Un nou repetor uhf

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
yo2lhd
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:43 pm
Contact:

Un nou repetor uhf

Mesajde yo2lhd » Lun Noi 08, 2010 8:35 am

Un nou repetor uhf a fost montat in zona Virtop Arieseni la 1700m altitudine.Deschidere excelenta spre yo5,yo6,yo2 ,Ha si cine mai stie!
Impresii???
Frecventa 439.300 cu shift -7,6.

YO5PJH
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Un nou repetor uhf

Mesajde YO5PJH » Lun Noi 08, 2010 4:22 pm

Din testele efectuate in KN16SB cu o antena sirio 270ln pe bloc, nu am reusit sa deschid sau sa aud repetorul.
Un amic il deschide cu un yagi dar la limita.
YO5PJH

yo2lhd
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:43 pm
Contact:

Re: Un nou repetor uhf

Mesajde yo2lhd » Mie Noi 10, 2010 8:37 pm

Pentru Iuliutz,
Alba Iulia ii in zona de umbra radio,din pacate!Muntii Trascaului sint foarte aproape de voi!Mai incercati cu antene directive!
73!Marius

yo2lor
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 05, 2012 8:03 pm
Contact:

Re: Un nou repetor uhf

Mesajde yo2lor » Dum Ian 26, 2014 9:43 am

Buna ziua,

In urma evenimentului nefericit cu accidentul aviatic din Apuseni, nu putem sa nu ne gandim la utilitatea repetoarelor in cazuri de urgenta, in special in locuri cu acoperire GSM deficitara.
Din pacate, de mai bine de un an de zile acest repetor YO2L nu mai poate fi accesat de la distante mai mari, avand mult reduse sesibilitatea si puterea. As dori sa intreb daca stie cineva daca acest lucru a fost facut intentionat pentru a restrange aria de acolerire, din motive de interferete probabil, sau este vorba de o degradare in timp a performantelor din motive tehnice ...
Dupa instalare foarte mult timp am putut sa-l accesez chiar din Timisoara in conditii de mediu urban, folosind o statie portabila cu antena proprie cu numai 0.5W.
Cine administreaza repetorul? Poate putem da o mana de ajutor.

'73 de YO2LOR
Ciprian


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori