Celebrele filtre Collins nu vor mai fi produse

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Celebrele filtre Collins nu vor mai fi produse

Mesajde YO6EX » Sâm Noi 07, 2015 11:33 am

Compania RockwellCollins a anuntat ca incepand cu 1 Ianuarie 2016 celebrele filtre mecanice Collins nu vor mai fi fabricate :cry: deoarece cererea fabricantilor pentru trcv a scazut mult, preferand procesarea digitala a semnalului.
Fişiere ataşate
Collins-xf.jpg
Collins-xf.jpg (84.86 KiB) Vizualizat de 4096 ori

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Celebrele filtre Collins nu vor mai fi produse

Mesajde YO3AOE » Sâm Noi 07, 2015 2:06 pm

Nu-i nimic,ne ramin in continuare disponibile tot celebrele filtre electro-mecanice rusesti,acei mici cilindrii metalici cu 2 x2 contacte in capete,de care e plina tara si despre care n-am prea auzit pe nimeni sa se plinga-hi!

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Celebrele filtre Collins nu vor mai fi produse

Mesajde yo3hjv » Sâm Noi 07, 2015 11:39 pm

Pai, atunci incepeti sa va ganditi cum treceti IF de 455 kHz (RC) la 9 MHz (CCCP). :lol:
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Celebrele filtre Collins nu vor mai fi produse

Mesajde YO3AOE » Dum Noi 08, 2015 12:35 am

Dupa cum se vede foarte mare si clar scris pe el,filtrul electro-mecanic Collins de mai sus este pentru 455KHz,pentru 9MHz parca erau unele XB9x,cu mai multe sufixe functie de aplicatia dorita...

yo8bge
Mesaje: 45
Membru din: Lun Noi 28, 2011 6:16 pm
Contact:

Re: Celebrele filtre Collins nu vor mai fi produse

Mesajde yo8bge » Dum Noi 08, 2015 8:13 am

Mai sunt si alti producatori de filtre (chiar superioare calitativ).
Este vorba de - https://www.inrad.net/inrad.php?mode=announce - care a fost cumparat de Vibroplex LLC of Knoxville.
73,s YO8BGE

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Celebrele filtre Collins nu vor mai fi produse

Mesajde 4x1ad » Dum Noi 08, 2015 11:39 am

@YO8BGE: firma INRAD nu mai este producator de filtre de multi ani, ci doar proiectant si dealer de filtre cu cristal. Filtrele de 455KHz pe care ei le comercializeaza sunt toate de productie Collins, inclusiv cele pe care scrie "International Radio" care contin tot filtre Collins dar de tip OEM.
Filtrele de tip "roofing" de 40-70MHz si cele de pe media frecventa de 8-9MHz sunt proiectate de INRAD, dar fabricate in China continentala (initial in Taiwan).
Daca vorbim de filtre de 455KHz, Collins nu a avut niciodata un competitor de acelasi nivel de performanta si calitate.
Banuiesc ca ai vrut sa te referi la filtrele optionale INRAD cu cristale pentru echipamente Yaesu, ICOM, Kenwood, Ten-Tec etc., care intr-adevar sunt mai performante decat cele originale care vin cu transceiverele respective.

73 de Morel, 4X1AD ex YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori