Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
Avatar utilizator
yo3gjc
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 14, 2010 3:05 am
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo3gjc » Lun Ian 02, 2012 10:11 pm

A plecat prea repede, mai avea atatea de facut, era argint viu, nu statea o clipa locului, tot timpul era in goana. Pacat ca s-a dus. Spre aducere aminte atasez si eu o fotografie cu 3 generatii de radioamatori. Sa ne bucuram ca hobby-ul asta nu va muri.
Dumnezeu sa-l odihneasca
73 de VE3GNO/YO3GGJC Daniel
Fişiere ataşate
IMG_6369.JPG
IMG_6369.JPG (212.81 KiB) Vizualizat de 6220 ori

YO4REC
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 25, 2010 9:14 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO4REC » Lun Ian 02, 2012 10:23 pm

Imi amintesc de ultima intalnire cu Dn. Vasile de la Focsani. A insistat la radioamatorii din judetele invecinate, sa ne intalnim la sediul DJTS Focsani pentru a incerca sa relansam activitatea unui radioclub in oras. Este OMUL care a sprijinit mereu activitatea de radioclub. Mereu avea " UN GAND BUN PENTRU FIECARE " . Este o fraza care va ramane intiparita in memoria celor care l-au cunoscut cu adevarat. Este o mare pierdere pentru fiecare din radioamatorii YO.
In memoria Dn-lui Vasile trebuie sa continuam sa sprijinim ideea de a avea o federatie puternica si recunoscuta la nivel national prin activitati concrete.
Intradevar FRR se confunda deseori cu YO3APG. Speranta de a gasi o persoana care sa incerce macar sa inteleaga cum si in ce fel reusea Vasile sa mentina FRR pe un loc onorabil intre sporturile neolimpice, ramane un vis frumos, si greu realizabil.
Sincere condoleante din partea membrilor Radioclubului Galati - YO4KBJ. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

yo3fff
Mesaje: 272
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo3fff » Lun Ian 02, 2012 10:28 pm

Era toamna lui 1984. Copil fiind, am urmat cursul de radioamatori din strada dr. Staicovici unde instructor era Vasile Ciobanita. De la el am invatat telegrafie, radiotehnica si multe, multe lectii de viata. Primul meu aparat de radio a fost un receptor comercial, Mamaia...reparat cu multa bunavointa de Vasile. Examenul de clasa a III-a l-am luat la mai putin de 13 ani...tot cu ajutorul lui Vasile. Autorizatia de clasa a-III-a restrans am obtinut-o cu o vorba buna din partea lui Vasile. La "vulpi" am ajuns tot datorita lui Vasile. Mai tarziu, am intrat in bransa radioului...tot recomandat de Vasile. Tot Vasile m-a promovat in paginile revistei noastre. De fiecare data cand ne intalneam la radioclub, nu ezita sa ma prezinte celor mai in varsta ca "un mare campion"...
Un exemplu de bunatare si echilibru in lumea asta...si inainte de '89, dar mai ales dupa.
Un profesionist desavarsit in ale electronicii si telecomunicatiilor, a ales sa-si urmeze destinul dragostei pentru radio, indrumand amatorii ca noi. Multi s-au intrebat de ce nu si-a continuat cariera stiintifica (stralucita dealtfel). Sufletul si l-a dedicat pasiunii. A cautat sa mentina un echilibru in comunitatea de radioamatori, chiar daca pe unii i-a deranjat intr-un fel sau altul. Ii datoram longevitatea revistei Radioamatorul (actualmente Radiocomunicatii si Radioamatorism). Ii datoram unitatea FRR, a radioamatorilor din Romania, cu bunele si relele ei.
Sper ca cei care-i vor urma sa fie cel putin la fel de buni, ingaduitori si diplomati cu a fost Vasile.

Cu regret in suflet, o sa-mi lipseasca de fiecare data cand voi privi in trecut, cand voi merge la radioclub, cand voi deschide radioul.

Dumnezeu sa-l odihneasca si condoleante familiei.

Cristian Negru
YO3FFF

YO8CRZ
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 15, 2011 10:41 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO8CRZ » Lun Ian 02, 2012 10:47 pm

Trista veste acum la inceput de an. L-am cunoscut pe Vasile la simpozionele de la Snagov organizate de Institutul de Cercetari Electronice prin 1986. Dupa ce am expus lucrarea la simpozion a venit la mine si mi-a spus : « esti radioamator asa e ? »…ce pot sa mai spun… El m-a incurajat sa scriu din cand in cand pentru revista si tot el a fost cel care a m-a determinat sa scriu si cartea despre receptoare. Dumnezeu sa-l odihneasca.

YO9FIM
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 02, 2012 12:59 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde YO9FIM » Lun Ian 02, 2012 10:51 pm

...Maine puteti vorbi cu el!...Maine puteti vorbi cu el!...Maine puteti vorbi cu el!...
Asa am tot primit de pe telefonul celui care a fost YO3APG mesaje, prin grja doamnei care raspundea in acest timp de cand "Nea Vasile...D-ul Vasile...D-ul Ciobanita...3apg"a luat calea spitalului.
Iata ca aceasta cale spre spital a fost pentru EL un drum fara intoarcere.
DUMNEZEU SA-L ODIHNESCA IN PACE! SI FIE CA PRIN JERTFA LUI SA ADUCA INTELEGEREA SI UNIREA INTRE RADIOAMATORI.
Ulterior am inteles ca doamna era tocmai sotia lui si cu tot respectul ma inclin in fata celei care acum il deplange.
Ca radioamator nu mai primeaza decat ca de sus de acolo sa ne indrume in continuare asa cum stia el mai bine sa ne tina uniti.

yo5oef
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 02, 2012 2:07 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo5oef » Lun Ian 02, 2012 10:51 pm

O inima buna a incetat sa mai bata, un suflet bun s-a ridicat la cer, lasand in urma o nemarginita durere. La vremea cand colindele si datinile sarbatorilor de iarna ne bucurau sufletele, vestea cumplita ca OMUL Vasile Ciobanita nu mai este printre noi ne-a intristat si ne-a indurerat.
Am colaborat timp de 16 ani, dar indraznesc sa spun ca pasiunea pentru sportul pe care-l reprezenta si pentru care simteam si noi aceeasi pasiune a facut din acea colaborare o trainica legatura de prietenie. E greu de crezut ca nu-i vom mai auzi vocea calma si impaciuitoare, ca nu va mai veni sa urcam alaturi pe munti, dar stim ca acolo sus se va bucura pentru fiecare reusita, pentru fiecare loc fruntas pe care-l vom obtine.
Gandurile noastre se impletesc cu o rugaciune catre bunul Dumnezeu, pentru odihna si linistea sufletului bunului nostru prieten Vasile.
Sincere condoleante, mangaiere si alinare sufleteasca intregii familii.
Din partea colectivului de radioamatori a radioclubului municipal Baia Mare, YO5KAD.
YO5OEF/Carol Bughesiu

yo2ltc
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 10, 2011 9:55 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo2ltc » Lun Ian 02, 2012 11:12 pm

Regret nespus aceasta pierdere si transmit pe aceasta cale sincere condoleante familiei si apropiatilor.
Dumnezeu sa-l odihneasca!


YO2LTC-Tomo

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo2mtg » Mar Ian 03, 2012 12:03 am

Dumnezeu sa-l ierte !!
Cuvintele nu pot cuprinde in intregime durerea pricinuita de plecarea dintre noi.
Multa putere familiei si "ganduri de bine" .
YO2MTGigi , YO2MTDiana si fam Popa
2011 16-17 Sept 159.jpg
Buzias 2011, ne va ramane amintire aceasta fotografie, atat mie cat si colegilor radioamatori din YU, Nelu din Vrsac si Traian din Alibunar
2011 16-17 Sept 159.jpg (191.94 KiB) Vizualizat de 6160 ori

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde yo4bxx » Mar Ian 03, 2012 12:44 am

Radioamatorismul a mai pierdut un OM! Condoleante familei. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Pomeneste-l Doamne mereu!
YO4BXX Cornel

i8YGZ
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 02, 2012 6:09 pm
Contact:

Re: Vasile Ciobanita- YO3APG - nu mai este ..

Mesajde i8YGZ » Mar Ian 03, 2012 1:33 am

Am cunoscut Vasile 30 ani inainte si imediat a nascuta o prietenia mare....
Era un om eceptional, mereu disponibil cu amabilitatea mare! Era bucuros de cunostere un radioamator italian care avea placere de ajuta radioamatori din Romania.
Ne vedeam mereu la Friederichafen, la standuri FRR si mereu era o sarbatora...
Cand ero prezent la QTC, imediat ma dava intrare si avea mereu cuvinte frumoase pentru mine!
Ieri, cand am citit ca a morit, am ramas inghiatat...nu am crezut ca era adevarat..., dar era asa....!
Vasile lasa un gaure in inima mea si o amintire indelebil...
Ciao Vasile, R.I.P.
Pino, i8YGZ, prietenul mare tau!

P.S.) cer scuze pentru limba romana....


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori