Microfon portabila

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3ZTZ
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Aug 08, 2020 6:51 am
Contact:

Re: Microfon portabila

Mesajde YO3ZTZ » Lun Iul 12, 2021 1:37 pm

Domnule Remus,
Foarte urata interventia dvs. Nu va place subiectul, nu-l cititi!
Si inca un lucru extrem de neplacut si interzis pe forumuri: jignirea!
Daca considerati ca "prostul de mine" a aruncat o piatra, din nou, nu cititi, si mai ales nu raspundeti cu jigniri!
Sper ca un moderator sa citeasca postul dvs. si sa ia atitudine.
In orice caz, nu ma asteptam sa dau peste asemenea personaje pe acest forum, sau nu chiar asa repede ...

YO2CNH
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 10:10 am
Contact:

Re: Microfon portabila

Mesajde YO2CNH » Lun Iul 12, 2021 2:02 pm

Cer scuze inca o data intentia mea nu a fost sa jignesc pe cineva inca o data scuze ce m-a deranjat din cauza asta am fost poate putin mai caustic am cautat peste tot cine este YO3ZTZ si nu am gasit nici o informatie pe radioamator.ro sau pe qrz.com unde sa mai caut poate o sugestie ori cum am facut o mare gresala incercand sa fac o gluma poate nepotrivita un indicativ nu spune totul.
Din partea mea subiectul este incheiat.

YO3ZTZ
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Aug 08, 2020 6:51 am
Contact:

Re: Microfon portabila

Mesajde YO3ZTZ » Lun Iul 12, 2021 2:31 pm

Fiind nou radioamator, cel mai probabil listele nu sunt inca actualizate.
Ma prezint acum aici: Aurel Olaru ( Relu ), bucurestean, si am 63 ani.
Am "modulat" cativa ani in tinerete, dar in banda CB si exclusiv in SSB, si am avut la acea vreme extrem de multe legaturi memorabile si la distante deosebit de mari. Cei care "modulau" la vremea aceea in banda CB/SSB sigur isi aduc aminte de mine.
Dupa o pauza de aproape 30 ani m-am hotarat sa ma reapuc de vechea mea pasiune, radioamatorismul.
Nu voi mai avea niciodata echipamentul pe care l-am avut, dar am ramas cu amintirea calitatii acelor tansceivere si accesorii, pe care am fost nevoit din pacate sa le dau, si care sunt sigur ca inca functioneaza la colegii nostri radioamatori. Motivele au fost mai multe si nu discut asta acum.
Acum poate ma intelegeti de ce caut pe cat posibil sa-mi fac un echipament modest, dar care sa-mi faca placere sa-l folosesc.
Un cablu de microfon poate parea o nimica toata, dar eu nu-l vad asa. Una e sa fie rigid ca lemnul ( si apropo, plasticul in timp devine si mai rigid ), si altceva sa am un cablu flexibil, cum am avut la cateva microfoane Yaesu si Kenwood. Sau pentru mine cel putin inseamna mult. Basca calitatea modularii depinde intr-o oarecare masura si de microfonul folosit.
Va multumesc pentru intelegere,
Relu

73!

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Microfon portabila

Mesajde yo7mr » Mie Iul 14, 2021 9:48 am

Salut voios de radiomator !

- modul in care folosim tastele pe forum sau oriunde pe internet, pentru a comunica dar si pentru a nu comunica, ne traseaza foarte usor profilul fiecaruia dintre noi, indiferent de nume, indicativ, vechime, zona, varsta, educatie, etc. apoi al comunitatii din care facem parte...
- suntem aici, sa ne impartasim experienta si ajutorul, in orice problema legata de pasiunea noastra, indiferent de nivelul acesteia sau al celor ce o practicam, iar pentru o problema cat de mica sau simpla trebuie sa gasim solutii sau modalitati de rezolvare, altfel cum ? nu-i asa ?
- deci pentru orice, folosim " ham spirit " - suntem aici sa invatam si sa ne ajutam mereu...

...altfel, draga RELU,
daca doresti, poti sa ma contactezi, este posibil ca eu sa am disponibil, exact ce ai tu nevoie...!
- asadar, te astept !
cu drag si prietenie, MARIAN - YO7MR - Targu Jiu - Gorj

https://www.radioamator.ro/call-book/yo ... r&x=10&y=9
www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3ZTZ
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Aug 08, 2020 6:51 am
Contact:

Re: Microfon portabila

Mesajde YO3ZTZ » Mie Iul 14, 2021 10:23 am

Multumesc mult!
Ti-am trimis acum un mail
73!
Relu

YO3MC
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 11, 2019 8:53 pm
Contact:

Re: Microfon portabila

Mesajde YO3MC » Mie Iul 14, 2021 12:18 pm

Salut Relu!
Stefan, RomSys, yo3mc@yahoo.com
73.


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori