Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Dum Dec 17, 2017 9:12 am

Buna dimineata,
Solicit colegilor un pic de consiliere, pentru a lua o decizie finala: cumpar un IC-7300 sau nu?

Avand in vedere atat partile obiective, cat si cele subiective ale alegerii unui transceiver, voi "pune pe tapet" ceea ce am avut in vedere pana acum, pentru a lamuri de la bun inceput care imi este targetul. Mentionez clar ca am in teste un IC-7300 de vreo doua zile si am tras cu urechea la concursul Croatiei care se desfasoara in HF. Transceiverul imi face cu ochiul, l-am si "ostenit" putin cu generatoarele si cu un analizor de spectru, dar trebuie sa iau o decizie pana luni si de aceea am nevoie de pareri/sfaturi fie din partea celor care *DEJA* il folosesc, fie din partea celor care l-au testat.
De asemenea, mentionez ca am parcurs atat manualele de operare brief si full, dar am studiat si caietul service (schema bloc, scheme de principiu, organizare interna, etc.).

Stiu foarte bine ca o antena buna face minuni chiar si cu un A412, hi. Va rog sa nu va legati de subiectul antena! As vrea sa ma ajutati doar cu impresii si comentarii strict legate de transceiver. Asadar, criteriile mele de selectie ar fi dupa cum urmeaza...

1) Destinatia: operare 90% stationar, 10% portabil; toate modurile de lucru, in benzile de HF si eventual 6m. VHF/UHF nu ma pasioneaza. Nu sunt amator de concursuri, asadar sculele dedicate concursurilor le-am considerat doar datorita performantelor. Pe de alta parte, desi nu sunt un DX-man inrait, probabil ca cele mai multe QSO-uri pe care le voi urmari vor fi sub forma vanatorii de DX-uri (ah, da, va rog inca odata sa nu ma intrebati de antene, asta e un capitol dintr-un alt film, hi).
2) Il vreau nou si cu garantie, dar n-as exclude achizitia unuia de ocazie, cu conditia de a fi sigur ca n-a fost surubarit de cine stie cati "Gigei/Doreli". Asta e o chestiune foarte relativa si riscanta, care implica si pierdere de timp cu analize de interior, discutii si nu de multe ori, cu scandal.
3) Urmaresc sa aiba functii de procesare a semnalelor receptionate cat mai avansate si *eficiente* ;
3) Mos Craciun ma poate credita pe 5 ani cu cel mult 1300 EUR pentru scopurile propuse.

Avand in vedere cele de mai sus, am eliminat din lista mea urmatoarele tipuri:
- modelele analogice foarte vechi;
- modelele ultra-portabile, pentru ca reprezinta compromisuri dedicate lucrului in portabil/mobil. De exemplu, Yaesu FT-817ND, FT-857D, FT-891, Kenwood TS-480, etc.
- pentru ca am detinut, folosit si depanat, am eliminat modelele vechi de genul TS-450/690SAT si TS-850SAT;
- datorita review-urilor si marturiilor unor utilizatori cu care am discutat, plus experienta personala pe care am avut-o cu unele dintre cele de mai jos, am eliminat ulterior si Yaesu FT-991, FT-450D, Kenwood TS-2000.

In urma celor de mai sus, au mai ramas Yaesu (FT-1000MP MarkV, FT-920, FT-950, FT-990); Kenwood TS-590SG; Icom (IC-756 Pro III, IC-7200, IC-7000).
Toate acestea sunt superheterodine urmate de DSP plasat fie pe zona AF, fie pe zona IF. Nici unul nu mai e in productie. Dintre acestea, singurul care ofera facilitati de afisare a spectrului, este Icom 756 Pro III. Asa ca batalia pe scule de ocazie a ramas intre Yaesu FT-1000MP MarkV (transceiver dedicat contest-man-ilor) si Icom IC-756 Pro III (la categoria de pret sub 1000 EUR).

Ajuns in punctul asta, am zis sa vad ce se gaseste pe piata la categoria "noi si cu garantie". Si din punctul asta de vedere, singurul care mi s-a parut ca intruneste cerintele mele, ar fi Icom IC-7300. In plus, face pasul spre o noua generatie de echipamente, fiind un transceiver in tehnologie SDR. E o provocare, mai ales ca le ofera pe toate "la pachet" si astfel, nu ai nevoie de un computer ca sa il poti opera.

Apoi am zis sa vad cum departajez. Conform datelor oferite de cunoscutul site Sherwood Engineering Inc., care ofera o clasificare a principalelor echipamente, sortate dupa "Third-Order Dynamic Range Narrow Spaced - or- ARRL RMDR (Reciprocal Mixing Dynamic Range) if Phase Noise Limited" , ICOM IC-7300 isi depaseste competitorii ramasi in cursa, clasat la RMDR cu 94dB, comparativ cu 75dB (756 ProIII) si respectiv 68dB (1000MP).
Ar mai exista un rating facut pe site-ul eHam.net (Reviews), din care rezulta asa:
- IC-7300 are 4.8 puncte (245 reviews) ;
- IC-756 Pro III are 4.8 puncte (233 reviews);
- FT-1000MP MarkV are 4.8 puncte (116 reviews);

Ultimul nu are spectrograme si waterfall-uri, dar are un noise floor de -125dB; totusi, nu se mai fabrica de mult, iar procesarea DSP se face in zona audio. IC-756 Pro III are NF de -132dB, dar de la utilizatorii cu care am discutat, am inteles ca spectrum analyserul sau e mult mai lent fata de cel de pe 7300, nu are waterfall, nu poate fi operat de la distanta, iar interfata cu PC-ul nu se face ca la 7300, doar printr-un simplu cablu USB... In plus, unii dintre ei mi-au spus ca se incalzeste destul de mult si pe receptie (am verificat si eu specurile si vad ca scrie "receive stand-by 3A" !!). Desigur, calitatile lui IC-756 Pro III sunt indiscutabile, eu am adus in discutie doar anumite dezavantaje.

Prin comparatie, specurile spun ca IC-7300 are NF de -133dB si *aparent*, corespunde dorintelor mele. Dezavantajele ar fi ca nu este dedicat operarii in concursuri (ceea ce pe mine nu ma intereseaza) si ca tunerul sau de antena nu opereaza decat intr-o zona restransa de impedante (17-150 ohmi, SWR max. 3:1).

Unele zvonuri care mi-au parvenit despre IC-7300, au spus ca sta prost la capitolul "armonici" :lol:
Asadar, am zis sa-l "perfuzez", ca sa vad cum stau lucrurile. Ieri l-am supus la cazne, pe un analizor de spectru. Am emis pe 7.0 MHz, apoi am aruncat o privire pe analizor, la armonica a 2-a si a 3-a (14 si 21MHz). Pe 21MHz se chinuia sa iasa ceva din plafonul de zgomot care era undeva pe la -80dB (datorita setarilor de moment), asa ca nu i-am mai dat atentie. Pe 14MHz in schimb, ciocul era mai pronuntat - vedeti poza:
Imagine

Am zis sa calculez, sa vad cat de grav poate fi; asadar, 7MHz = -0.68dBm , iar 14MHz = -54.66dBm.
Diferenta ar fi de 53.98dB. 100W la iesire atenuati cu 53.98dB, inseamna ca armonica a 2-a se prezinta la iesire cu o putere de 100W*10^(-53.98/10) = 0.4mW ... adica fix nimic. :P
Privind specurile din caietul service, m-am linistit definitiv:
" Spurious emission - Harmonics: Less than –50 dB (1.8~28 MHz) "
Deci, se incadreaza in specuri si astfel, m-am convins inca odata ca e bine sa nu te iei dupa gura lumii. Poate daca cineva a avut probleme cu el, o fi fost fie din pricina vreunui exemplar cu bug-uri (in oricare lot exista astfel de exemplare), fie pentru ca nu l-a folosit corect sau poate ca o fi excitat vreun liniar pana cand l-a adus in overdrive...

Cam aici m-am oprit cu analiza inainte de achizitie.
M-ar interesa foarte mult marturii ale altor utilizatori din YO, in special pe partea de receptie.
Cum l-au simtit in trafic intens, QRM, semnale slabe, eficacitatea filtrelor pe care le ofera.
Si de asemenea, oricare alte pareri, atat pro cat si contra, cu conditia sa fie cat de cat argumentate.

Cu multumiri,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3xx
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 20, 2014 10:01 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3xx » Dum Dec 17, 2017 11:07 am

Salut,

Am un 7300 din primavara, extraordinar de incantat de el. Achizitionat de nou din Italia (hobbyradio.it), pret 1100 Eur cu garantie 2 ani, nu am optat pentru „marirea benzii” la emisie, desi o puteau face profesional, fara alterarea garantiei. Ca fapt informativ, costa 25 Eur dar dura doua saptamani, plus ca nu eram interesat la momentul respectiv de extinderea TX Range.
Daca esti interesat, in Bucuresti, YO3HJV are un clip pe Youtube in care face o astfel de modificare pentru un radioamator, totul profi, rapid si elegant.

Plusuri:
- foarte bun la receptie (nemasurat pe scule, dar se simte la urechea mea de contestman, hi);
- foarte versatil in configurarea display-ului, e o placere;
- setarile/memoriile se pot salva pe un SD Card, precum si eventuale mesaje audio pentru CQ, QSO-uri etc;
- recent ICOM a lansat un update de firmware, nu l-am incercat inca, dar review-urile sunt OK;
- recomand (daca ai Facebook) sa intri pe grupurile dedicate „Icom IC-7300” si „Icom IC-7300 Users”, oamenii sunt obsedati in sensul bun de transceiver, foarte buni meseriasi si raspund la absolut orice intrebare. Din userii YO de acolo am vazut pe YO3IBW, YO9IRF, sigur mai sunt si altii hi.

Minusuri:
- pana acum m-am lovit de (poate) un zgomot usor deranjant la inceput al ventilatorului cand emiti mai mult - se rezolva cu inlocuirea rapida a lui daca consideri necesar. Eu m-am obisnuit si se pare ca si cei din jur au spus ca nu deranjeaza hi;
- tastele nu sunt „backlit”, asta mi se pare neajunsul maxim pentru mine, ar fi putut sa o faca atat de usor. Cand e bezna in camera, e nevoie de minim o lampa cu led sau altceva similar. Multa lume s-a plans de asta. Cand stai noaptea si vrei sa ai „intimitatea” aia pe care doar pierdutul noptii in banda ti-o poate oferi, totul se face tandari pentru ca nu nimeresti butoanele. Sigur ca te inveti cu ele dupa cateva zile, dar, din nou, s-ar fi putut rezolva atat de usor de catre producator in fabrica.

Resursa principala pe Web despre TCVR este http://g3nrw.net/IC-7300/ strange la un loc informatiile despre el. Unde te lovesti de altceva, Facebook-ul cu grupurile de mai sus e la un click distanta!

73 si din partea mea ai un vot de „DA” la achizitie :)
Asteptam continuarea aventurii de luni incolo

Mircea YO3XX

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3gfh » Dum Dec 17, 2017 11:15 am

Salut Cezar!

Am vazut ca ai pomenit de AT intern - asa este, in modul normal de operare accepta o plaja de impedante de 3:1, dar la nevoie poate fi configurat in "emergency mode" , caz in care plaja se extinde la 10:1, cu limitarea puterii la 50W. In manualul de utilizare nu am gasit mentionat clar acest "10:1" (sau am fost eu cascat, hihi) , in schimb poate fi gasit in mai multe review-uri online. Deci ai ceva sanse sa bagi undita in el si sa mearga in 20m daca te plictisesti de dat la stiuca :D

Mie mi s-a mai parut utila si functia de inregistrare (poti "trage" cam 34h cu un card de 2GB)

[LE] Da, sunt de acord cu Mircea in chestiunea cu tastele, daca FT450D are, putea sa aiba si IC7300 :lol:

73!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Dum Dec 17, 2017 1:53 pm

Salut Mircea,
Multumesc pentru punctul de vedere exprimat!
yo3xx scrie:Daca esti interesat, in Bucuresti, YO3HJV are un clip pe Youtube in care face o astfel de modificare pentru un radioamator, totul profi, rapid si elegant.
Da, sunt interesat, desigur. Am vazut deja clipul lui Adrian si am discutat cu el.
yo3xx scrie:- foarte bun la receptie (nemasurat pe scule, dar se simte la urechea mea de contestman, hi);
Asta e o afirmatie foarte importanta, mai ales ca vine din partea unui contestman.
Spune-mi te rog, ai constatat probleme la receptie in vecinatatea altor radioamatori care opereaza pe langa tine?
De asemenea, te rog sa-mi spui daca ai incercat sa il folosesti la receptie si in alte zone, nu neaparat in benzile de radioamatori. Nu am lucrat pana acum in banda de 6m si nici in 70MHz; imi poti impartasi niste impresii despre experientele tale in aceste benzi, daca ai incercat cu IC-7300 ?

O alta chestie care ma intereseaza, mai ales ca ai adus vorba de concursuri (si probabil ca si DX).
IC-7300 dispune de functia de imbunatatire a IP3. Ai activat-o? Daca da, ai cautat sa observi cu atentie ce modificari au aparut in conditii de QRM puternic?

Daca zici ca esti contestman convins, ce alte scule radio ai mai folosit? Ai pus mana pe un FT-1000MP MarkV sau pe un Icom IC-756 Pro III? Cel putin primul, e inca foarte folosit de contestmani. Ai putea face o apreciere comparativa a calitatii receptiei obtinute pe IC-7300 fata de alte scule apropiate ca performanta? (desigur, nu ma refer la FT-2000, hi hi).

Iti multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!

Duminica placuta,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3xx
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 20, 2014 10:01 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3xx » Dum Dec 17, 2017 7:48 pm

Salut din nou,
Asta e o afirmatie foarte importanta, mai ales ca vine din partea unui contestman.
Spune-mi te rog, ai constatat probleme la receptie in vecinatatea altor radioamatori care opereaza pe langa tine?

Nu am pe nimeni langa mine momentan, nu pot sa spun. Totusi, din review-uri, lumea spune ca se comporta bine.

De asemenea, te rog sa-mi spui daca ai incercat sa il folosesti la receptie si in alte zone, nu neaparat in benzile de radioamatori. Nu am lucrat pana acum in banda de 6m si nici in 70MHz; imi poti impartasi niste impresii despre experientele tale in aceste benzi, daca ai incercat cu IC-7300 ?

La receptie e super OK, seara se vad statiile de broadcast foarte frumos pe waterfall!
De aici ascult Romania Actualitati seara, vine foarte frumos, unul din cele mai puternice semnale din banda.
La TX, am incercat 6m (cu 100W si un dipol taiat pentru 7 MHz s-a nimerit sa aiba SWR 2 si ceva in 50 MHz, in CW transmiteam morse cu butoanele de sus de la microfon (up/down), super experienta!
In 70 MHz nu stiu cum e, nu am cum, nu am „deblocat” statia pentru asa ceva.

O alta chestie care ma intereseaza, mai ales ca ai adus vorba de concursuri (si probabil ca si DX).
IC-7300 dispune de functia de imbunatatire a IP3. Ai activat-o? Daca da, ai cautat sa observi cu atentie ce modificari au aparut in conditii de QRM puternic?

Nu am activat inca functia. Nu pot sa ma pronunt.

Daca zici ca esti contestman convins, ce alte scule radio ai mai folosit? Ai pus mana pe un FT-1000MP MarkV sau pe un Icom IC-756 Pro III? Cel putin primul, e inca foarte folosit de contestmani. Ai putea face o apreciere comparativa a calitatii receptiei obtinute pe IC-7300 fata de alte scule apropiate ca performanta? (desigur, nu ma refer la FT-2000, hi hi).

Am lucrat in concursuri cu tot ce se poate, 756 ProIII, FT 1000 si simplu, si Deluxe, si MP, si MarkV, si K3, si TS 2000, si FT 2000, hi.
Clar FT 2000 e cel mai bun la receptie, dar e din alta era glaciara, hi. 7300 nu am incercat in concursuri, poate la anul. Nu prea vad IC 7300 ca statie de concurs (de run sigur nu), este cam inghesuit si pune accent principal pe touchscreen. In concurs nu ai timp sa „bibilesti” ecranul, ai nevoie de butoane „barbatesti”, hi.

@yo3gfh, ma bucur ca nu sunt singurul care rezoneaza cu lipsa backlit buttons!

73, Mircea YO3XX

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Dum Dec 17, 2017 8:25 pm

yo3xx scrie:7300 nu am incercat in concursuri, poate la anul. Nu prea vad IC 7300 ca statie de concurs (de run sigur nu), este cam inghesuit si pune accent principal pe touchscreen. In concurs nu ai timp sa „bibilesti” ecranul, ai nevoie de butoane „barbatesti”, hi.
Buna seara Mircea,
Ma interesa mai mult daca l-ai putut asculta in timpul unor concursuri desfasurate in eter, fara sa fi participat neaparat. Sunt constient ca nu e destinat unui contestman, de acord cu tine. Ceea ce vroiam sa aflu de la cineva care l-a folosit, este comportamentul sau la semnale puternice si la QRM. Cum concursurile sunt ocazii excelente pentru asa ceva, asta e motivul pentru care te-am intrebat.

Asadar, raman in continuare pe receptie, daca imi poti povesti vreo impresie din receptia vreunui astfel de concurs pe IC-7300. Eu am tras cu urechea la cel al Croatiei, care s-a desfasurat in acest week-end, si desi nu sunt contestman, am constatat ca IC-7300 se descurca foarte bine. Am putut compara in direct cu un mai vechi TS-450SAT si din amintiri, cu FT-1000MP MarkV, FT-450D, TS-2000, TS-590G, TS-850SAT, TS-430, TS-140, FT-747GX. Nu mai amintesc de batranele FT-101, FT-277ZD, TS-120, TS-130, IC-745 sau de altele precum IC-726, IC-720A, IC-706MKII, IC-718.
De precizat ca sub nici o forma nu vreau sa spun ca aceste rig-uri nu ar fi OK; le-am operat pe fiecare si mi le amintesc perfect. Toate isi fac treaba pentru segmentul pentru care au fost proiectate, fara nici un fel de dubiu. Tocmai de aceea le-am si folosit ca referinta.

E foarte interesant ca mai exista o sumedenie intreaga de posesori de IC-7300 in tara (din ce am aflat, cel putin vreo 5 ar fi doar intre Gorj si Dolj), dar inca nu am primit alte ecouri. In YO8 am inteles ca ar mai fi destui, de asemenea. Luand la puricat 3 topicuri in care am identificat intrebari despre 7300, am observat urmatoarele indicative (in ordine cronologica, incepand cu 14.01.2016): YO8TFF, YO9YUL, YO9IRF, YO5PTD, YO9LRB, YO9FDX, YO9GJX, YO8SKY, YO3HJV, YO3GH, YO4HGX, YO3IMM, YO5CUU.

Nu stiu cati dintre cei enumerati au optat pentru IC-7300, am reusit sa discut cu o parte dintre acestia, dar cred ca ar fi extrem de util sa-si spuna si altii parerea !
Util atat pentru mine, cat si pentru alti colegi care sunt interesati de IC-7300, bineinteles!

Cu multumiri,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO8SKY » Dum Dec 17, 2017 9:55 pm

Eu nu am IC 7300... nu stiu de unde s-ar fi inteles acest lucru. Lucrez in continuare cu batranul IC 775 DSP. Si aproape sigur nici YO8TFF nu are, el construieste SDR-uri. Din jud. Suceava stiu ca au YO8ROP si YO8TK. Poate mai sunt si altii dar nu am aflat eu... Weekendul trecut la intrunirea radioamatorilor suceveni tinuta la Panaci langa Vatra Dornei s-a facut un test foarte sumar intre TS590SG al lui YO8SSB si IC-7300 al lui YO8ROP. Eu nu am fost de fata dar am vorbit cu YO8SXX care a facut acest test comparativ. Poate intervine el pe acest topic sa-ti spuna impresiile.
In urma celor de mai sus, au mai ramas Yaesu (FT-1000MP MarkV, FT-920, FT-950, FT-990); Kenwood TS-590SG; Icom (IC-756 Pro III, IC-7200, IC-7000).
Toate acestea sunt superheterodine urmate de DSP plasat fie pe zona AF, fie pe zona IF. Nici unul nu mai e in productie.

Sa inteleg ca TS 590 SG nu se mai produce?

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Dum Dec 17, 2017 10:19 pm

Buna seara si multumesc pentru raspuns!
YO8SKY scrie:Eu nu am IC 7300... nu stiu de unde s-ar fi inteles acest lucru.
Nu am inteles concret acest lucru, ci pur si simplu am luat toate indicativele implicate in cele cateva discutii de pe forum in care a fost vorba si de IC7300. Sigur ca n-aveam de unde sti cine e detinator consacrat, asadar m-am adresat (aproape) tuturor participantilor identificati in discutiile respective. De altfel, am si precizat asta in postarea anterioara... ca sa nu se supere nimeni :roll:
YO8SKY scrie: La Panaci langa Vatra Dornei s-a facut un test foarte sumar intre TS590SG al lui YO8SSB si IC-7300 al lui YO8ROP. [...] YO8SXX care a facut acest test comparativ. Poate intervine el pe acest topic sa-ti spuna impresiile.
As fi bucuros sa isi spuna impresia, buna sau rea, oricum va fi binevenita (cel putin pentru mine). Ti-as ramane indatorat daca l-ai anunta! Multumesc anticipat.
YO8SKY scrie:Sa inteleg ca TS 590 SG nu se mai produce?
Ha ha, scuze, mea culpa! :oops: Nu trebuia sa-l includ acolo, am fost neatent! O scula super, de altfel, sigur ca e in productie in continuare!

Toate cele bune,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo8sxx » Lun Dec 18, 2017 12:13 am

Salutare

Asa e, am facut un test sumar si nu a fost nevoie de mai mult. Mi-am facut o impresie in primele 5 minute dar nu pot da verdicte pentru ca risc sa fiu subiectiv mai ales ca am ascultat numai cw. Recomand sa faci (in limita posibilitatilor) acelasi test. Rezistenta la intermodulatii nu e singurul punct forte care trebuie urmarit, poate doar in cazul in care esti un contestman care nu lucreaza trafic general.
Ambele sunt cam in aceeasi gama de pret, daca iti doresti o anumita scula o iei si gata! Daca chiar nu te satisface o faci disponibila. Citeste in special pe cei care puncteaza slab in rewiew-uri si vezi ce reclama. Numai din analiza asta eu am exclus FT991 (A) dar nu si pe cele de mai sus.

Succes

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo4hgx » Lun Dec 18, 2017 12:50 am

Cezar, noi am vorbit si pe mail insa o sa-mi permit sa intervin si aici. Nu am (inca) un IC-7300, o sa ma refer insa doar la cateva considerente generale in evaluarea unei statii radio.

In primul rand eu as cauta pareri la fostii proprietari de IC-7300, pentru ca cei ce-l detin (inca) sunt subiectivi. Principiul este valabil pentru orice alt radio, masina, motocicleta... avion, etc. Este greu sa vorbesti de "rau" ceva din propria gradina pentru ca, nu-i asa, daca nu era bun nu-l mai cumparam. Chestie de psihologie. Vorbesc din propria experienta. Cand am pus mana pe TS-590S am crezut ca nu o sa ma despart niciodata de el, atat de mult mi-a placut receptorul. Si totusi am facut-o, ca sa completez bugetul pentru un PROIII. Nu neaparat pentru ca e mai bun, ci pentru ca vreau sa testez cat mai multe radiouri si, din pacate, nu-mi permit sa le detin pe toate in acelasi timp.

Departe de mine sa pun la indoiala testele celor de la Sherwood sau opiniile "contest-man"-ilor insa, asa cum am mai spus-o in mai multe randuri, de la un anumit nivel diferentele intre transceiverele moderne tin mai degraba de gust si feeling propriu decat de calitatea in sine.

Spre exemplu, imi doresc sa nu fi vandut TenTec-ul OMNI VI. Da, stiu, tehnologie arhaica, totusi nu am gasit alta statie care sa "sune" la fel in CW. Analog pur-sange, in sensul ca VFO este strict analogic, VCO mixat cu LO cu cristal pentru fiecare banda (reversul medaliei, acoperire 500KHz/banda). Si apoi DSP in AF. Poate doar ORION II sa-mi fi placut mai mult, dar nu ma pot pronunta pentru ca l-am avut doar cateva zile in teste (o reparatie minora pentru un amic, clasica problema cu display-ul).

Aduc in discutie ceva mai "exotic", ca tot vorbim de SDR (IC-7300), kit-ul Norcal 2030 din care au fost comercializate doar 200 bucati. Teoria conspiratiei? Sau "evolutie" cu orice pret (SDR)?! Habar n-am, insa sper sa pot testa cat de curand receptorul R2PRO (in desfasurare) clasicul analog direct-conversion.

In fine, ca sa nu o mai lungesc, ce vreau eu sa spun e ca nu poti avea un singur radio "bun la toate". Vorba-ceea, si gospodina, si buna la pat... Stiu, e greu cu banutii si vrei sa fii sigur ca faci cea mai buna investitie. Stii ceva? Nu exista asa ceva, banii investiti intr-un radio sunt bani pierduti! Dar ce placut e...

Una peste alta, asculta si pe altii, citeste, alege cu capul... dar nu e nimic rau sa alegi si cu inima. Cat de curand sper sa-ti pot spune si opiniile mele de viitor/fost proprietar de IC-7300... pentru ca ceva imi spune ca nu o sa-l tin prea mult.

Succes! 73 yo4hgx


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori