Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO2LOG » Joi Aug 15, 2019 3:17 pm

Multumesc pentru raspuns, Gabriel. Intr-adevar este o prima impresie, dupa numai cateva zile, iar opiniile sunt mai mult sau mai putin subiective, de la persoana la persoana.

As fi preferat totusi ca schimbatul benzilor si a modurilor sa nu fie "ingropate" in ecran. Despre butonul de acord am primit aceeasi sugestie din partea unui radioamator american, insa nu am aceeasi senzatie pe care am avut-o cand invarteam la "roata" unui TS-590, poate e ceva subiectiv, in fine.

La zgomotul ventilatorului am inteles ca exista leac, se inlocuieste cu unul mai silentios, insa remarc ambalarea lui pret de o secunda-doua, apoi zgomotul scade, poate asa se manifesta la IC-7300 meu.

Cablul meu de USB are socuri la ambele capete, iar instalarea a decurs perfect. Mesajul de eroare descris de mine este unul curent, si Windows si Icom au, fiecare, o parte de vina, am primit explicatii in detaliu pe grupul de Facebook "Icom IC-7300 Users", iar solutia este... sa nu-l bagi in seama, pentru ca, in fond, totul functioneaza perfect.

Nu am testat inca functia IP+, dar am apucat sa trag cu urechea intr-un concurs si filtrele sunt realmente o incantare, apreciez cat de bine isi fac treaba.

Cu mufa de microfon n-am avut tangenta decat o data, am pus mike-ul sa testez statia in fonie, corespondentii au apreciat emisiunea si... asta a fost tot, am scos obiectul din mufa si l-am pus deocamdata la pastrare, ferit de praf, intr-o cutie. Statia a fost cumparata pentru "vanatoarea" de DX-uri, preponderent in CW, am facut cateva legaturi si in FT8, sa vad cum se comporta, totul a fost OK.

In concluzie, este o adevarata bijuterie si sper ca ecranul ala facator de minuni sa tina cat mai mult, avand in vedere tendinta actuala de a se produce aparate cu speranta de viata tot mai redusa, tocmai ca sa te faca sa bagi inca o data mana in buzunar.

YO9FMB
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 20, 2019 10:05 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO9FMB » Mar Aug 20, 2019 12:34 pm

Salut,

Recomand Win4icomsuite, care te va ajuta sa prelungesti viata ecranului la IC-7300.
La mine "lucreaza" de vreo doua luni si sunt foarte multumit de acest program.
Ai posibilitatea sa il testezi free 30 de zile, iar pretul este de 50$, platiti o singura data. Toate actualizarile ulterioare sunt gratuite.

73 de Adrian, YO9FMB

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO8RFS » Vin Dec 25, 2020 10:27 am

Buna la toti utilizatorii de IC-7300 si nu numai ....
As vrea o parere despre achizitia softului de remote pentru acest TRX..... Sa iau softul Icom RS-BA1 V2 sau Win4icomsuite? Am testat softul canadianului si pare ok. Nu am gasit soft de testare pentru celalalt soft. As vrea o parere care este mai bun la lucru remote. Asta deoarece acasa nu pot pune antene, dar si zgomotul RF infernal de peste 59+ . Va rog ceva sugestii de la cei ce au folosit softurile.
Va multumesc.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3fhm » Dum Dec 27, 2020 9:51 pm

yo8rxp scrie:Salut, sunt Gabriel yo8rxp
n rest, cine zice ca nu e scula de contest se inseala, pana la urma fiecare face contest cu ce are si cum poate.Cel putin in contest cw e o placere sa stai intre crocodili fara sa te supere prea tare.
Pentru ca nici un transceiver nu cred sa primeasca 10 din 10, eu acord un 7.5 -8.
73, Gabriel

Confirm cele mai multe dintre afirmatiile lui Gabriel.
- Referitor la zgomot, nu pot oferi o comparatie corecta, ptr ca nu mai am alt transceiver pe masa si nu imi mai aduc aminte cum s-au comportat celelalte cu care am lucrat. Cel putin fata de Kenwood-urile din seria analogica cu care am mai operat (TS120/130/140/520/530/570/590/690/850 si TS-2000), zgomotul propriu al lui IC-7300 mi se pare mai mic. Dar recunosc deschis ca desi am operat in CW de vreo 30 ani incoace, urechea mea nu e atat de pretentioasa si nici atat de exersata ca cea a unui contestman, care poate fi mult mai chițibușar 8-)
- referitor la drivere si cablul USB, lucrurile stau exact la fel si la mine, de altfel am mai precizat si in postarile anterioare. Driverii s-au instalat imediat si fara nici o problema (Windows10Pro), iar cablul USB dintre transceiver si laptop l-am infasurat pe 3 toruri cu permeabilitate mare, rezolvand astfel problema RFI (am folosit un cablu USB mai lung, infasurand cate 3 spire pe fiecare tor, miezuri din ferita A3 de la Aferro S.A.).
- despre filtre nu mai discut ; deja am spus destule in postarile anterioare si au mai postat si ceilalti colegi detinatori de IC-7300. Intr-adevar sunt foarte eficiente, isi fac treaba si isi merita banii.
- Frictiunea de la butonul de acord se poate regla exact cum s-a precizat, modalitatea e descrisa si in manualul full de la IC-7300, pag.128 . Sigur ca senzatia pe care o creeaza fiecarui operator e subiectiva. Eu n-am simtit diferente deosebite fata de alte transceivere, dar asta nu inseamna ca altii nu ar putea simti diferit. Asa cum e, mie imi convine.
- releele interne vor tacani doar daca e utilizat tunerul intern. Eu nu-l folosesc, ptr ca am atasat un transmatch manual extern, construit chiar de mine. ATU intern oricum are un range limitat de impedante pe care le poate adapta. Mai exista si modul de lucru EMERGENCY, in care range-ul de impedante creste in detrimentul SWR-ului acceptat prin limitarea puterii la 50%. Dar n-as risca viata finalilor in loc sa folosesc un tuner extern.
- ventilatorul original e ceva mai zgomotos, intr-adevar. Pe un contestman sau DXman inrait, ar putea sa-l deranjeze. Pe mine, mai putin, ptr ca lucrez doar din placere, nu ptr sport. Hi. Se poate schimba usor, dupa metoda deja publicata.
YO8RFS scrie: As vrea o parere despre achizitia softului de remote pentru acest TRX..... Sa iau softul Icom RS-BA1 V2 sau Win4icomsuite? [...] Va rog ceva sugestii de la cei ce au folosit softurile.

In urma cu 3 ani cand am cumparat transceiverul, am incercat RS-BA1, dar nu prea am fost multumit de cum s-a comportat. Nu-mi dau seama daca era V2 sau V1, habar n-am. Posibil sa fi fost V1, iar eu sa n-am habar ca a aparut V2. Oricum, nu am motive sa operez remote.
Inainte de a te grabi sa cumperi, poate intrebi cativa colegi inimosi care iti vor putea oferi spre evaluare si versiunea respectiva :)
Daca ai de gand sa-ti creezi un setup de operare remote, ai grija sa-ti faci un watchdog pentru emisie, astfel incat sa poti scoate TRX-ul din emisie, in cazul in care softul de control se blocheaza. Recunosc ca am testat finalul lui IC-7300 timp de 15 min. in emisie continuua pe FM, fara sa se incalzeasca semnificativ, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te bazezi pe asta :D

Ca alternativa la softurile de remote-control, am mai incercat RCForbClient , dar si el are neajunsuri.
Nu stiam de Win4icomsuite, dar daca versiunea actuala e full pe termen de 30 zile, se poate apela la un truc, pentru a-l evalua pe o perioada mai indelungata de 30 zile - puteti instala un windows pe o masina virtuala, careia ii veti pastra o copie a discului initial instalat. Dupa ce expira aplicatia, refaceti masina virtuala din copia pastrata (bineinteles, cu data masinii virtuale schimbata la data instalarii). Daca totul va fi OK, dupa o evaluare extinsa, veti putea sti daca merita sau nu sa cumparati aplicatia. 8-)

Personal, acord nota 9 acestui transceiver.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo4hgx » Sâm Ian 02, 2021 8:54 pm

Eu am vandut IC-7300 si am luat IC-7610... atat de mult mi-a placut. Si recent am primit o oferta de troc pt FTDX101. Am tinut IC-7610...

YO50199
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 30, 2020 11:22 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO50199 » Mie Ian 06, 2021 2:55 am

Este Icom IC-7300 in continuare un tranceiver de recomandat in 2021 sau au aparut variante mai bune?

Si Mediaglobe Italia in continuare cel mai ok furnizor?

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde YO8TK » Mie Ian 06, 2021 11:40 am

Buna ziu, Am avut IC 7300 si l-am vandut.Dupa doua saptamani am cumparat altul. Puterea obisnuintei!.Eu zic ca se merita mai ales daca-l ....intelegi! Hi! Pentru inceput de activitate este excelent....si nu numai!
Mediaglobe este in regula.
Succes in achizitie si in activitate!

73! de YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3gcl » Mie Ian 06, 2021 1:48 pm

Folosesc IC7300 de mai bine de 2 ani si sunt foarte multumit. Am auzit foarte putine aprecieri negative asupra catorva aspecte, pana acum. Pt un incepator, este mult mai mult decat si-ar putea dori cineva. Din recenzii, reiese ca Mediaglobe, este un furnizor serios.
Mergi cu incredere pe aceasta formula. Succes in activitate!
73!

yo3xx
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 20, 2014 10:01 am
Contact:

Re: Achizitie Icom IC-7300: Da sau Nu?

Mesajde yo3xx » Mar Ian 19, 2021 2:19 pm

YO50199 scrie:Este Icom IC-7300 in continuare un tranceiver de recomandat in 2021 sau au aparut variante mai bune?

Si Mediaglobe Italia in continuare cel mai ok furnizor?


Salut,

Am 7300 inca din primavara lui 2017. E de recomandat daca vrei sa iei ceva pentru inceput de drum, desi statia stie mult mai multe decat strictul necesar unui incepator. Astfel, dupa ce treci de primii pasi si primele legaturi, poti sa tot descoperi chestii noi la ea.

Am luat-o de la hobbyradio.it (cred ca am mai scris in acest topic atunci cand a fost creat). eu am cumparat-o fizic, nu online, eram la Roma la momentul respectiv. In acel moment, era mult mai ieftin decat mediaglobe si nu mai zic de wimo.

De asemenea, am vazut ca esti interesat de FT8, se configureaza f usor 7300, cu un singur cablu USB.

73 si spor, succes la examen,
Mircea YO3XX, portabil in Coreea


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori