YO5AVN. Un Margaritar!

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
n2nnu

YO5AVN. Un Margaritar!

Mesajde n2nnu » Joi Noi 17, 2011 5:31 pm

Cotrobaind prin lada de ciurucuri a lui radioamator.ro (articole vechi) am gasit din intamplare un adevarat diamant.

Articolul Domnului Dr. ing. LINGVAY Iosif YO5AVN si sotia ing. LINGVAY Carmen intitulat
IMPACTUL POLUARII ELECTROMAGNETICE A MEDIULUI ASUPRA REACTIILOR ELECTROCHIMICE NATURALE

Pur si simplu nu-mi venea sa cred ochilor ca un astfel de document ma astepta me mine de ani de zile sa-l descopar. Vedeti voi, eu cercetez, domeniul acesta de sapte ani de zile si sint sute de intrebari ramase fara raspuns si cu toate ca Domnul Lingvay nu a putut raspunde la toate a reusit sa aduge putina lumina in tunelul cercetarii mele.

Din pacate caietul lui de sarcini nu prevedea cercetarea sa fie condusa in sisteme biologice cu toate ca documentul face aluzii la ele. Ar fi fost extrem de interesant sa avem putin mai multa data despre influenta CEM asupra sistemului nervos omenesc in special inima.

Intrebari precum, de unde sau mai bine zis CUM, face o celula organica sa creeze un EMF care sa directeze trecerea ionului prin poarta deschisa? De unde vine energia kinetica a ionului? Si mai ales, ce se'ntapla daca ionul nu gaseste poarta deschisa?

Tocmai subiectul pentru care am fost banat de la SRR. Ei au perceput acest topic ca amenitator afacerilor lor asa ca mi-au pus pumnul in gura. Dar ca sa vezi! Unintended Consequences din nou. Sa gasesc documentul acesta asteptandu-ma rabdator de ani de zile pe un site rival :)

Sa nu spui ca nu e un Dumnezeu pe undeva. Si vorbind de Dumnezeu, cind incepi sa intelegi sistemul nervos si fiziologia inimei, nu poti sa nu incepi sa te gandesti daca intradevar sintem numai resultantul shansei!

Domnule Dr. ing. LINGVAY . As dori, daca timpul va permite, sa continuam acesta discutie in privata. Eu o gasesc fascinanta si cred ca am de invatat o multime de la Dv.

Pana atunci, toate cele bune Dumitale cit si sotiei
Al Dv.
Alexander Sandbrand

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

N2NNU si privata !!

Mesajde YO3DLL » Joi Noi 17, 2011 6:18 pm

n2nnu scrie:
Domnule Dr. ing. LINGVAY . As dori, daca timpul va permite, sa continuam acesta discutie in privata.



Buna seara,

Daaa , desigur ca documentul te astepta numai pe tine draga Alex si trebuie sa-ti spun ca suntem toti foarte impresionati de " intunecatul tunel al cercetarii tale ", format din " sute de intrebari fara raspuns " incat am cazut deja pe spate cu totii :lol: ....
Nu am sa stau acum sa calific deosebitul extaz si stare de excitare exprimata de tine pe subiectul acesta atat de " radioamatoricesc " ca facerea lumii , doar as vrea sa-ti atrag atentia la folosirea scrisa a limbii romane pe care se vede ca ai uitat-o de ceva vreme ...

Mai mult ca toate , cred ca nu este totusi cazul sa aveti o discutie in " privata " cu Iosif , acolo poti discuta numai tu, cel mult singur !! :lol:

Inalta mea consideratiune pentru Dr. ing. LINGVAY Iosif YO5AVN, un om de stiinta si radioamator exceptional .
Liviu - YO3DLL
73 de YO3DLL - Liviu

yo5fmt
Mesaje: 138
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: YO5AVN. Un Margaritar!

Mesajde yo5fmt » Joi Noi 17, 2011 6:22 pm

Domnule mare cercetator...poate faci o vizita pe la Dex online daca de pe raft iti lipseste acest dictionar. Pe la noi, mai ales pe la tara omul se duce "in privata" sa faca cu totul altceva decat sa discute.
Succes la cercetari in privata (ca tot va place sa mestecati in ...) :lol:

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Privata lui n2nnu

Mesajde yo9fmp » Joi Noi 17, 2011 6:23 pm

Salutare Liviu!
Omului (n2nnu)trebuie sa-i explicam sensul cuvantului romanesc privata.
Adica closet,latrina.
Un loc bun pentru a avea loc conversatii :lol: :lol: :lol: specifice lui n2nnu
Private messages este altceva.

Cu bine,
Marian

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: YO5AVN. Un Margaritar!

Mesajde YO5AVN » Dum Noi 20, 2011 1:40 pm

Buna ziua,
Multumesc de aprecieri.
Intrebarile Dvs. sunt pertinente (ma rog, cu micile problele de exprimare - pe care vad ca unii tin sa "calareasca" excesiv) si de mare profunzime.
Partial gasiti raspuns la ele, direct in engleza, in articolele:
1) Iosif LINGVAY, Andreea VOINA, Carmen LINGVAY, Carmen MATEESCU, The impact of the electromagnetic pollution of the environment on the complex build-up media, Revue Roumaine des Sciences Techniques série Électrotechnique et Énergétique, Tome 53, 2008, No 2bis, Avril-Juin, ISSN 0035-4066, pp.95-112.
2)Iosif LINGVAY, Carmen LINGVAY, Andreea VOINA, Impact of the anthropic electromagnetic fields on electrochemical reactions from the biosphere, Revue Roumaine des Sciences Techniques série Électrotechnique et Énergétique, Tome 53, 2008, No 2bis, Avril-Juin, ISSN 0035-4066, pp.85-94.
Pentru detalii puteti sa ma contactati la iosiflingvay@yahoo.com sau lingvay@icpe-ca.ro
73&GL,
YO5AVN

n2nnu

Re: YO5AVN. Un Margaritar!

Mesajde n2nnu » Lun Noi 21, 2011 6:18 pm

Multumesc pentru raspuns si pentru pointere. Cred ca acele doua documente vor fi o lectura extrem de instructiva. Asteptati-va la o avalanse de intrebari.
Imi cer iertare pentru greselile de ortografie. Aici in State se spune ca inginerii nu stiu sa scrie :) Cred ca de vina este si putin faptul ca am avut at de putin contact cu Romania in ultimi 40 de ani. Pot aproape spune ca motivul principal de a participa in cele citeva forum Romanesti este numai dorinta de a nu uita si putinul pe care-l stiu inca :)

Cu stima, Alexander Sandbrand


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori