Radioamatorii si situatiile de urgenta

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
yo3hjv

Re: Radioamatorii si situatiile de urgenta

Mesajde yo3hjv » Mie Apr 17, 2019 10:43 am

Multumim!
Am avut cateva obiective dar cele mai importante au fost:
1. Adaptarea si testarea tehnologiei DMR ca solutie pentru Emcomm;
2. Compatibilitatea RVSU cu organizatiile participante.
3. Testarea solutiilor de link in 5 GHz si a intranetului.

Toate au fost de succes, in special primul punct. Ne-a ajutat sa simplificam activitatile de logare a traficului intrucat serverul a facut inregistrarea automat; la un moment dat am avut o contestare a transmiterii informatiilor si s-a rezolvat "dand banda inapoi" la finalul zilei :-)

S-a intamplat si ceea ce tot anticipam: sistemul TETRA a avut de suferit si una din misiuni, despre care noi am crezut ca face parte din exercitiu a fost, de fapt, una reala. A fost oprita inainte de a mobiliza resursele deoarece s-a rezolvat insa faptul ca ni s-a cerut si aveam capacitatea de a o rezolva a contat.

Partea militara nu a acceptat prezenta noastra in ceea ce stabilisem ca exercitiu "in sandbox" la Munchen cu planificatorii de operatiuni dar si asa, am aratat ca suntem o alternativa reala in astfel de situatii.

Un singur regret bifam la final: nu am luat gratarul cu noi...
Fişiere ataşate
20190412_121503.jpg
20190411_200839.jpg
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv

Exercitiu in Caras Severin si Hunedoara

Mesajde yo3hjv » Mie Iul 17, 2019 8:10 pm

Dragi prieteni radioamatori, va anunt ca, in baza protocolului incheiat cu DSU, radioamatorii YO sunt solicitati sa participe la un exercitiu cu tematica "incendiu padure" intre 23-27 septembrie.
Exercitiul se va desfasura in doua zone distincte din jud. Caras-Severin si jud. Hunedoara, in zona lacului Poiana Marului si a lacului Cincis.
Misiunile in teren vor include asigurarea radiocomunicatiilor si localizarii pentru:
-cercetare zona cu focare de incendiu; localizare si marcare pe harta centralizatoare;
-cercetare zona cu persoane surprinse de dezastru; marcare locatie, ghidare echipe recuperare;
-localizare aeronava prabusita dupa baliza ELT/EPIRB prin triangulatie radio;
-alte misiuni specifice.
Vom utiliza DMR (voce si pozitie GPS) cu statie Net Control pentru fiecare din cele doua zone de exercitiu.
Pentru participarea la actiune este necesar echipament pentru trasee montane si pentru conditiile climaterice specifice (bocanci, imbracaminte impermeabila) precum si busola magnetica standard.
RVSU va pune la dispozitia participantilor echipamentul radio necesar, inclusiv sistemele repetor.
In cazul in care exista radioamatori care doresc sa participe ori pentru detalii suplimentare, ii rog sa trimita pana cel mai tarziu pe 25 iulie 2019, ora 20:00 un e-mail la yo3hjv@rvsu.ro si/sau yo3ixw@rvsu.ro.
Detalii se pot solicita si pe pagina de FB a RVSU: https://www.facebook.com/RVSU.RO/
YO3HJV

PS
De data asta cred ca luam cu noi un gratar...

YO4SI

Mesajde YO4SI » Sâm Iul 20, 2019 12:33 am

Dragi prieteni radioamatori ! Fac un apel la dumneavoastra, membri sau nemembri ai echipelor pentru situatiile de urgenta. Sa ne straduim sa invatam sa dam primul ajutor unei persoane prabusita la pamant. Pana soseste echipa de salvare, persoana poate sa-si piarda viata. Deci sa vedem : Respira ? Are rana cu hemoragie externa ? Are fracturi ? Sa incercam sa comunicam cu victima. Sa invatam sa facem respiratie artificiala. Sa invatam sa oprim o hemoragie. Sa invatam sa manevram victima daca are fractura. Nu pot sa dau linkuri pentru asta. Noi am invatat cand eram activi, in instructajele lunare. Mi-a fost de folos. Am salvat o fetita a unei vecine care a intrat cu ea in brate urland ca-i moare fetita. Avea peste 40 de grade si nu ma respiara. Avea doar convulsii. I-am bagat antebratul sub umeri, i s-a deschis gurita si am suflat usor, buzele mele pe buzele ei. Fetita a inceput sa soarba aerul insuflat, m-a prins cu manutele de dupa gat si s-a relaxat, respirand singura. A doua oara mi-am salvat singur viata, cand cu piciorul aproape retezat, am vazut vuind sangele. Am strans deasupra genunchiului si am cerut sa ma lege careva gen garou. Anul acesta, pe 26 martie, mergand la intalnirea de marti cu radioamatorii, m-am impiedicat si am vrut sa evit caderea prin sprint ca un atlet din blocstarturi. Am uitat ca la toamna fac 78 de ani. M-am prabusit. Pentru prima data in viata nu m-am putut ridica. M-a ajutat un tip. Priceput. In final el m-a apucat de mana dreapta si sotia lui de stanga. Am scos un urlet de durere. Aveam fractura. A venit Salvarea. Diagnostic: fractura cu deplasare col chirurgical humerus stang. Pansament Dessault si apoi orteza. Poza am facut-o dupa radiografia la o luna si jumatate. Nici nu stiti ce fericire este sa te poti spala pe fata cu ambele maini ! 73s! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
Laolunasijumatate.jpg
Cand esti prea increzut, se intampla !
Laolunasijumatate.jpg (81.61 KiB) Vizualizat de 394 ori

yo3hjv

Mesajde yo3hjv » Sâm Iul 20, 2019 11:18 am

De acord!
Notiuni de prim-ajutor ar trebui sa avem cu totii.
Am facut in scoala dar asta era acum 40 de ani, astazi Crucea Rosie (si nu numai) a initiat astfel de programe in scoli.
Sanatate sa aveti!
73 de Adrian yo3hjv

Înapoi la “Evenimente”