YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3ITI » Joi Mar 30, 2023 9:02 pm

yo3fhm scrie:Felicitari Gabi !
Foarte fain si succint intocmit articolul,

2) Sunt foarte sceptic ca ai putea sa dai bataie de cap membrilor juriului de la Campionat. ...

Toti sunt ingineri cu state vechi, cu experienta in domeniu si cunostiinte solide, nu mai au nevoie de nici o prezentare. Sau poate fie pentru radioamatorii tineri si foarte recent sositi printre randurile noastre, fie pentru cei care n-au fost interesati sa cunoasca oamenii din echipa respectiva.


Salut Cezar.
Comentariul meu nu lua în discuție competența profesională. Departe de mine. Mă mir că ai putut fie și să-ți imaginezi că m-am gândit la așa ceva.

Mă refeream strict la corectitudinea în jurizare. Aruncând doar o privire peste lista proiectelor participante și pe ce anume a fost premiat în ultimii ani, pui sub semnul întrebării întregul process de selecție și premiere.

Sunt convins că dacă proiectul lui 3HEX ar pica în balanță cu unul cu greutate "politică", cel din urmă ar avea întâietate. La asta m-am referit.

73 de M
====================
73 de YO3ITI

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde yo4hgx » Vin Mar 31, 2023 4:48 pm

YO3HEX scrie:
yo4hgx scrie:Nu ar fi mai simplu de folosit un IC-7610? Are deja 2 receptoare identince (superioare) care pot fi mixate sau separate in casti stereo, 2 antene principale + 1 Rx (cu posibilitate de inserare filtre/preamp extern), iesire dedicata IQ…

73 de yo4hgx


Din pacate nu, in cazul unui 7610 al doilea receptor este pus pe mute atunci cand se transmite, ceea ce contravine principiului SO2R. In cazul 7610 si a altor transceivere se poate lucra SO2V care este un compromis.
Iar iesirea dedicata IQ ...din cate stiu eu, daca nu s.a modificat ceva intre timp este disponibila pentru receptorul care are focusul.

Singurul transceiver care este SO2R ready este FlexRadio de la 6600 in sus (6600 si 6700).

Sunt mai multe implicatii pentru care 7610 nu este un candidat neaparat bun pentru acest mod de operare.

73 DE YO3HEX


Am inteles, pe de-o parte nu mi-era pe deplin clara "tehnica" SO2R iar pe de alta am facut confuzie cu IC-9700, care poate face "duplex" pe doua benzi, ca ma sa exprim asa. Si intradevar, IC-7610 nu poate receptiona cu nici un receptor pe perioada de emisie.

Avantajele lucrului cu 2 receptoare este evident, tragi cu urechea in alta banda in timp ce faci run pe fundamentala! Desi... avand in vedere ca ambele receptoare sunt trecute prin Skimmer, care iti ofera pe tava TOATE indicativele care fac RUN in banda vizual, in timp real, pe display (doar dai "click" pe indicativ si esti gata de apel), nu cred ca mai are asa de mare impact aportul urechii operatorului. Mai amesteca in discutie si clustere-le si aproape ca nu mai ai nevoie sa stii codul morse...

73 de yo4hgx

YO3HEX
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Vin Mar 31, 2023 5:08 pm

yo4hgx scrie:
YO3HEX scrie:
yo4hgx scrie:Nu ar fi mai simplu de folosit un IC-7610? Are deja 2 receptoare identince (superioare) care pot fi mixate sau separate in casti stereo, 2 antene principale + 1 Rx (cu posibilitate de inserare filtre/preamp extern), iesire dedicata IQ…

73 de yo4hgx


Din pacate nu, in cazul unui 7610 al doilea receptor este pus pe mute atunci cand se transmite, ceea ce contravine principiului SO2R. In cazul 7610 si a altor transceivere se poate lucra SO2V care este un compromis.
Iar iesirea dedicata IQ ...din cate stiu eu, daca nu s.a modificat ceva intre timp este disponibila pentru receptorul care are focusul.

Singurul transceiver care este SO2R ready este FlexRadio de la 6600 in sus (6600 si 6700).

Sunt mai multe implicatii pentru care 7610 nu este un candidat neaparat bun pentru acest mod de operare.

73 DE YO3HEX


Am inteles, pe de-o parte nu mi-era pe deplin clara "tehnica" SO2R iar pe de alta am facut confuzie cu IC-9700, care poate face "duplex" pe doua benzi, ca ma sa exprim asa. Si intradevar, IC-7610 nu poate receptiona cu nici un receptor pe perioada de emisie.

Avantajele lucrului cu 2 receptoare este evident, tragi cu urechea in alta banda in timp ce faci run pe fundamentala! Desi... avand in vedere ca ambele receptoare sunt trecute prin Skimmer, care iti ofera pe tava TOATE indicativele care fac RUN in banda vizual, in timp real, pe display (doar dai "click" pe indicativ si esti gata de apel), nu cred ca mai are asa de mare impact aportul urechii operatorului. Mai amesteca in discutie si clustere-le si aproape ca nu mai ai nevoie sa stii codul morse...

73 de yo4hgx



Cand faci RUN este dificil sa folosesti skimmer - aproape imposibil pot spune deoarece un skimmer nu o sa decodeze niciodata corect un pileup sau 2-3 statii una peste alta.
Chiar si in mod de vanatoare, skimmerul iti pune la dispozitie indicativele care se aud - poti sa filtrezi doar indicativele care fac CQ dar in concurs, nu toate fac CQ in modul clasic ... poate unele trimit doar TEST INDICATIV sau INDICATIV TEST ... skimmerul o sa iti ia toate indicativele din banda indiferent daca fac sau nu fac run - ceea ce te pune pe tine ca operator sa mergi acolo si sa vezi si sa confirmi cine este. Da este de real ajutor pentru ca iti ofera o imagine a benzii si de ce nu a propagarii, insa nu o sa lucreze in locul tau, o sa lucreze cu tine dar nu pentru tine.
Mai mult decat atat, skimmerul nu o sa decodeze mai bine decat urechea ta ... si mai ramane partea de exchange ... care atunci cand nu este fix (atunci cand este serial number) trebuie sa il iei corect.
Sunt multe de discutat, insa nici cea mai performanta instalatie din lume nu o sa ajute un operator prost sau care nu stie CW - o sa ajute un operator care are un anumit nivel de cunostinte de telegrafie sa isi imbogateasca performantele dar nu o sa castige o diploma in locul lui.

Pentru mine, SO2R are doua fete - atunci cand faci RUN si RUNul merge prost sa poti sa acoperi timpii morti cu vanatoare in alta banda in timp ce iti tii frecevnta de RUN ocupata si doi (lucru unde tind si pentru care ma antrenez destul de intens in ultima vreme) sa faci RUN in doua benzi ceea ce se numeste si amintit de Ciprian ca fiind 2BISQ - insa temporizarea si sincronizarea trebuie sa fie destul de buna, statia ta sa fie destul de performanta cu niste antene care sa iti permita o receptie din prima in cel putin 95% din cazuri - pentru ca altfel ... nu faci decat sa pierzi timpul si in loc ca rata sa creasca o sa scada drastic si o sa pierzi statii - de aceea la momentul acesta prefer RUN si HUNT cu toate ca in niste concursuri relativ mici, m-am jucat si 2BISQ pentru ca nu era asa de aglomerat.

73 DE YO3HEX

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde yo4hgx » Lun Apr 03, 2023 1:08 pm

De acord, Skimmerul iti da... dar nu iti baga in buzunare, altfel insa capabilitatile sale sunt infioratoare!

Bineinteles ca pe banda de apel nu va performa ca pe cea de vanatoare dar asta e normal, receptia este intrerupta pe timpul emisiei in aceeasi banda, pe cea de vanatoare insa isi face de cap nestingherit, presupunand ca filtrele de banda isi fac treaba.

Pentru mine insa Skimmerul face ca sintagma SO-single operator (un singur operator) sa para mai degraba un paradox deoarece, desi teoretic exista intradevar un singur operator uman... practic insa acesta este asistat de zeci, sute sau chiar mii de "(ro)boti" care asculta toata banda si pun la dispozitia operatorului uman un tabel cu toate frecventele si indicativele active in timp real. Am inteles ca accesarea clusterelor este, sau a inceput sa fie permisa in concursuri asa ca la acestia se mai adauga si miile de operatori umani care (se) posteaza pe cluster asa ca "SO-single operator" ala... numai singur nu e.
Apropo, in diagrama ta nu vad nici o referire la clustere?

73 de yo4hgx

YO3HEX
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Lun Apr 03, 2023 1:17 pm

yo4hgx scrie:De acord, Skimmerul iti da... dar nu iti baga in buzunare, altfel insa capabilitatile sale sunt infioratoare!

Bineinteles ca pe banda de apel nu va performa ca pe cea de vanatoare dar asta e normal, receptia este intrerupta pe timpul emisiei in aceeasi banda, pe cea de vanatoare insa isi face de cap nestingherit, presupunand ca filtrele de banda isi fac treaba.

Pentru mine insa Skimmerul face ca sintagma SO-single operator (un singur operator) sa para mai degraba un paradox deoarece, desi teoretic exista intradevar un singur operator uman... practic insa acesta este asistat de zeci, sute sau chiar mii de "(ro)boti" care asculta toata banda si pun la dispozitia operatorului uman un tabel cu toate frecventele si indicativele active in timp real. Am inteles ca accesarea clusterelor este, sau a inceput sa fie permisa in concursuri asa ca la acestia se mai adauga si miile de operatori umani care (se) posteaza pe cluster asa ca "SO-single operator" ala... numai singur nu e.
Apropo, in diagrama ta nu vad nici o referire la clustere?

73 de yo4hgx

Salutare,

Nu folosesc clustere, folosesc doar clusterul local care este pus la dispozitie de cele doua skimmere si agregat cu wintelnetx, de aceea nu este nici o referire la clusterele externe.

73 DE YO3HEX

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde yo4hgx » Lun Apr 03, 2023 6:06 pm

De ce nu?

YO3HEX
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Lun Apr 03, 2023 6:42 pm

yo4hgx scrie:De ce nu?


Explicatia este simpla - ma intereseaza ce aude statia mea ... nu ce a postat cineva din germania sau din statele unite sau din bulgaria.
Astfel band-mapul meu are doar statii pe care le aud si le lucrez, daca nu aud statiile respective ... ce rost are sa imi populez band-mapul ...este o pierdere de vreme.
Chiar si la nivel de zgomot RSP1A (cel care face feed in skimmer) face o treaba extrem de buna - statii care se aud la nivel de zgomot sunt puse in bandmap :)

Acesta este motivul pentru care nu folosesc clusterele externe, stiu ca pot sa le filtrez :) insa ma intereseaza ce se posteaza din YO ... iar din YO pe clsutere in concursuri nu se prea poasteaza ...si iarasi ...ca irelevant daca cineva cu un tribander posteaza un dx pe care il aude la s3 ... eu cu o statie mai modesta am toate sansele sa nu il aud cu verticale si dipoli si atunci nu fac decat sa pierd timpul in a il cauta in zgomot.

Asa am propriul meu cluster care imi arata fix real time in bandmap ce statii aud eu la moemntul respectiv.

73 DE YO3HEX

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde n2yo » Lun Apr 03, 2023 8:10 pm

Eu sunt de alta parere. Este adevarat ca sunt interesat in a lucra numai ce se aude in locatia proprie, dar sunt cazuri in care mai multa informatie este necesara. Cateva exemple:
- antena de receptie pentru clusterul local nu este directiva, presupun. Antena operativa pe diverse benzi este in general mai performanta si ar putea sa auda mai multe statii decat aude skimmerul local
- de multe ori inainte de a lansa CQ pe o frecventa se intampla sa descoperim ca frecventa este ocupata, dar statia care era deja acolo nu se aude, datorita diverselor particularitati de propagare. Este bine de a sti daca o frecventa este cu adevarat libera si clusterele internet pot da aceasta informatie
- pentru operator este foarte important cat de tare se aude semnalul in locatiile de unde se asteapta la legaturi in urma apelului CQ. Un skimmer distant poate da aceasta informatie (in dB), ceea ce poate contribui la o decizie de a ramane pe acea banda sau a parasi banda, ori evenual a roti antena in alta directie
- etc.

Pentru mine, in general, cu cat am mai multe informatii legate la traficul pe benzi, cu atat sunt mai bine informat, de aceea nu vreau sa fiu limitat la doar ce se aude local.

73 de Ciprian N2YO

YO3HEX
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde YO3HEX » Lun Apr 03, 2023 8:30 pm

n2yo scrie:Eu sunt de alta parere. Este adevarat ca sunt interesat in a lucra numai ce se aude in locatia proprie, dar sunt cazuri in care mai multa informatie este necesara. Cateva exemple:
- antena de receptie pentru clusterul local nu este directiva, presupun. Antena operativa pe diverse benzi este in general mai performanta si ar putea sa auda mai multe statii decat aude skimmerul local
- de multe ori inainte de a lansa CQ pe o frecventa se intampla sa descoperim ca frecventa este ocupata, dar statia care era deja acolo nu se aude, datorita diverselor particularitati de propagare. Este bine de a sti daca o frecventa este cu adevarat libera si clusterele internet pot da aceasta informatie
- pentru operator este foarte important cat de tare se aude semnalul in locatiile de unde se asteapta la legaturi in urma apelului CQ. Un skimmer distant poate da aceasta informatie (in dB), ceea ce poate contribui la o decizie de a ramane pe acea banda sau a parasi banda, ori evenual a roti antena in alta directie
- etc.

Pentru mine, in general, cu cat am mai multe informatii legate la traficul pe benzi, cu atat sunt mai bine informat, de aceea nu vreau sa fiu limitat la doar ce se aude local.

73 de Ciprian N2YO


Salve Ciprian,

O sa raspund punctual la ceea ce ai spus mai sus... cred ca este o mica confuzie sau o neintelegere despre modul in care este construita statia mea, insa este destul de vizibil pe diagrama. Nu am antene separate de receptie :) iar antenele puse in diagrama sun exact cele pe care le am spre folosinta, diagrama fiin fix a statiei care este acum "in place"

- antena de receptie pentru clusterul local are feed din pan-adapterul care este pus in transceiver (vezi diagrama) avand in vedere acest lucru ceea ce aud in SDR si mai departe in skimmer aud si in transceiver - nu am antene directive deoarece aceasta este limitarea locatiei (asa cum este aratat pe diagrama) - nu spun ca este o regula generala, spun ca este o regula care se aplica in cazul meu, daca fac RUN intr-o banda atunci acea banda nu ma intereseaza la momentul RUN sa vad cine este pe langa mine. Transceiverul numarul 2 folosit de HUNT este pe receptie si ia tot ce aude in benzile adiacente. Daca vreau sa schimb RUN cu HUNT in aceiasi banda, este nevoie sa stau cateva secunde si tot fluxul IQ este decodat de skimmer si bandmapul populat cu ce se aude in momentul acela - mai mult decat atat, odata la 10 min, bandmapul prin niste scripturi este curatat pentru a fi reimprospatat :)

- daca eu nu aud acea statie pe freceventa respectiva, exista 99.9% sanse ca acea statie sa nu ma auda nici ea pe mine, pana la urma antena este un element care functioneaza la fel in ambele directii ... si RX si TX asa ca patternul de radiatie se aplica si la receptie si al emisie - daca nu aud acea statie cel mai probabil este in zona de skip. Este adevarat ca se schimba propagarea si in 10 min exista posibilitatea sa venim unul peste altul, dar acest lucru se intampla frecvent intr-un concurs si stim amandoi cum se termina treaba asta - in cazul meu eu ma dau deoparte din motive evidente, se mai intampla uneori sa se dea el mai repede ca mine cativa Hz mai la dreapta sau mai la stanga

- pentru acest lucru am raportul RBN tot timpul in fata in toate benzile de concurs :) si vad in timp real unde ma aud si cum ma aud - sa introduc un cluster extern in bandmap nu stiu ce beneficiu mai mare decat RBN are. Mai sunt competitori care de ex se asculta pe diverse SDRuri - eu consider ca RBN este de ajuns :)

Sper ca acum este ceva mai clar vis a vis de motivul pentru care nu imi incarc bandmapul cu informatii din clustere externe - iar pentru RBN fie tin pagina deschisa, fie am niste scripturi in python cu care imi iau datele din RBN prin apeluri API catre endpointul lor. HamRadio Clock de asemenea poate lua spoturile RNB si sa le arate pe harta in timp real, dar tot trebuie sa tin o pagina deschisa, asa ca prefer sa tin RBNul deschis cu harta.

73 DE YO3HEX / DeX

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO3HEX - proiectul de statie SO2R de putere redusa (100w)

Mesajde n2yo » Lun Apr 03, 2023 8:59 pm

Am cateva contra-argumente:

- este bine sa stii chiar si atunci cand faci RUN cine este langa tine. Nu vrei sa pierzi timpul langa o statie big gun care se aude foarte puternic la distanta si te acopera pe tine. Vrei insa sa ai in vecitatate statii low power care stii ca nu iti creeaza probleme. De aceea e bine sa ai o imagine de ansamblu asupra competitorilor, ceea ce se dobandeste dupa mai multa experienta in concursuri.

- de multe ori fac apel pe o frecventa cu adevarat libera, ca sa descopar ca la un moment dat a mai aparut o statie care face CQ pe aceeasi frecventa cu mine. Uneori aud acea statie pentru ca este high power, dar el nu ma aude pe mine, deci conflictul este neintentionat. Daca acea statie nou aparuta ar fi folosit RBN pe bandmap pentru a se convinge ca frecventa este libera, nu ar fi aparut aceasta suprapunere. Din pacate nu multi folosesc informatiile de pe clustere/skimmere pentru acest lucru si cauzeaza interferente nedorite. Din acest motiv de multe ori sunt nevoit sa fac QSY de pe o frecventa foarte productiva.

- este important a sti de pe cluster cand indicativul propriu este raportat manual, pentru ca acest lucru indica in general oportunitatea unui pileup, cu statii care au descoperit indicativul meu pe cluster.

- raportul RBN include si busted call signs, de aceea este recomandabila utilizarea unui cluster care combina un RBN "filtrat" si rapoarte manuale de cluster. Recomand ve7cc.net pe portul 23.

- referitor la busted call signs, este de asemenea important a afla cand propriul indicativ a fost raportat gresit de RBN sau de un radioamator participant, pentru ca apare atunci oportunitatea pentru dupes sau pentru logari incorecte de indicativ. Este momentul in care trebuie insistat cu transmiterea propriului indicativ de mai multe ori pentru a clarifica situatia si a evita pierderea de puncte.

Deci eu unul, cata vreme exista informatii disponibile din RBN, clustere etc, nu vad de ce ar fi necesara complicatia cu un skimmer local. Daca as pierde accesul la internet, intr-adevar un skimmer local ar fi valoros, dar sansele caderii internetului sunt in general reduse.

73 de Ciprian N2YO


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori