Marconi 2955B Radiocommunications Test Set

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Marconi 2955B Radiocommunications Test Set

Mesajde yo4hgx » Dum Dec 25, 2016 11:03 pm

Seara buna si Craciun Fericit,

Printr-un concurs fericit de imprejurari (casari) am intrat in posesia a mai multor echipamente de masura printre care si un radio-tester Marconi 2955B, care reprezinta o "adunatura" de aparate de masura si control radio, RF counter, RF power, Signal Generator, Modulator, Mod-meter, AF generator, AF meter, etc.

Manualul de operare este destul de superficial, facand referire strict la utilizarea technica si as avea nevoie de un pic mai multe informatii referitoare la testele de laborator ale unui radio, cu alte cuvinte cam ce altceva as putea face cu aceasta jucarie.

Pana acum am facut doar urmatoarele teste:

1. Sensibilitate RX (12 dBm SINAD)
Modulation : FM
Carrier : 1KHz
Modulation : 1.5KHz
Se reduce puterea pana la atingerea pragului de 12 dBm SINAD, valoare ce reprezinta sensibilitatea receptorului. Valorile depind de calitatea proiectarii si realizarii receptorului.

2. Modulation Acceptance Bandwidth
In aceleasi condiitii din testul 1, se ridica puterea semnalului RF cu 6dB dupa care se mareste nivelul modulatiei pana cand SINAD revine la valoarea initiala de 12dBm.

3. Largimea de banda IF
In aceleasi conditii din testul 1 insa deviatia modulatiei la 2KHz, se creste nivelul semnalului cu 60dB dupa care se baleiaza frecventa purtatoarei pana la atingerea pragului SINAD 12dBm initial. Ecartul dintre frecventa minima si maxima reprezinta largimea de banda IF.

4. TX power/ s/n / Distortion / SINAD
Se cupleaza generatorul AF la intrarea de microfon si se citesc valorile afisate: putere RF, s/n, distort, SINAD, etc.

Ar mai fi ceva ce as putea masura?

73 de yo4hgx

2955_2955B.jpg
2955_2955B.jpg (1.24 MiB) Vizualizat de 1972 ori

Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori