President Jackson I

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo6pnk
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 21, 2011 3:12 pm
Contact:

President Jackson I

Mesajde yo6pnk » Vin Ian 21, 2011 3:25 pm

Buna!
Sunt posesorul unui President Jackson I si am o problema la el nu foarte deranjanta dar care daca s-ar putea rezolva ar fi perfect.
In modul FM si AM in momentul in care apas Ptt-ul vocea mi se aude dupa aproximativ 2 secunde. Deci in statia care receptioneaza se aude ca cineva emite dar ce spun in primele doua secunde nu se aude, apoi totul functioneaza normal. Acest fenomen nu este prezent in SSB acolo totul fiind ok. Folosesc un microfon cu ecou (asa am luat statia, deci nu este cel original) alimentat direct din statie, dar am incercat si cu unul alimentat cu baterie de 9V si apare acelasi fenomen. Deci problema cred ca e din statie in partea de modulatie.
Daca cineva a mai intalnit fenomenul sau poate da un sfat de remediere il rog sa-mi spuna si mie.
Pentru alte detalii va stau la dispozitie.
Multumiri anticipate.
73!

yo5amf
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 20, 2010 10:12 am
Contact:

Re: President Jackson I

Mesajde yo5amf » Vin Ian 21, 2011 3:36 pm

Scoate din montaj tranzistorul TR26, ce se afla langa mufa de microfon si fenomenul va dispare. Nu se vor afecta parametrii statziei....

yo5amf
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 20, 2010 10:12 am
Contact:

Re: President Jackson I

Mesajde yo5amf » Vin Ian 21, 2011 3:47 pm

Fenomenul apare la modelul Jackson cu finalul "ceramic", cand puterea este reglata la maxim, iar SWR-ul nu este fbun.
Tranzistorul amintit - TR26 - are rolul de AGC ptr. nivelul de microfon. Acest tranzisror, la putere mare se satureaza si blocheaza nivelul de microfon ptr 1-2sec.
Succes! 73 Alex

yo6pnk
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 21, 2011 3:12 pm
Contact:

Re: President Jackson I

Mesajde yo6pnk » Vin Ian 21, 2011 4:29 pm

Rezolvat problema!
Mii de multumiri!
73! yo6pnk


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori