instrument de masura

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo12647cv
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 20, 2010 6:22 pm
Contact:

instrument de masura

Mesajde yo12647cv » Vin Aug 20, 2010 6:46 pm

Buna tuturor.
Va cer ajutorul unui radioamator care m-ar putea ajuta in repararea unui instrument digital de tip MAXWELL MX-25304 care intre timp mi-a devenit mina dreapta.Daca cineva ma-rputea ajuta cu schema aparatului cu experienta de depanare ,sau cu un nr de tel. a unui servis mai aproape de Sfintu Gheorghe de ex.Brasov de unde a-si primii niste informatii.Multumesc tuturor care ma ajuta.

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: instrument de masura

Mesajde YO6OMD » Sâm Aug 21, 2010 8:24 pm

Cu schema aparatului mai greu, cauta pe site-urile rusesti poate ai noroc.
Depinde cat de grav este defect aparatul, problema este lipsa pieselor de schimb.
Daca esti obisnuit cu aparatul, cel mai convenabil este sa cumperi unul nou, acelasi model.
Aparatele de masura se repara la atelierele metrologice, deoarece doar acestea au aparatura de masura mai buna care poate sa etaloneze corect aparatul reparat.
Insa este posibil ca valoarea pieselor si a manoperei sa depaseasca cu mult valoarea unui aparat nou.
Poti incerca aici: http://www.arc.ro/index.html

PS. rezistentele folosite in aparatele de masura au toleranta de 0,5% la 0.1%

yo12647cv
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 20, 2010 6:22 pm
Contact:

Re: instrument de masura

Mesajde yo12647cv » Joi Aug 26, 2010 10:02 am

Mersi ptr. ajutor dar acest servis nu ma poate ajuta.Astept alte propuneri.Cu stima Denes.

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: instrument de masura

Mesajde YO6OMD » Joi Aug 26, 2010 7:21 pm

Mai este si Laboratorul de Metrologie in Brasov, insa acolo se repara doar aparate de masura analogice.
Pana la urma, vezi ce tip de integrate foloseste aparatul de masura.
Daca gasesti pe undeva sa le poti comanda, este ok, daca nu, cumpara altul nou.
Aparatele astea digitale folosesc circuite integrate specializate si doar cateva componente uzuale pe langa ele.
Trebuie sa intelegi ca acum suntem intr-o societate capitalista, unde este mai rentabil sa cumperi un produs nou decat sa repari unul vechi.
Eventual poti repara ceva aparate de radio sau tv contracost de valoarea aparatului pentru a se amortiza.Asa te costa doar cateva ore de munca pentru a cumpara un aparat de masura nou sa-l inlocuiesti pe cel vechi.


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori