Modem Huawei DigiNet

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo2lxb
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:27 am
Contact:

Modem Huawei DigiNet

Mesajde yo2lxb » Lun Iul 26, 2010 7:33 pm

Seara buna tuturor.Am intrat de mult in posesia ravnitului modem de internet mobil DigiNet,dar spre surprinderea mea doar azi dimineata am incercat rularea programului Echolink prin acesta.Am ramas surprins ca lansez programul, se incarca lista cu noduri,useri,repetoare,linkuri...etc etc dar nu pot sa ma conectez la nici unul din lista.Cred ca se intampla acelasi lucru ca si cu routerul TPLink care il am acasa,adica trebuie deblocate porturile necesare.La router a fost relativ simplu ca am avut acces in meniul lui la config.Acum vine intrebarea de rutina.Hi
Stie cumva cineva sau a mai facut acest lucru cineva dintre dumneavoastra?Rog un ajutor cu vreo idee sau vreo sugestie.
PS:Am sa-i sun si pe cei de la RDS&RCS la relatii cu clientii dar mare speranta nu-mi pun in ei :lol: .
73!de Andy-YO2LXB/Resita

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde yo2lsp » Lun Iul 26, 2010 9:03 pm

Salut,

Aceasi problema am avut cu net-ul de la Vodafone. Providerul are respectivele porturi inchise. Dupa multe tentative, am gasit pe cineva la ei la suportul tehnic, care pentru mine (client cu nr....) au fost deschise respectivele porturi. Deci singura sansa e RDS-ul...
Succes!

73!
YO2LSP, Emi.

yo2lxb
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:27 am
Contact:

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde yo2lxb » Mar Iul 27, 2010 1:39 am

Da ok Emi.Am sunat in seara asta la ei,si de la un nr de telefon relatii cu clientii, am fost indrumat la urmatoarele inca 4 numere dar la care nimeni nu a putut sa-mi dea relatii despre porturile TCP/UDP care trebuiesc deblocate.Culmea unul dintre ei m-a intrebat de ce ma intereseaza aceste porturi ca sunt primul care solicit treaba asta la RDS&RCS(De cand este angajat el, nu a sunat nimeni cu problema asta).
Alt raspuns la alt serviciu tehnic a fost ca aceste porturi sunt deblocate.Stickurile DigiNet nu au nici un port blocat din livrare catre posesor.
Concluzia pe care o trag eu este ca cei de acolo habar nu au cei aia TCP...UDP...Porturi 5198/5199/5200...Hi."Oare la ce ai trebuie lu asta porturile alea?"
Am ramas in impas mai ales ca nici nu asi dau interesul sa te rezolve....in cel mai fericit caz acesta a fost ultimul raspuns....VA CREDEM DAR DACA NU PUTETI SA-L FOLOSITI IN SCOPUL PROPUS INCERCATI SA IL DATI INAPOI LA PUNCTUL DE VANZARE....de unde l-ati ridicat....bla..bla..bla...
Tnx info 73!Andy/Resita

yo3iew
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iul 27, 2010 2:01 am
Contact:

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde yo3iew » Mar Iul 27, 2010 2:04 am

Stati linistiti cu DigiNetul 3g, n-au nici un interes sa lase upload calumea :) Am fost cu un modem la mare unde mergea oki la download dar la upload nu puteam face nimic. Mai usor am luat net wireless la o liniuta de la hotelul vecin si a mers mult mai repede :) E ieftin dar ca utilitate e destul de mica.

Veteran
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:35 pm
Contact:

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde Veteran » Mar Iul 27, 2010 8:33 am

yo2lxb scrie:...
Alt raspuns la alt serviciu tehnic a fost ca aceste porturi sunt deblocate.Stickurile DigiNet nu au nici un port blocat din livrare catre posesor.
Concluzia pe care o trag eu este ca cei de acolo habar nu au cei aia TCP...UDP...Porturi 5198/5199/5200...Hi."Oare la ce ai trebuie lu asta porturile alea?"
...


Draga prietene raspunsul primit este corect.
Nici stickurile de DigiNet nici cele de Vodafone nu au porturile 5198-5200 blocate.
De fapt cum ai si spus poti sa instalezi normal programul, lucru care arata ca portul 5200 este deschis. (poti rula din menu TOOLS/FIREWALL acea optiune care iti arata ca porturile inchise sunt doar cele UDP 5198-5199).
Nu ai spus ce sistem de operare folosesti.
Problema ta acolo este. Acolo sunt blocate porturile.
Solutia deblocarii o gasesti aici: http://www.echolink.org/firewall_solutions.htm
Pentru a te convinge incearca sa te conectezi printr-o conexiune Romtelecom sau UPC si o sa vezi ca patesti acelas lucru.
Normal la prima instalarea a programului ar fi trebuit sa primesti un mesaj ca acele porturi sunt inchise de catre sistem si sa te intrebe daca vrei sa fie deblocate. Banuiesc ca nu ai dat la vremea respectiva click pe "unblock" si ...porturille 5198 si 5199 au ramas blocate.
Blocarea poate interveni si daca folosesti un firewall sau un antivirus cu firewall.
Sunt convins ca vei reusi sa-ti deblochezi acele porturi dupa ce vei citi cu atentie link-ul indicat.
Sa auzim de bine.
73's de veteran

ps personal am folosit un stick Vodafone timp de un an, fara probleme in ceea ce priveste echolinkul (dwn/up 2M/512k cu win xp-sp2 )

yo6aji

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde yo6aji » Mar Iul 27, 2010 9:14 am

Va salut
In districtul yo6 am fost abonat la RDS&RCS terestru si programul Echolink a functionat fara probleme deosebite. O data cu mutarea in districtul yo5 a trebuit sa aleg Romtelecom si ClickNET
RDS neavand semnal in zona unde ne-am mutat. Si Echolinckul semnala ca nu am porturile 5198 si 5199 active si nu ma puteam conecta cu nimeni. Clicknet mi-a comunicat ca ei nu au nici un port blocat si ca problema e in setarile mele. Cum singur nu am rezolvat setarile necesare la sugetia lui yo2uh am ales varianta oferita de programul Echolink: dupa rularea programului se alege TOOLS, apoi SETUP, si infine PROXY. Se alege single user --> choose PUBLIC PROXY si din REFRESHLIST se alege unul care sa fie activ, din 2-3 incercari am gasit unul si am confirmat cu OK. Si astfel m-am putut conecta prin ECHOLINK.
La reauzire si pe Echolink!
73 de yo6aji

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde ham-radio » Mie Iul 28, 2010 3:49 pm

Salutare !

Stimati colegi,

pe meleagurile noastre,
ai nostrii ISP-isti ( iubiti sau nu )
de cand cu broadbad-ul,
NU practica Blocarea porturilor,
aceasta fiind o practica de domeniul trecutului,
sau extrem de rar intalnita in prezent
poate chiar deloc,
dar posibil in viitor
pt. programe tip DC+ sau torenti,
pt. a nu mai face descarcari
in dauna celor cu drepturi de autor,
metoda care in strainatate se aplica in prezent,
deci mai bine la noi, decat la ei !

Da, Ecolink-ul va functiona foarte bine - cu porturile respective
pe PC - ul nostru folosind orice conexiune directa cu internetul,
de la orice ISP-ist - fara nici o modificare de setari la oarece.
Dar,
Fiind nevoiti ( dorit sau nedorit ) sa lucram in SPATELE unui ROUTER,
oricare ar fi acela, de orice fel sau marca
repet - indiferent de ISP-ul exisstent -
Acesta are NU are Porturile deschise - Asa este IMPLICIT,
motiv si de securitate IT
deci trebuie sa " Deschidem Portile " - Porturile respective
Realizam acest lucru, accesand meniul routerului,
si cautam FORWARDING PORT - Bifam / Completam
cu ce avem nevoie - porturile Echolink
si Completam si cu IP-ul PC-ului - alocat de DCHP sau fix, etc.
cel Furnizat de Router ! se citeste cu click dreapta pe monitoarele mici,
din task bar - ce ne arta conexiunea, apoi la Suport, regasim iP-ul alocat.
salvam setarea,
astfel traficul Echolink va functiona reciproc si va fi dirijat la clientul IP respectiv.
Solutia cu Proxy este o alternativa, dar temporara si mai complicata.

in cazul semnalat, ca nu mai merge pe modem USB - desi anterior functiona corect pe router,
explicatia este aceea ca modemul a alocat un alt IP - de catre DHCP - automat si diferit de cel anterior, situatie care se intalneste si atunci cand un router pierdere alimentarea cu energie electrica, insa la revenire - ne poate aloca alt IP din clasa sa de IP-uri, posibil sa fie diferit de ce existase anterior, de aceea trebuie salvate setarile, iar acolo unde avem un dispozitiv nou, urmarite setarile de Forward, pe IP-ul dorit.

Succes si Bafta !

yo2lxb
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:27 am
Contact:

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde yo2lxb » Joi Iul 29, 2010 2:47 pm

Da asa este,aveti dreptate.Am rezolvat-o marti dar nu am mai intrat pe forum din lipsa de timp.Multumesc tuturor care au postat si m-au ajutat cu informatii.Din punctul meu de vedere consider subiectul inchis.Inca odata multumirile de rigoare.73!de Andy

Veteran
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:35 pm
Contact:

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde Veteran » Joi Iul 29, 2010 5:16 pm

Cu placere.Sa fii sanatos.

73's de veteran

YO8RHQ
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 28, 2011 8:28 pm
Contact:

Re: Modem Huawei DigiNet

Mesajde YO8RHQ » Vin Oct 05, 2012 7:41 pm

Cum ai rezolvat? Am o problema similara, insa cu un Perseus, functioneaza receptia prin routerul wireless, dar prin stick-ul usb, nicicum.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori