Particola "A"

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
n2nnu

Particola "A"

Mesajde n2nnu » Mar Oct 18, 2011 4:29 am

Citesc cu interes un articol cam vechi (3-12-2010) al lui YO4BKM intitulat

DIN NOU DESPRE ADAPTAREA ANTENELOR LA TX.

Se pare ca Tavi are o obsesie de a explica fenomene complexe si la care lucreaza de sute de ani multi oameni de stiinta fara un resultat palpabil. Imi vine sa zimbesc cind un Inginer Mechanic inceraca sa convinga audienta ca el are raspunsul la intrebarile de baza ale universului nostru cind Higgs, Sir Penrose, Dirac, Hawking si multi altii nu au putut sa se exprime definitiv. Hm… SHU? Linkul urmator te va duce la o lectura ilustra:

http://en.wikiquote.org/wiki/Roger_Penrose

In comentariile urmand articolul, el, Domnul Profesor Emeritus, Doctor in Mechanica, indica, nu, explica ca universul este plin de unde electro magnetice care constitue mediul de propagare ale undelor EM.

Pai dece nu ai spus asta acum 10 ani Domnule Doctor? Nu am mai fi cheltuit cele 20 de bilioane de dolari pentru CERN. Toti oamenii aceia de stiinta au lucrat degeaba atitia ani de zile si matale aveai toare raspunsurile dar ai tacut. :shock:

Hm…. Stii, sint bun la pregatirea patentelor. Vrei sa-ti intocmesc un Patent American intitulat “Dr. Oproescu solutions to the Universe” ? Pt. Dta. pretul va fi numai 1USD. :idea:

OK. OK. Dar iata explicatia MEA in domeniul asta. Si asta ESTE raspunsul definitiv la toate intrebarile despre Univers. ;)

Sa incepem cu un experiment mental. Sa spunem ca avem un peste intr-un aquariu de sticla si care sta liber pe o masa. Pestele poate fi vazut din toate unghiurile. Am amplasat doua camere TV unul pe partea lunga a acvariului alta pe partea ingusta. Cele doua camere sint conectate la doua ecrane intr-o camera alaturata. Pe un ecran vedem capul pestelui din fata (ecranul conectat la camera uitindu-se la latura ingusta a aquariului). Pe celalalt vedem tot pestele in toata lungimea lui.

Si acuma piesa de resistenta. SA SPUNEM CA NU STITI CE E UN PESTE SAU CUM ARATA. Nu ati vazut un peste inainte in toata viata. Pentru Dv. cele doua ecrane arata doua obiecte DIFERITE ! Din punct de vedere fizic ele nu au nimic in comun. Asta pina cind pestele incepe sa se miste. Cu stupoare observam ca cele doua obiecte diferite si APARENT separate se misca impreuna si sincronizat. WOW. Cum se poate asta? Ce legatura exista intre cele doua obiecte ne intrebam? :?:

Well, tocmai am explicat fenomemul fizic chemat “photon entanglement” un fenomen misterios care ramane inca azi neelucidat pe deplin. Si daca putem accepta ideea ca doua obiecte APARENT fara nici o conectiune sint de fapt unul si acelash obiect, urmeaza co totate particolele atomice, toata materia in jurul nostru, este unul si acela obiect.
Particola “A”!

“A” intruchipeaza si incorporeaza toti parametri pentru toate particolele (sub)atomice pe care le cunoastem.”A” este un electron. “A” este un proton. “A” este un mezon,. “A” este un boson, s.a.m.d. Universul nostru nu contine decit "A". Nu e simplu? Nu e frumos?

Noi detectam si cunoashtem propietatile particolelor sub-atomice deoarece detectoarele noastre lucreaza ca FILTRE! Vrem sa detectam un electron, construim un detector pentru electroni care reactioneaza NUMAI la propietatile electronului. Celelalte propietati ale lui “A” sint considerate zgomot si ignorate. La fel pentru toate celelalte particole.

Hei… Credeati ca numai Tavi stie cu desavarshire ce este Universul? Surpriza, surpriza…. Radioamatorii Romani ii pun de rusine pe toti invatatii aia 

Sper ca v-am mai descretit fruntile un putin :D

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori