Comportament ciudat

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Comportament ciudat

Mesajde YO3AOE » Vin Iul 14, 2017 12:15 pm

Fiind in prezent in vacanta in amplasamentul meu secundar de linga Rimnicu-Sarat,testez un echipament la mina a doua dar nou pentru mine,respectiv o statie aproape noua-in sensul de foarte putin folosita-pentru gama de unde scurte de tipul IC-718 de la firma Icom,cuplata la o antena cadru mare orizontal cu perimetrul de circa 40m prin intermediul unui adaptor automat de antene de tipul AT-100 Pro II de la firma LDG,cu care se scrie ca este perfect compatibila,ambele alimentate dintr-un sistem/circuit tampon format dintr-o sursa in comutatie de tipul AV-825 de la firma Proxel in combinatie cu o baterie de acumulatoare auto VARTA de 12Vc.c./90Ah.Mentionez si chiar subliniez ca intregul circuit de alimentare descris mai sus este extrem de bine decuplat pentru(anti) R.F. cu filtre L.C. peste tot,fara nici o exceptie, plus o pamintare buna,ca la carte.Ansamblul functioneaza normal,in sensul ca se face adaptarea optima cam peste tot in gama de unde scurte,mai putin pe banda extrema inferioara de 1,8 MHz,dar care nici nu ma intereseaza,cel putin deocamdata.Comportamentul ciudat apare doar pe emisie-dupa adaptarea optima automata-si doar in momentul vorbirii la microfon,mai exact la virfurile de modulatie,cind unul-sau mai multe relee,nu-mi pot da seama-din adaptor biziie/tiriie in ritmul vorbirii,ceea ce face ca adaptorul sa incerce re-iterarea fazei de adaptare,ceea ce n-ar fi cazul.Simptomul imi apare ca o patrundere parazitara de urme de R.F. in circuitul de decizie al micro-controller-ul-ui,pe care il perturba si-l deruteaza.Am luat niste masuri preventive pentru a impiedica sau macar diminua efectele acestui fenomen,astfel: am schimbat suruburile (4 buc.)-clasice,negre,cu cap linte/cruce-de inchidere ale cutiei cu unele cadmiate cu cap zenc si am curatat de vopsea interiorul capacului si sasiului in jurul gaurilor, astfel ca capacul-hi! si sasiul sa faca un contact electric cit mai bun pentru ecranare-pe cit posibil!-totala. In adaptor am intercalat intre jack-ul mama de alimentare de pe panoul spate si placa cu circuitele imprimate un mini-filtru C.L.C. in configuratie PI. Am montat la capetele cablului de date dintre statie si adaptor cite un manson clamp-abil din ferita dedicata,dar fenomenul persista,desi s-a diminuat destul de substantial.Nu stiu-si nici nu pot afla decit distructiv-hi!-daca cablul de inter-conectare este ecranat din fabrica sau nu,desi este evident ca ar fi strict necesar,mai ales in situatia-ca si in cazul meu-cind antena este destul de apropiata de ansamblul statiei.Ma intreb-si intreb-ce asi mai putea face ca sa dispara acest fenomen ne-dorit?

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Comportament ciudat

Mesajde YO5PUY » Vin Iul 14, 2017 5:57 pm

Da cu putin staniol peste cablul de inter-conectare fa o bobina peste leaga-l la pamantare.... incearca sa verifici asa daca e ecranat.
73. succes

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Comportament ciudat

Mesajde YO3AOE » Vin Iul 14, 2017 6:47 pm

Multam! pentru raspuns,da,m-am gindit si eu la treaba asta,chiar imi puneam problema cum sa petrec un tronson de tresa impletita din cupru peste cablul in cauza,ar trebui sa tai temporar firele de la conectorul dinspre statie unde sint vizibile si accesibile,sa petrec tresa peste cablu,s-o intind/mulez pe el si eventual sa mai petrec si peste ea un tub termo-contractil ca s-o stringa fest si apoi sa leg ambele capete ale tresei la contactele de masa disponibile.In felul asta practic n-ar mai conta daca cablul are sau nu ecranare din fabrica,daca nu are va avea,iar daca are va avea deja doua,ceea ce nu are ce si cum sa-i strice-hi!.Sa vad daca gasesc aici la tara niste tresa,fiindca daca nu gasesc va trebui sa astept pina ajung din nou acasa.73!,Nelu

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Comportament ciudat

Mesajde YO9IRF » Vin Iul 14, 2017 6:51 pm

Sursa perturbatiilor e probabil curentul de RF de mod comun de pe linia de transmisie dintre tuner si antena - incercati sa alimentati o sarcina simetrica (o antena bucla orizontala) disntr-o sursa asimetrica (coaxial/tuner asimetric). Un soc de RF intercalat la iesirea tunerului si un BalUn la punctul de alimentare al antenei ar trebui sa elimine problemele.

Un punct de plecare:

http://audiosystemsgroup.com/NCDXACoaxChokesPPT.pdf

Ecranarea firelor de legatura nu va ajuta semnificativ, perturbatia nu provine din exteriorul sistemului ci e condusa tocmai de respectivele fire.

Razvan.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Comportament ciudat

Mesajde YO3AOE » Vin Iul 14, 2017 7:54 pm

Da,am uitat complect sa scriu ca sint adeptul ferm si neconditionat al filtrelor rejectoare ai curentilor de mod comun,si am prevazut si montat inca de la bun inceput asa ceva la ambele capete ale tronsonului de cablu coaxial (RG-58C/U made in Germany) de coborire,au un efect extraordinar,nici n-asi mai putea concepe lucrul fara ele.De altfel,am aici pentru comparatie si o alta statie mica-mobila de tipul TS-50S de la firma Kenwood,urmata de un monitor de emisie (S.W.R.+ Power-meter) de tipul RS-101 de la firma Nissei,urmat de un adaptor automat de antene dedicat de tipul KT-100 tot de la firma LDG,ansamblu care cuplat pe exact aceeasi antena functioneaza perfect!,fara nici un fel de probleme de genul celei de mai sus.Este foarte adevarat ca la cablul de inter-conectare de date de la acest ansamblu am adaugat de la bun inceput o tresa foarte deasa din cupru peste el,si tresa conectata la masa la ambele capete,plus doua mansoane clamp-abile din ferita dedicata,deci singura diferenta notabila ar fi existenta acestei trese suplimentare,si chiar s-ar putea ca acesta sa fie spilul...


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori