor din 1972, au participat 25-30 de radioamatori din toată ţara care au constituit o reţea nationala, din proprie iniţiativă.

În timpul cutremurului din 1978, a fost reactivată din nou RNU. În principal contribuţia radioamatorilor în acest caz, a fost axată, pe contactarea unor persoane din zonele calamitate, la cererea rudelor din strainătate sau din ţară, care au apelat la radioamatori, pentru a afla starea acestora. Reţeaua telefonică fiind suprasolicitată, nu a putut face faţă valului de apeluri.

Radioamatorii pot da o mînă de ajutor în caz de nevoie, chiar daca ISU îşi face treaba.

Doar că la noi în Romania, nu veţi vedea o reţea naţională, pentru-că nu are cine să o facă.
FRR este un organism pseudo-sportiv, amorf, letargic, care nu are nici-un interes să-şi complice existenţa.
Din punctul lor de vedere un "dolce far niente" este de preferat.

Rămîne la latitudinea unor grupuri locale sau zonale de a o constitui.

yo2ua
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:57 pm
Contact:

Re: Reteaua de urgenta a radioamatorilor ???

Mesajde yo2ua » Joi Iul 01, 2010 8:41 pm

Cod: Selectaţi tot

Doar că la noi în Romania, nu veţi vedea o reţea naţională, pentru-că nu are cine să o facă.
FRR este un organism pseudo-sportiv, amorf, letargic, care nu are nici-un interes să-şi complice existenţa.
Din punctul lor de vedere un "dolce far niente" este de preferat.

Exact cum gindeam ,dar nu am spus-o :( pacat ca pentru alte chestii se mobilizeaza federatiile.....

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Reteaua de urgenta a radioamatorilor ???

Mesajde yo3ies » Vin Iul 02, 2010 9:39 am

Reteaua de urgenta este sublima dar lipseste cu desavarsire http://www.radioamator.eu/index.php?topic=2440.15 stiu ca e un topic de pe celalalt foum, un topic in care s-a scris foarte mult dar in momentul in care am zis ca ar trebui sa dam o mana de ajutor timp de aproape 24 de ore nu a mai scris nimeni, si culmea nu am nici un interes de vreun fel in moldova eu am mers doa de 3 ori in viaa mea din cauze de serviciu dar parca ar trebui sa fim si oameni asa zic eu

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Reteaua de urgenta a radioamatorilor ???

Mesajde yo3hjv » Mie Iul 07, 2010 1:54 am

Evident ca exceptia de la alin.3 vizeaza regula stabilita la alin.1!
Imagine

De ceva vreme se lucreaza la niste proceduri pentru astfel de situatii. Mai multe explicatii despre tabelul respectiv se gasesc aici: [url]http://www.radioamator.eu/index.php?topic=2467.0
[/url]

Gabi, daca intr-adevar esti interesat de aceste aspecte, te invit sa vorbim in privat.
Preferabil pe email.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori