Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
Avatar utilizator
YO2MBA
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 3:13 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este...

Mesajde YO2MBA » Lun Ian 02, 2012 4:28 am

Trist început are acest an...

YO2LGV
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 7:37 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO2LGV » Lun Ian 02, 2012 8:29 am

Cu toata compasiunea, suntem cu sufletul alaturi de familie si regretam nespus de mult, trecerea în nefiinta a celui ce a fost
ing.CIOBANITA VASILE YO3APG, pilon al radioamatorismului din YO si un OM de-o inalta omenie! Draga VASILE, vei trai vesnic în memoria noastra! Odihneste-te în pace!
Sincere condoleante din partea colectivului de radioamatori de la Radiocluburile din Arad, ADMIRA, YO2KBQ si Top Security Service, YO2KBK ,
DUMNEZEU SA-L IERTE !
Carol Milotai YO2LGV

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo3jx » Lun Ian 02, 2012 9:02 am

Cu adanca tristete am trimis incredibilul mesaj prietenilor radioamatori din lista mea de mail, inclusiv lui Liviu YO3DLL. Liviu draga, nu obisnuiesc sa glumesc cu sentimentele oamenilor, informatia mi-a fost comunicata telefonic de Dl. Vasile Capraru YO3AAJ poate cel mai serios om ce l-am cunoscut, dansul l-a vizitat pe Vasile cu mai putin de o ora inainte de tragicul eveniment.
Din pacate Vasile era incoerent, sarmanul. Personal l-am vizitat pe 23 decembrie in jurul pranzului, nu am stat mult, era dupa a doua interventie chirurgicala si foarte slabit. Din scurta conversatie voi reda cat pot de exact ce a spus prietenul nostru... Danut, ma bucur ca ai venit....(am dat mana, reusea sa ridice palma putin)...ma privea din cand in cand, am incercat sa-l incurajez, sa-i sugerez sa se ocupe de revista de acasa, cu un laptop, m-am oferit sa ma ocup personal de treburile ce presupun efort, deplasari...Vasile m-a intrerupt, a spus...Zait nu e o alegere prea buna... apoi Vasile mi-a spus ca "..am muncit foarte mult, am pregatit bugetul si activitatile pentru la anul...(2012)...Eu voi reduce motoarele...vorbim dupa 1 ianuarie...
Am incercat sa-l incurajez.... din pacate a spus de doua ori ...Imi e rau...Imi e rau... a intins din nou palma pentru ramas bun....am informat asistentele...asta a fost tot.

Stiu demult ca Vasile nu se simtea bine, dar nu a spus niciodata de ce, acuza o oboseala si...lipsa de bani. Acum inteleg ca glumea apropo de problema dentara dar ere o consecinta a cruntei boli ce se declansase. Acum imi explic de ce nu refuza un paharel de vin, nu se putea odihni, nu insist dar cei ce stiu mai mult despre dureri cauzate de neoplasm inteleg. Deobicei dupa intalnirea de marti de la club il conduceam acasa pe jos, am aflat multe despre preocuparile sale nemarturisite oficial. Il bucurau relizarile in competitii ale radioamatorilor nostri, desi FRR fiind de drept privat nu avea finantari asigurate, facea ceea ce numai el stia sa asigure deplasarile echipelor la competitii, chiar in ..ultima clipa dar reusea. Deobicei la greu era lasat singur...facea eforturi de convingere a unor prezumtivi sponsori "inrosind" telefonul mobil. Acum circa un an in urma, imi marturisea ca e in cautare a unei persoane pe care sa o pregateasca pentru continuarea stafetei. Isi dorea sa treaca la pensie, putin stiu ca in ultimile 4 luni nu mai reusea sa-si asigure salariul de secretar general. Cel putin asa mi-a spus, sa fiu iertat daca actele arata altceva. In aceste conditii e foarte greu ca cineva la "inceput de drum" sa aceepte munca nenormata specifica postului de secretar general. Spun munca nenormata pentru ca la randul meu am fost activist candva in miscarea radioamatoriceasca, primul sef de radioclubclub municipal Bucuresti. Totusi noi trebuie sa mergem inainte, TREBUIE.

ER1BF
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 22, 2011 7:59 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde ER1BF » Lun Ian 02, 2012 11:01 am

Trista veste a venit din Tara. Am ramas socat, nu pot crede... A plecat un bun prieten si un OM deosebit. O personalitate notorie si un mare patriot.
Sincere condoliante familiei si Radioamatorilor Romani.

Domnul sa-l odihneasca in pace...

YO5BXI
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 17, 2011 5:58 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO5BXI » Lun Ian 02, 2012 11:42 am

Am pierdut un bun prieten.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

YO5BXI
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 17, 2011 5:58 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO5BXI » Lun Ian 02, 2012 11:54 am

...
Ultima oară modificat Lun Ian 02, 2012 12:00 pm de către YO5BXI, modificat 1 dată în total.

YO4AAC
Mesaje: 46
Membru din: Joi Iul 08, 2010 8:40 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO4AAC » Lun Ian 02, 2012 11:55 am

Pacat,mare pacat ca nu mai este printre noi.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

yo3dan
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 02, 2012 10:33 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo3dan » Lun Ian 02, 2012 12:02 pm

YO3APG - 2011.jpg
Vasile YO3APG la Friedrichshafen in iunie 2011.
YO3APG - 2011.jpg (124.97 KiB) Vizualizat de 6254 ori

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Vasile a fost un om de mare calibru, care a incercat din toata inima sa faca o diferenta pentru cei din jurul lui. Am foarte multe amintiri legate de el.
Cred ca l-am cunoscut prin 1983 intr-o zi de club la sediul YO3KAA pe vremea cand inca acesta functiona in Str. Dr. Staicovici. Dar, primele amintiri mai adanc intiparite sunt din vremea cand la fiecare sfarsit de saptamana se ducea cu membrii clubului Floarea de Colt in M-tii Piatra Craiului. Eu eram student si la fiecare saptamana ma duceam la parinti la Pitesti (eram pe atunci YO7DAN). "Sfarsit de saptamana" insemna pe atunci sambata dupa-amiaza si duminica, sambata fiind zi lucratoare. Ne intalneam in tren sambata la ducere si duminica seara la intoarcere. El si cei de la Floarea de Colt mergeau cu trenul pana la Campulung Muscel si de acolo continuau cu un autobuz. In tren tot timpul Vasile povestea. Stia foarte multe si era foarte sufletist. Pe atunci era inginer la Clinceni. Era inginer de radio.
Ca student am fost foarte activ de la YO3KWU (facultatea de electronica) operand echipamente homebrew si QRP. Vasile a vizitat radioclubul de mai multe ori si era foarte interesat de transceiverele intinse pe mesele de laborator, construite numai cu componente super uzuale acelor timpuri (BC107, BD135). Era un pasionat de radioamatorism.
Apoi parca in 1989 a inceput sa lucreze la FRR. FRR-ul avea sediul in P-ta Cosmonautilor (azi Lahovari) in aceiasi cladire cu ACR. In ziua cand a inceput Revolutia, eram cu Vasile si cu multi altii la un curs la Centrul de Perfectionare Sportiva la Stadionul National. Tin minte ca la cateva zile, dupa ce impuscaturile se mai domolisera, am facut o vizita la FRR. Vasile era acolo de permanenta si s-a bucurat sa ma vada. Si cat am stat de vorba, din 10 in 10 minute, iesea printr-o fereastra pe acoperisul cladirii sa vada daca se mai trage sau nu pe bulevardul Magheru, P-ta Romana, P-ta Universitatii. Era foarte ingrijorat,
Apoi Vasile a fost sufletul nenumaratelor activitati organizate pentru radioamatori. Simpozioanele Nationale YO, tabere scolare, dar in mod special Simpozioanele de Comunicatii Digitale din anii '90. Am nenumarate amintiri din perioada aceea.
Am fost tot timpul impresionat de felul cum ii trata, cum vorbea si ii sprijinea pe elevii sau pe copiii care erau interesati de radioamatorism.
Dar imaginea cea mai reprezentativa este aceea a unui om care alearga tot timpul sa rezolve cu corespondenta QSL-urilor, sa duca sau sa ia revista de la tipografie, sa faca rost de bani pentru diverse concursuri sau pentru existenta FRR, sa vorbeasca la telefon cu o mana si cu cealalta sa aranjeze un articol in pagina pentru numarul urmator al revistei, un om care e tot timpul in miscare si permanenta agitatie. Foarte multe dintre cat facea ii placeau. Si ii placea sa-i ajute pe oameni.
Noi avem o vorba: omul sfinteste locul! Asta a facut Vasile. A fost printre cei care care au avut o contributie majora la dezvoltarea miscarii radioamatoricesti din Romania. Federatia si radioamatorismul din YO o sa treaca prin vremuri grele (nu ca in ultimii ani ar fi fost foarte bune). O sa fie dificil de gasit cineva care sa continue ceea ce a facut Vasile.
Vreau sa-mi exprim din inima sincerele mele condoleante pentru famila Domnului Vasile Ciobanita. Dumnezue sa-l primeasca si sa-l odihneasca!

yo9igs
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:28 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo9igs » Lun Ian 02, 2012 12:36 pm

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Imagine

yo2bzv
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 28, 2011 9:48 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo2bzv » Lun Ian 02, 2012 1:00 pm

Buzias 2011 yo3apg.jpg
Buzias 2011 yo3apg.jpg (124.79 KiB) Vizualizat de 6201 ori
Vasile si radioamatorii, impreuna la prezidiu.
Din pacate cea din urma intalnire la Simpoziunul Buzias. 2011
Ultima oară modificat Lun Ian 02, 2012 1:20 pm de către yo2bzv, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori