Diode PIN

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Diode PIN

Mesajde YO3AOE » Dum Feb 21, 2016 2:17 pm

La o statie mai veche de tipul SWAN SS-200 preconizez sa-i fac un reglaj manual continuu al puterii de r.f. utile de iesire,prin intermediul unui circuit atenuator reglabil cu diode PIN comandate cu tensiune continua,intercalat in circuitul emitatorului intr-o zona de semnal mic.Scheme electrice de principiu de acest gen am gasit,in schimb nu am gasit-la noi-diode PIN.Rog pe cine stie sa-mi comunice si mie numele si/sau adresa de e-mail a unui magazin/firme din Bucuresti sau din tara unde pot gasi diode PIN potrivite pentru gama de unde scurte (3-30 MHz) cu terminale coaxiale-deci NU s.m.d.,eu nu am gasit. Cu multumiri! anticipate,Nelu

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: Diode PIN

Mesajde YO6OMD » Lun Feb 22, 2016 3:52 pm

http://olx.ro/oferta/dioda-pin-ba595-at ... 7c2001a950

La fel de bine poti realiza acelasi lucru prin modificarea tensiunii de alimentare a tranzistorului prefinal sau prin intercalarea unor atenuatoare fixe realizate cu rezistente si relee intrare, iesire.

In Bucuresti exista Farnell, dar trebuie sa cunosti ce componente ai nevoie si sa cauti dupa model.Adica nu ceri "am nevoie de un tranzistor npn cu siliciu de semnal mic", ci direct BC107(de ex.).
Este recomandat sa cauti datele de catalog inainte de a realiza o modificare, asa ai idee despre performantele componentelor pe care doresti sa le utilizezi si ai variante de rezerva (echivalente) in cazul in care nu sunt disponibile sau nu se mai produc.
Eventual o vizita la Matra Sistem te poate ajuta cu realizarea unui montaj SMD.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Diode PIN

Mesajde yo3gh » Lun Feb 22, 2016 4:19 pm

Buna, cam greu cu diode pin in alta capsula decat smd , doar daca mai are cineva prin sertare , sau un stoc la distribuitori , fabricantii actuali le fac smd.
Ideea lui yo6omd e buna, sa va ajute Matra sau altcineva cu un montaj SMD . Componentele le puteti lua si de la German Electr : https://www.germanelectronics.ro/compon ... 323-152944
Numai bine,

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Diode PIN

Mesajde YO3AOE » Lun Feb 22, 2016 7:45 pm

Nu este vorba despre o mare modificare,pur si simplu intentionez sa intercalez mini-montajul respectiv in circuitul emitatorului,undeva la un nivel mic de semnal,potrivit cu nivelul permis pentru diodele PIN respective. Da,stiu ca formatul clasic cu terminale coaxiale este mai vechi si deci implicit mai greu de gasit,acum se fac aproape exclusiv in format/capsula de tip S.M.D.,de altfel am si gasit chiar adineauri la Adelaida un cuartet integrat de asemenea diode,ramine sa vad cum le voi lua,fiindca costa doar 2,5 lei/buc. si nu cred ca se vor deranja doar pentru atit-hi!.Oricum,multam! pentru raspunsuri si sugestii,voi cauta solutia optima.Toate cele bune! si 73!de la Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori