O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO5PBG
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mar 22, 2011 7:19 pm
Contact:

O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde YO5PBG » Joi Feb 02, 2012 11:34 pm

Stimati colegi, va propun spre examinare propunerea de infiintare a unei noi structuri nationale capabila sa aduca tot ce e mai bun ca sa nu fie rau in radioamatorismul romanesc: Asociatia Radioamatorilor Impingatori de Vagoane (A.R.I.V.).
Scopul nostru este sa adunam exclusiv in grup: SuperElite supersexy, super-educate, super-curate si super-elegante si in mod evident NU ciurucuri de la ARER sau ARERR, SRR si FRR, dar mai ales fara membrii ai Federatiei Romane de Rugby!
Initial am avut aceeasi idee ca si YO3HJV. Aceea de a creea Asociatia Radioamatorilor Romani de Emisie Receptie, dar cu stupoare am descoperit ca aceasta denumire este incredibil de redundanta si acceptabila doar pentru neradioamatori, agramati sau pentru acei multi radioamatori care nu au habar despre definitia activitatii de radioamator.
Apoi am vrut sa creez Asociatia Radioamatorilor Romani si spre stupoarea mea am descoperit ca nu pot inscrie o asemenea denumire pentru ca deja exista SRR. Desi SRR s-a putut infiinta in timp ce deja exista o alta denumire similara ca FRR.
N-am reusit sa inscriu in Registrul denumirilor de ascociatii nici ARSB – Asociatia Radioamatorilor de Stand-By.
In final am decis sa inscriu Asociatia Radioamatorilor Impingatori de Vagoane. Si am reusit, pentru ca sunt genial!
M-am gandit apoi ca, radioamatorii fiind oameni de bun simt, voi putea atrage in acest “business” orice pasionat de undele radio. Dar citind acest minunat comentariu revelator (vezi mai jos) am hotarat sa creez o organizatie de nisa cu cel mult 5 membri, cu 4 sefi ai structurii si un membru cotizant de preferinta Gigi Becali pentru ca-si va permite sa plateasca cel putin superelegant de mult, iar pe intuneric corespunde pe deplin aspiratiilor Asociatiei
Iata comentariul revelator, iar mai apoi cateva dintre obiectivele Asociatiei Radioamatorilor Impingatori de Vagoane:

"Re: A.R.E.R.
de yo6mt » Mie Feb 01, 2012 7:30 pm
ARER sa fie o asociatie de elita iar ciurucurile sa ramana la FRR ca acolo este permis orice.Sanctiunilese refera in special la altceva.
Obiectivele ARER:
2.Mentinerea curata a spectruluidestinat serviciului de amator.
Se realizeaza prin:
-monitorizarea radio;
-incurajarea lucrului cu puteri reduse si QRP;
-sanctionarea abaterilor produse de membrii ARER; -------- VEZI CE INTELIGENT E CLARIFICATA SITUATIA LA PUNCTUL URMATOR :-))
-sesizarea ANCOM, IARU, ITU pentru incalcarile produse de alte servicii sau de radioamatori nemembrii ARER;
73 de YO6MT”[/b]

Asadar ca urmare a postarii acestor geniale obiective m-am gandit mult daca ar fi corect sa sanctionez doar abaterile membrilor A.R.I.V. si pana la urma mintea mea perversa a gandit un plan substantial mai genial!

Asociatia Radioamatorilor Impingatori de Vagoane va avea in statut puncte ca:
sanctionarea tuturor membrilor care scuipa peste spectru cu flegma de calitate inferioara.
Sanctionarea brutala prin violenta phisica si fizica a tuturor femeilor cu exceptia mamei lui Napoleon! Inclusiv a tuturor nemembrilor Asociatiei, indiferent de sex si pozitie.
Sesizarea ITU, MILF, FCC, PDL, USL si UTC pentru incalcarile produse de alte servicii sau de radioamatori nemembrii A.R.I.V. Deci cu exceptia membrilor nostri....
incurajatul lucrului cu puteri reduse – adica QRP ca sa ne exprimam radioamatoriceste.... dar si a lucrului QRP ca sa fim si noi redundanti ca mai sus...
- monitorizarea radio cu ajutorul agentilor operativi racolati din cadrul altor structuri concurente (FRR, ARER[R], SRR)

yo4hhp
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iun 27, 2011 6:25 pm
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde yo4hhp » Vin Feb 03, 2012 12:27 am

Frumos!!! (aplause) :)

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde yo3hjv » Vin Feb 03, 2012 1:31 am

YO5PBG scrie:
Initial am avut aceeasi idee ca si YO3HJV. Aceea de a creea Asociatia Radioamatorilor Romani de Emisie Receptie,

Pai, probabil ca ai avut-o inaintea mea!
Ideea ARERR nu imi apartine... E veche si au avut-o altii. Doar ca era prea multa vorba si am zis sa le dau o mana de ajutor.
Cu "agentii", imi pare rau, costa sa ti-i imprumut si nu cred c vor sa impinga vagoane! :)
Poate doar daca faci ARTV, a "trgatorilor' de vagoane mai discutam! :lol:


73 de Adrian, yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo5ohz
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mar 10, 2011 9:08 am
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde yo5ohz » Vin Feb 03, 2012 7:59 am

ARTV sa-i fie numele.....denumirea alta: Asociatia Radioamatorilor Tragatori de Vodka. ;)
sa vezi atunci traseism radiomatoricesc la ARTV de la FRR..... sunt destui in cadrul FRR.
73! de YO5OHZ - Claudiu

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde yo2loj » Vin Feb 03, 2012 8:24 am

Propunere de imn:

Sa-mpingem vagoane, sa-mpingem imprejur,
Si cu-i nu-i place sa ne pupe drept in ...

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde yo3jx » Vin Feb 03, 2012 9:09 am

Nu e bine. Timpul trece si ai nostri se tin de glume. Simpatice dealtfel. :roll:

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde YO9CHO » Vin Feb 03, 2012 10:39 am

ARIV, intr-adevar o propunere serioasa, pentru o situatie critica.Ma bucur ca democratia este in floareare si spiritul adevarat romanesc, gaseste solutii novatoare.Sa nu uitam de capra vecinului , care a dreaq capra e dirijata de celebrul cantec de rasunet mondial "tza,tza,tza, capritza , tza!". YO5 pare a avea reprezentanti de fruncea badie! Da ....nu toti....in fine :(
Ma bucur ca multi "sportivi" critica FRR si fac intelepte propuneri de creatie de alternative.Abia astept , la anul ce vine sa vad situatia de pe teren.Tot 15km de autostrada?
Ala "batranu" intoxicat cu plumb pe vremuri , facu fo 200km de autostrada (bune, rele...da misca mashinutele pe ele).Tineretu' ramane la 15km?
Cu mandrie radioamatoriceasca, salut ultima propunere si aderentii ei.
:lol:
Sincer ma asteptam la altceva....da daca nu e de unde....vorba aia , "mari succesuri ca unii nu vrea sa vorbeste cu noi"
:mrgreen:
Important este ca noi suntem aicea de 2000 de ani! :idea:

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde yo7ilv » Vin Feb 03, 2012 11:01 am

@
tara arde si baba se pieptena!!! asa e la noi la romani cu " HAZUL SI NECAZUL" ,si asta e unul din castigurile democratiei, ne inscriem in ce asociatie(sau partid :lol: ) vrem si daca nu ne place niciunde - ne facem noi partidul nostru!
nimic rau in asta , fiecare , unde se regaseste , acolo se inscrie!!!cine vrea in ARERR, cine vrea in FRR, cine vrea in ARIV , fiecare cu falitii lui! cred ca e cazul sa trecem si la lucruri serioase , cine vrea o noua asociatie , propun pt. inceput sa purtam corespondenta pe e-mail , deoarece pe forum , deocamdata lumea are alte preocupari!!deci cine se incumeta , (si cam stim), sa incercam sa materializam ideea !!
In rest , numai de bine!!!
73!!!(de pahare)

Avatar utilizator
yo5ohz
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mar 10, 2011 9:08 am
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde yo5ohz » Vin Feb 03, 2012 11:30 am

YO9CHO scrie:Ma bucur ca multi "sportivi" critica FRR si fac intelepte propuneri de creatie de alternative.

Unii mai au si rezultate sportive si incearca sa tine aprinsa flacara radioamatorismului infiintand, dupa posibilitati din bani personali, cate un radioclub in timp ce altele se desfiinteaza.
http://radio.ubm.ro/Rezultate/Activitate_sportiva.html
Partea cu sportul la FRR a murit cand au inceput furturile ca si codru, sub obladuirea institutiei amintite. Poate asta e o cauza posibila a retragerii unor sportivi, sau neafilierea unor radiocluburi. Ar fi de gandit....
73 de YO5OHZ - Claudiu

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: O noua asociatie de radioamatori: A.R.I.V.

Mesajde yo3luo » Vin Feb 03, 2012 12:04 pm

Ninge!


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori