Alfred Gross - W8PAL

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Alfred Gross - W8PAL

Mesajde yo3gh » Mar Sep 20, 2011 1:10 pm

Buna ziua. Pentru cine nu stia inca , aveti mai jos intr-un link date despre Alfred Gross : inventator , radioamator cu indicativ W8PAL , pionier in wireless communications cu ...... origini romanesti ! Detalii la : http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_J._Gross

Enjoy !
73, Dan YO3GH

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 147
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Alfred GROSS - W8PAL

Mesajde yo7mr » Mar Sep 20, 2011 6:34 pm

Multumim pt. informare, este inedit si bine de stiut ! Doresc sa va informez la randul meu despre Ernest GROSS - YO3ING ( sk ? ) - Exista oare vreo legatura intre doi radioamatori cu acelasi nume ?
cu YO3ING am avut QSO in CW - anii ' 80 si cred ca a mai fost activ si ulterior, a lucrat pentru Radiocomunicatii in RSR - multe locatii in Romania au " la baza " semnatura sa - puncte geodezice pt. statii radio TV - o placa cu numele Ernest Gross exista in incinta " releului " Radio TV CERBU - 1586 m - NOVACI din judetul GORJ .
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Alfred Gross - W8PAL-precizari

Mesajde YO8RAA » Mie Sep 21, 2011 9:24 am

@ yo7ceg
Sunteti intr-o mare confuzie. Indicativele cu 3 litere din care prima "I" apar abia dupa anul 1995.
Deci daca in 1980 ati lucrat cumva statia yo3ING, cred ca ati lucrat un pirat.
Ernest Gros este o figura emblematica a radioamatorilor romani fiind unul din initiatorii infiintarii A.A.R.U.S. "Asociatia Amatorilor pe Unde Scurte".
Aceasta asociatie a fost legalizata pe 02/10/1948. (presedinte a fost Ernest Gross, vice-presedinte Cezar Ionescu, secretar Vintila Golumbovici).
Ernest Gros a avut indicativul YR5IG apoi YO3AA.
Se pare ca fost intr-o perioada directorul Radiodifuziunii Romane
S-a nascut in Beius, tatal lui find un renumit medic evreu. Este posibil sa fie din aceeasi ramura cu familia lui Alfred Gross.
Se poate verifica acest lucru dar nu cred ca are importanta pentru noi.
Cu stima, Mircea

ps Stiu ca undeva se pomeneste de faptul ca dupa reactivarea lui Paul Popescu Malaiesti si redobāndirea de catre acesta a sufixului AA, Ernest Gross ar fi primit indicativul YO3ING dar consider aceasta informatie eronata.
Regulile erau prea stricte in epoca respectiva. Poate YO3IG...ramane de verificat.


ps 2 Si totusi anomalia exista. Sunt nevoit sa cer scuze. Se pare ca nu ati lucrat un pirat ci pe adevaratul Ernest Gross. Apare in callbook-urile vremii ca YO3ING cu adresa str. Soseaua Catelu nr. 33. Mii de scuze
Ultima oară modificat Mie Sep 21, 2011 9:53 am de către YO8RAA, modificat 1 dată în total.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Alfred Gross - W8PAL

Mesajde YO8DHD » Mie Sep 21, 2011 9:44 am

Informatia nu este eronata. Indicativul apare si in callbook-urile YO de dinainte de 89. Ca o recunoastere a meritelor sale i s-a atribuit indicativul acesta. Nu a lucrat asa mult in trafic dar totusi a mai fost activ.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 147
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: GROSS / Ernet Gross - YO3ING

Mesajde yo7mr » Mie Sep 21, 2011 2:42 pm

Salut voios de radioamator !

referitor la numele GROSS si YO3ING , mentionam anterior ca am avut QSO in CW cu acest radioamator in anii 80 - nu stiu exact data - pastrez logurile de hartie puse la arhiva - chiar daca termenul legal de pastare a expirat...hi...insa cel mai bine este ca ma bucur ( inca ) de o memorie selectiva - pentru lucruri ce merita cu adevarat, evident...Da, poate ca nu poti sti cu cine lucrezi - mai ales in CW - dar " ceva " ( stilul de manipulare, etc . ) imi spunea ca este originalul...La momentul respectiv dar mai ales in acele vremuri cand trebuia sa nu ne deosebim unii de altii - am fost surprins de un astfel de sufix - ING - cred ca nu gandeam ca se poate accepta alegerea si obtinerea unui astfel de indicativ, la acel moment ! Asa am gandit si eu...conform cu epoca si obiceiurile...si totusi... Dl. Ernest GROSS a reusit sa obtina alocarea acestui indicativ - YO3ING , de ce nu ? - Bravo !
Evident ca dupa QSO, banuind la fel ca si Dvs. si considerand ca Eu sunt cel care nu am receptionat bine, am verificat receptia mea - verificand CallBook-ul YO al FRR - de atunci, respectiv mica brosura tiparita
Imi aduc aminte - sper ca la fel de bine - ca am lucrat cu domnia sa si dupa 1990 in fonie,
am avut un lung QSO in SSB probail 40 m / 80 m si l-am intrebat acum mai curajos si mai usor - despre inscriptia cei poarta numele de pe placa de la baza unui turn de beton de 65 m inaltime - al Statiei Radio TV - CERBU - 1585 m - NOVACI - Jud. Gorj. Dansul mi-a spus ca, profesionist fiind a confirmat punctul geodezic pt. constructia acestui obiectiv dar si altele din judetul Gorj si de pe teritoriul Romaniei. Am avut o conversatie inedita, utila si foarte placuta, era un partener foarte placut ! ...Nu mai cunosc nimic altceva. Ma bucur sa-mi confirmati ca nu m-am inselat - oricum eu aveam certitudinea despre acestea, as fi fost onorat sa-l cunosc. Va multumesc pt. informarea despre faptul ca provenea dintr-o comunitate evreiasca din Beius - jud. Bihor, nu cunosteam despre aceasta origine. Ma bucur sa aflu cu placere acest lucru acum, sa avem un astfel de coleg radioamator de acolo. Sotia mea este ardeleanca - Mara - ( acum YO7MAR ) nascuta si copilarita in BEIUS - Jud. Bihor si am aflat de la ea dar mai ales de parintii sai - Sava Gheorghe si Gabriela ( raposati acum ) ca in Beius a existat o foarte frumoasa comunitate de evrei - excelenti oameni, prieteni si profesionisti. Dovada sunt informatiile noastre - ale tuturor - sosite din vremuri si locuri foarte diferite - despre oameni de valoare si locuri minunate. Cinste lor, si-au facut datoria pe pamant, Odihneasca in Pace si Vesnica Pomenire ! Trebuie sa cunoastem despre inaintasii nostri si le pomenim memoria. cu prietenie, Marian Rotaru - YO7MR - Targu Jiu - 21 septembrie 2011 - jud. Gorj. ( yo7ceg )
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo5osf
Mesaje: 59
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Alfred Gross - W8PAL

Mesajde yo5osf » Mie Sep 21, 2011 3:25 pm

Te salut Marian, nu te-am auzit de mult, de pe vremea cand a fost Simpo la Tg. Jiu si diploma GORJ 500 pe care o am pe perete. Salutari pentru XYL si va invit pe la mine cand veniti la Beius.
In ce priveste yo3ING, nu am cunostinte, cu toate ca am scris istoria radioamatorismului Beiusean inainde sa faca SK yo5APH, care a fost 40 de ani sufletul radioamatorismului din Beius. In acest sens pot sa va pun la dispozitie link-ul cu prezentarea istoriei din zona, unde se afla si o fraza despre yo3ING.
http://www.qsl.net/yo5kdc/his_r_b.html
Cu atat pot sa ajut aceasta discutie.
Ce vremuri, cu banda populata 80 m, erau o data... acum a trebuit sa ma mut in banda de 40 de m ca sa pot sa efectuez qso-uri intr-un stil pile-up. Numai ca sunt foarte putini radioamatori YO in aceasta banda sau nu vor sa ma deranjeze de la qso-urile outYO. In schimb... toata europa este in banda de 40m. Dar radioamatorii YO nu au auzit de asa ceva, mi se pare normal.
73 de yo5OSF - Sorin, Beius/ BH.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 147
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Alfred Gross - W8PAL

Mesajde yo7mr » Mie Sep 21, 2011 3:46 pm

Salut draga SORIN !

Da, sunt tare ocupat in ultimul timp si-n plus problemele specifice de instalat antene, mai ales daca locuiesti la bloc. Sunt de acord cu toate consideratiile respective deoarece sunt adevarate si le-ai prezentat corect. Pacat ca timpul se scurge prea repede...si prea multe probleme diferite, nu putem acoperi toate chestiunile. Multumim pt. invitatie - Apreciem si tinem aproape ! Marian - YO7MR .
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori