O reusita radioamatoriceasca

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: O reusita radioamatoriceasca

Mesajde YO9CHO » Mie Oct 19, 2011 8:03 am

Dupa 56 de ani de experienta, ajung si eu la singura concluzie:Important este ce faci, nu ce spui.
Multi ar trebui sa se reconsidere. ;)

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: O reusita radioamatoriceasca

Mesajde yo3hjv » Mie Oct 19, 2011 3:41 pm

Multumiri pentru felicitari, le iau in numele echipei din care am avut ocazia sa fac parte.
Inteleg ca Alex are o problema cu mine, personal, asta este, ghinionul meu!
Totusi, pentru transparenta, tin sa il informez ca, in urma actiunii, clubul nostru a primit o sponsorizare in valoare de 35.000 EUR si un contract pentru asigurarea localizarii baloanelor meteorologice lansate de Administratia Nationala pentru Meteohidrologie in anul 2012 cu posibilitate de prelungire pana in 2014.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O "gluma" radioamatoriceasca

Mesajde YO8RAA » Mie Oct 19, 2011 11:04 pm

yo3hjv scrie:...
Totusi, pentru transparenta, tin sa il informez ca, in urma actiunii, clubul nostru a primit o sponsorizare in valoare de 35.000 EUR si un contract pentru asigurarea localizarii baloanelor meteorologice lansate de Administratia Nationala pentru Meteohidrologie in anul 2012 cu posibilitate de prelungire pana in 2014.


Poanta e buna :D , acuma sa vedem si daca Alex va "pune botu". :lol:

Dar lasand gluma la o parte exista niste semne mari de intrebare privitor la actiunea voastra.
1. - nu este clar cine este initiatorul, coordonatorul si beneficiarul actiunii?! Revista Stiinta & Tehnica, SRR sau YO3KSR ???: (prea multa opacitate si secretomanie privitor la lansare si actiunea din ziua de 15; si de ce se tot spune ca ati facut lansarea de pe langa Buzau cand de fapt voi ati facut lansarea la Mizil-Sahateni?);
2. - este adevarat ca acest obiect YR1X a fost lansat in Bucuresti si in zilele de 12 si 13 octombrie 2011? Undeva pe la intersectia b-dul Mircea Voda cu Splaiul Unirii?
3. - cum se explica anomaliile din transmisia APRS (dublarea vitezei in mai putin de 40 de secunde, schimbari bruste de directie de tip OZN :lol: , diferente enorme la masuratori consecutive intre statia de uplink si obiect si inca multe, multe anomalii);
4. - cum se face ca nici o statie din HA, SP, UR nu a captat semnalele de la YR1X?
5. - cum explicati ca nacela balonului a facut in cadere libera 19,513 KM in 63 de secunde??? (wow ... asta da record :roll: ).

(Date/Time (UTC) Uplink Position Locator Speed Course Dir Alt Speed Course Dir Dist Time
2011-10-15 07:59:40 YO8RBY-10
44.50.74N 027.35.74E KN34TU 31 137 SE 35304 36 160 SSE 393 39
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2011-10-15 08:00:43 YO3KYD-10
44.54.28N 027.40.78E KN34UV 46 117 ESE 15791 532 45 NE 9313 63 )

Ar mai fi si alte intrebari dar deocamdata ma opresc aici. Ptr cunoscatorii in tainile APRS-ului pun la dispozitie logul complet al activitatii APRS a obiectului YR1X in data de 15.10.2011 de la ora 06.05.21 la 08.27.41 UTC. Deasemenea si logul activitatii din 12 si 13 octombrie 2011.
Pana la eventuale clarificari ma abtin sa felicit pe careva. 73'' Mircea

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: O reusita radioamatoriceasca

Mesajde YO9CHO » Mie Oct 19, 2011 11:51 pm

La punctul 1 al lui Mircea iata ce gasesc:

http://www.stiintasitehnica.com/primul- ... r_816.html

"
Pe 15 octombrie, Știință&Tehnică a realizat un experiment unic în România, lansând cu succes un balon de înaltă altitudine la granița dintre atmosferă și spațiul cosmic. Echipa S&T a încercat să transmită live din nacelă întregul zbor, însă din pricina plafonului gros de nori, transmisia video a încetat la scurtă vreme după lansare. O a doua cameră video a înregistrat întregul experiment...

Experimentul Știință&Tehnică, realizat împreună cu inginerul în tehnologii spațiale Florin Mingireanu și clubul de radioamatori YO3KSR din București, a fost un succes"

Iata si primul video: http://www.youtube.com/watch?v=_mPAge7x ... r_embedded

Cum nu am fost implicat in experiment, fiind un simplu observator web al aprs.fi , las pe cei implicati sa va ofere explicatii la celelalte puncte. (personal am raspunsurile mele inclusiv la ultimul punct).
Concluzia: Au facut un lucru bun.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: concluzie la concluzie...

Mesajde YO8RAA » Joi Oct 20, 2011 2:31 am

YO9CHO scrie:---
Cum nu am fost implicat in experiment, fiind un simplu observator web al aprs.fi , las pe cei implicati sa va ofere explicatii la celelalte puncte. (personal am raspunsurile mele inclusiv la ultimul punct).
Concluzia: Au facut un lucru bun.

Florentin a pus cineva la indoiala lucru asta? Spune-ne si noua unde si cand?
Te rog sa fii mai atent la detalii pe viitor. Mai ales cand tragi concluzii.

ps Daca ma iau dupa ce gasesti tu pe bloguri sau youtube va trebui sa-l felicit pe dl Patriciu ca a reinfiintat S&T :lol:
Eu am gasit cel putin in doua locuri ca proiectul le apartine celor de la SRR. Stiu ca tu ai raspuns la toate dar te rog lasa-i pe ei sa ne spuna ce si cum. Apoi vedem daca este "o reusita radioamatoriceasca" sau "o reusita a unui grup de cercetatori romani" printre care se afla si cativa colegii de ai nostri.
Iar anomaliile din datele APRS fii sigur ca tot colegii nostri o sa ne dea explicatii si nu dl Mingireanu sau dl Beldea. Privitor la faptul ca ai toate raspunsurile sunt sigur ca la pct 5 ai scapat ceva din vedere iar la pct 2 il ai doar daca ti l-a suflat YO3Gxx :D
Cu simpatie, 73'' Mircea

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: O reusita radioamatoriceasca

Mesajde YO9CHO » Joi Oct 20, 2011 2:44 am

Draga Mircea: "Privitor la faptul ca ai toate raspunsurile sunt sigur ca la pct 5 ai scapat ceva din vedere iar la pct 2 il ai doar daca ti l-a suflat YO3Gxx"
Nu, in ambele cazuri.Ok?
Referitor la Patriciu, o fapta buna nu ramane niciodata nepedepsita!
P.S.Am datele de tracking.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: O reusita radioamatoriceasca

Mesajde YO8RAA » Joi Oct 20, 2011 3:37 am

YO9CHO scrie:Draga Mircea: "Privitor la faptul ca ai toate raspunsurile sunt sigur ca la pct 5 ai scapat ceva din vedere iar la pct 2 il ai doar daca ti l-a suflat YO3Gxx"
Nu, in ambele cazuri.Ok?
Referitor la Patriciu, o fapta buna nu ramane niciodata nepedepsita!
P.S.Am datele de tracking.


:D Atunci e OK. Putem discuta la concret. Vezi mp in box ce si cum.
73'' Mircea

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: O "gluma" radioamatoriceasca

Mesajde yo3hjv » Joi Oct 20, 2011 7:29 am

YO8RAA scrie:Dar lasand gluma la o parte exista niste semne mari de intrebare privitor la actiunea voastra.
1. - nu este clar cine este initiatorul, coordonatorul si beneficiarul actiunii?! Revista Stiinta & Tehnica, SRR sau YO3KSR ???: (prea multa opacitate si secretomanie privitor la lansare si actiunea din ziua de 15; si de ce se tot spune ca ati facut lansarea de pe langa Buzau cand de fapt voi ati facut lansarea la Mizil-Sahateni?);
2. - este adevarat ca acest obiect YR1X a fost lansat in Bucuresti si in zilele de 12 si 13 octombrie 2011? Undeva pe la intersectia b-dul Mircea Voda cu Splaiul Unirii?
3. - cum se explica anomaliile din transmisia APRS (dublarea vitezei in mai putin de 40 de secunde, schimbari bruste de directie de tip OZN :lol: , diferente enorme la masuratori consecutive intre statia de uplink si obiect si inca multe, multe anomalii);
4. - cum se face ca nici o statie din HA, SP, UR nu a captat semnalele de la YR1X?
5. - cum explicati ca nacela balonului a facut in cadere libera 19,513 KM in 63 de secunde??? (wow ... asta da record :roll: ).

(Date/Time (UTC) Uplink Position Locator Speed Course Dir Alt Speed Course Dir Dist Time
2011-10-15 07:59:40 YO8RBY-10
44.50.74N 027.35.74E KN34TU 31 137 SE 35304 36 160 SSE 393 39
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2011-10-15 08:00:43 YO3KYD-10
44.54.28N 027.40.78E KN34UV 46 117 ESE 15791 532 45 NE 9313 63 )

Ar mai fi si alte intrebari dar deocamdata ma opresc aici. Ptr cunoscatorii in tainile APRS-ului pun la dispozitie logul complet al activitatii APRS a obiectului YR1X in data de 15.10.2011 de la ora 06.05.21 la 08.27.41 UTC. Deasemenea si logul activitatii din 12 si 13 octombrie 2011.
Pana la eventuale clarificari ma abtin sa felicit pe careva. 73'' Mircea


Mircea, iti inteleg reticenta, poti sa ii feliciti pe cei de la ARCA :P
1. "Stratospherium2011" este un proiect S&T care a implicat colaborarea:
a. Dl. Florin Mingireanu pentru partea de lansare propriu zisa;
b. Radioamatori pentru partea de urmarire si recuperare a nacelei.
Aceste aspecte sunt destul de bine clarificate cam pe peste tot, evident cu accentele determinate de locul unde evenimentul a fost popularizat.
Referinta locului de lansare Buzau este oferita pentru ca este o referinta pe care o "vizualizeaza" oricine citeste, imediat, fara sa apeleze la harta. Cei care doresc sa afle punctul exact il pot gasi marcat inclusiv pe harta Google: http://www.yo3ksr.ro/index.php/radioama ... on-success
Anunturile preliminare au facut referire la "zona" pentru ca punctul precis de lansare urma sa fie stabilit cu exactitate in urma simularilor facute cu cateva ore inaintea lansarii.
YO3KSR este clubul S.R.R. si remarcile referitoare la "secretomanie" sunt exagerate si denota lipsa informarii; toate, dar absolut toate informatiile de parcurs au fost facute publice.

2.YR1X a fost testat anterior lansarii. Mult. S-a verificat autonomia, precizia GPS si sistemul de receptie. Poti observa si altitudinea raportata in prezilele lansarii propriu zise.

3. Analiza datelor furnizate si inregistrate este in curs. Am observat si noi anomalia respectiva. Pachetele au fost intacte la receptie, flagurile obligatorii si chksumul si el corect indicand ca este o problema a modulului GPS. Daca doresti sa exersezi, noi am facut publice si informatiile inregistrate cu ajutorul softului de tracking (care a fost si la dispozitia ARCA, dar au refuzat sa il foloseasca, deh) si care contine datele inregistrate DIRECT de la "antena". Balonul a transmis doua tipuri de balize: MicE dese si APRS+DAO+Timestamp mai rar, tocmai pentru a avea o referinta. Unele erori sunt posibile si datorita modului in care trama MicE este formata la emisie. Atentie, tramele MicE sunt marcate temporal de ora serverului IGate in timp ce cele APRS au marca temporala a GPS-ului! De aici pot apare anumite "salturi" in graficul vitezei aratand uneori acceleratii care ies din media zborului.
Seria inregistrata la statia de control: http://www.radioamator.eu/index.php?top ... 4#msg25444


4. O explicatie este antena, care a fost special conceputa si realizata pentru a oferi "iluminare" maxima pe axa verticala nu si pe orizontala; zborul a fost o ocazie de a verifica in ce masura modelarea MMANA-GAL se traduce in practica. Si aceasta informatie a fost facuta publica, antena fiind o derivata din Turnstile dublu dipol dar cu unele particularitati. Alta explicatie este aceea ca, sistemul APRS-IS functioneaza pe principiul "primul sosit, primul servit", pachetul receptionat de primul Igate este servit in retea, receptia la o statie mai indepartata nemaifiind marcata de sistem. S-a receptionat in Turcia si masiv in Bulgaria. De asemeni, YO2BT in Arad. Ungaria e la doi pasi...

5. Vezi punctul 3. Ce s-a intamplat, nu stim exact inca. Sunt doar o serie de ipoteze. GPS-ul est un model nou care nu a mai fost pus la treaba in astfel de conditii. Suntem in discutii cu producatorul sa vedem unde a fost problema.

Proiectul radioclubului a constat in urmarire si raportare la Romatsa, informatiile din banda de altitudine 2000m - 18.000 m fiind esentiale pentru coordonarea traficului aerian, in furnizarea locului exact de aterizare si directionarea echipei de recuperare catre acel loc pentru recuperarea in bune conditii a nacelei si a echipamentelor din interior.
Aceasta activitate a fost un succes, indiferent de cum privesti problema si a presupus un efort de echipa deosebit, cu coordonarea a doua echipe de radioamatori care se aflau, una in punct fix, alta in urmarire. Asta a insemnat simulari de propagare pentru determinarea amplasamentului si acoperirea radio in simplex a unei suprafete foarte mari (Baragan), utilizarea unui soft scris special pentru astfel de evenimente (YO3GWM) - unul din cele doua existente. Planificarea a permis si rezerva de resurse pentru situatia de fapt, care a fost altfel decat predictiile si a permis coordonarea radio in canal simplex in UHF pe o distanta mai mare de 100 km dar si urmarirea de la statia fixa a zborului pana la o altitudine de aproximativ 150m, receptionand o trama in plus fata de sistemul de digipeatere!
Din perspectiva S&T a fost succes intrucat s-a reusit obtinerea unor imagini cu adevarat deosebite si o altitudine care plaseaza zborul peste celelalte din YO si in "plutonul" fruntas in cele din EU.

Marian, daca detii date inregistrate DIRECT de la baliza, poti aplica pentru Certificatul pe care il vom trimite celor care fac proba acestei receptii.
73 de YO3HJV, Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: O realizare radioamatoriceasca

Mesajde yo3hjv » Joi Oct 20, 2011 9:18 pm

YO8RAA scrie:1. - nu este clar cine este initiatorul, coordonatorul si beneficiarul actiunii?!

Din cele trei, cred ca am raspuns la doua in mesajul anterior, ramanand sa arat cine este "beneficiarul"!
As putea sa raspund cu o intrebare retorica...
Cred ca beneficiar a fost radioamatorismul in sine. Multi dintre cititorii S & T afla cu aceasta ocazie, ca wow, exista o comunitate de "radioamatori" care vad lucrurile pe o harta si pot sa discute intre ei si asta, tine-te bine, fara internet si telefon mobil!
Apoi, am fost noi, cei care am participat, pentru ca am descoperit ca putem functiona in echipa ca un ceas elevetian, chiar daca planificarea a fost destul de "din scurt", ceea ce ne da incredere sa ne implicam in proiecte de mai mare anvergura.
Nu in ultimul rand, experimentul a starnit curiozitatea catorva radioamatori care au avut ocazia, poate, sa decodeze pentru prima data pachete APRS, stimulandu-i sa se gandeasca la instalarea unui digipeater sau a unui Igate.
73 de YO3HJV
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: O realizare radioamatoriceasca

Mesajde yo3cen » Joi Oct 20, 2011 10:54 pm

yo3hjv scrie:
YO8RAA scrie:1. - nu este clar cine este initiatorul, coordonatorul si beneficiarul actiunii?!

Din cele trei, cred ca am raspuns la doua in mesajul anterior, ramanand sa arat cine este "beneficiarul"!
As putea sa raspund cu o intrebare retorica...
Cred ca beneficiar a fost radioamatorismul in sine.
73 de YO3HJV


Felicitari pentru balon...

Eu, lucrand de obicei numai in US, nici nu am stiut cat a evoluat radioamatorismul :shock: :
"Pachetele au fost intacte la receptie, flagurile obligatorii si chksumul si el corect indicand ca este o problema a modulului GPS."
"...doua tipuri de balize: MicE dese si APRS+DAO+Timestamp mai rar, tocmai pentru a avea o referinta".
"Atentie, tramele MicE sunt marcate temporal de ora serverului IGate in timp ce cele APRS au marca temporala a GPS-ului!"

Acum fac QSY in 40m... sa vad daca gasesc ceva interesant de "lucrat" ca radioamator...


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori